שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט ישראלי

מנהלת ליגת הכדורסל לנשים נגד הסכם השיווק של הטוטו עם הכדורגל

המנהלת פנתה לבג"ץ בבקשה להוציא צו ביניים בעתירה שהגישה נגד מה שהיא מכנה אפלייה בחלוקת תקציבי הטוטו לכדורסל הנשים

שירות כלכליסט 13:3824.07.16

מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל הגישה היום (א') לבג"ץ בקשה דחופה למתן צו ביניים נגד המועצה להסדר ההימורים בספורט, המורה לה להימנע מחתימה על הסכמי שיווק עם ההתאחדות לכדורגל עד להכרעה בעתירה לבג"ץ שהגישה מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל ויו"ר המנהלת, רו"ח איריס שטרק, נגד אפלייה בחלוקת תקציבי הטוטו לכדורסל הנשים.

 

 

 

איריס שטרק, יו"ר מנהלת ליגת הכדורסל נשים איריס שטרק, יו"ר מנהלת ליגת הכדורסל נשים צילום: אוראל כהן

 

לחילופין, כך התבקש, להורות למועצה להימנע מלחתום על ההסכם עד לדיון בעתירה (שנקבע ליום רביעי הקרוב 27.7.2016). העתירה הוגשה ע"י עורכי הדין אורי קידר ואורי כהנא, ממשרד כבירי-נבו- קידר.

 

הבקשה לצו עיכוב החתימה על הסכם השיווק של הטוטו עם ההתאחדות לכדורגל, היא לאור מידע חדש לפיו בכוונת הטוטו לחתום בימים הקרובים על הסכם שיווק בהיקף של 80 מיליון שקל עם ההתאחדות לכדורגל.

 

כפי שמסתבר הבוקר, בתגובת הטוטו, שהוגשה באמצעות עו"ד יאיר שילה ביום 18.7.16, הודיע הטוטו כי בכוונתו להפחית משמעותית את סכום הסכם השיווק עם התאחדות לכדורגל, כך שהיקף ההסכם החדש, לקראת העונה הקרובה, לא יעלה על 32 מיליון  שקל. משהתברר לפתע שההסכם העומד להיחתם בימים הקרובים עומד על סכום של 80 מיליון שקל לעונה הקרובה, וסותר את גרסת הטוטו בפני בג"ץ, פנתה מנהלת ליגת הנשים לבג"ץ על מנת למנוע את החתימה על ההסכם בטרם יערך הדיון בנושא.

 

רו"ח איריס שטרק, יו"ר מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים: "לא ייתכן שקיים פער כה משמעותי, של כ-50 מיליון שקל, בין המצג שמציג הטוטו בפני בג"ץ לבין התקציב המיועד בפועל להתאחדות לכדורגל. אם אכן בכוונת הטוטו להעמידו גם השנה תקציב בסך 80 מיליון ₪ להתאחדות לכדורגל, כפי שכבר פורסם, עליו להציג זאת בשקיפות בפני בג"ץ. לכן, בטרם ייקבעו עובדות בשטח, אנו דורשות להבהיר סוגיה זו לאלתר".

 

"אנו מקווים כי מצג זה לא נועד לאפשר לטוטו ליצור מצב של "מעשה עשוי" בטרם ידון בית המשפט בעתירה. לפיכך, ולמען הזהירות, מבוקש בזאת ליתן צו ארעי שתכליתו לשמור על המצב הקיים, עד להכרעה בבקשה זו לצו ביניים או למצער למנוע שינוי במצב הקיים עד לדיון בעתירה הקבוע ליום ד' הקרוב (27.7.16)" ציינו עורכי הדין אורי קידר ואורי כהנא המייצגים את מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל".

.

הטוטו מעביר כסף לספורט בשני צינורות. אחד, הקצבות בהתאם לאמות מידה שקבעה וועדת לובצקי שמתחלקות בין כל ענפי הספורט. אחת מאמות המידה היא לחלוקה זו היא העדפת נשים. הצינור השני דרכו מועברים כספים לקבוצות וליגות ספורט הוא "הסכמי השיווק" (חסויות) שחותמת המועצה עם ליגות הגברים הבכירות ודרכם מעבירה כל שנה 100 מיליון שקל.

 

לטענת הטוטו "הסכמי השיווק מתבססים על שיקולים עסקיים". העתירה של מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים ויו"ר המנהלת רו"ח איריס שטרק שהוגשה בהתנדבות באמצעות עו"ד אורי כהנא ועו"ד אורי קידר ממשרד כבירי נבו קידר, היא כנגד הסכמי השיווק ומובהר במסגרתה כי הסכמי השיווק אינם באמת עסקיים, אלא מדובר בדרך לעקוף את הקריטריונים שקבעה וועדת לובצקי.

 

מבחינת מנהלת ליגת העל לנשים בכדורסל ביטול הסכמי השיווק הוא הדרך, לא המטרה. המטרה היא שתקציבים ציבוריים יחולקו שווה בשווה בין ספורטאים לספורטאיות. המצב כיום הוא שספורטאי מקבל 2 שקלים וספורטאית מקבלת אגורה. בעתירה מתבקש ביהמ"ש להורות למועצה ולמשרדי הממשלה לקבוע קריטריונים ברורים להעברת כסף למנהלות שמפעילות את הליגות המקצועניות – כך הטוטו יוכל להעביר את הכסף גם לליגות הנשים וגם לליגות הגברים בלי ליצור הסכמי שיווק פיקטיביים.

 

"עניין בספורט נשים הוא תהליך תרבותי", נמסר ממינהלת הכדורסל לנשים. "על מנת להגיע ליצור עניין ולהגיע להישגים צריך תקציב. קבוצת מכבי אשדוד הגיעה בשנה שעברה לחצי גמר היורוליג והשנה לא משתתפת במפעל כי אין תקציב לכך. מנהלת הליגה לנשים בכדורסל ויו"ר המנהלת רו"ח איריס שטרק ימשיכו במאבק להעמדת ספורט הנשים בחזית תרבות הספורט הישראלית."

 

תגובת הטוטו: "משרד התרבות והספורט, הטוטו, משרד האוצר, ההתאחדות לכדורגל ומנהלת הליגות, הגיעו להבנות על מתווה כולל בסכום של כ-80 מיליון ש"ח לענף הכדורגל בישראל. במסגרת המתווה, נדון הסכם שיווק בין הטוטו לבין ההתאחדות לכדורגל והמנהלת בסך של 32 מיליון ש"ח בלבד (25 מיליון ש"ח הסכם תפעולי וכ-7 מיליון ש"ח הסכם שיווקי). כל יתר ענפי הספורט בישראל, בכללם ליגת הנשים בכדורסל, ייהנו מהמתווה החדש המקצץ באופן משמעותי מסכומי הסכם השיווק ובכך מעביר כספים נוספים ליתר ענפי הספורט בישראל. יתרה מזאת, המתווה והסכם השיווק טרם נחתמו, כפי שידוע היטב למנהלת הנשים בכדורסל, אולם היא העדיפה מטעמיה שלה להסתמך על כותרות תקשורתיות ולהתעלם מן העובדות."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x