שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט עולמי

לרוסיה אין מקום בעולם הספורט. לא באולימפיאדה ולא במונדיאל

הבגידה הרוסית בערכים הספורטיביים מזכירה את הבגידה של מזרח גרמניה ברוח האולימפית בשנות השמונים. הדרך היחידה להעניש אותם היא הרחקתם מהמשחקים האולימפים בריו. גם את המונדיאל בעוד שנתיים הם לא צריכים לארח אך פיפ"א לא מעוניינת לגעת בתפוח האדמה הלוהט הזה

אוריאל דסקל 09:3619.07.16

ספורטאים שמתחרים נגד ספורטאים שנטלו סמים ממריצים מתארים את התופעה כ"להתחרות נגד רובוטים". תחרות מייאשת נגד ספורטאים שיש להם יכולות פשוט לא אנושיות.

 

אליזה מונטאנו, שהגיעה למקום החמישי במרוץ גמר ה-800 מטר ב-2012, מריה סאבינובה הזוכה ואקטרינה פויסטגובה השלישית, בכתה בשידור ב-NBC כאשר הסבירה את התחושה להפסיד לשתי הרוסיות שגילו שהן מסוממות. "זה הרגיש כמו לעמוד במקום" היא אמרה. "ואז הבנתי, אני מתחרה נגד רובוטים". באליפות העולם חזר הסיפור והיא שוב הפסידה לאצניות רוסיות. "ידעתי שזה מה שהיה כבר אז", אמרה האצנית שהגיעה כל הדרך מקווינס, ניו יורק, לפסגת העולם, רק כדי להרגיש שאין לה סיכוי מול אתלטיות שנהנות מסמים שממשלת רוסיה סיפקה להן.

 

מריה סאבינובה האצנית הרוסית זוכת מדליית הזהב 800 מטר חשודה בנטילת סמים אסורים מריה סאבינובה האצנית הרוסית זוכת מדליית הזהב 800 מטר חשודה בנטילת סמים אסורים צילום: איי פי

 

 

לוושינגטון פוסט מונטאנו סיפרה שהיא אפילו התכוננה למירוץ נגד המסוממות. "האסטרטגיה שלי התבססה על לעשות מה שאפשר לעשות כדי לנצח את המסוממות. כל תוכנית המירוץ התבססה על זה. ידעתי שאני מתחרה נגד רובוטים. איך אני יכולה להשיג יתרון לפני שהם תופסים אותי. הרגשתי כישלון אדיר, הרגשתי כל כך רע, שהקריירה שלי היא פארסה. חשבתי, מה אני עושה כאן בכלל? מה העניין בכלל?".

 

זה פשוט טראגי. גם אם היא זוכה עכשיו במדליית ארד, זה לא לוקח את התחושה הנוראית של המירוץ שחוותה, את האפסיות שהיא הרגישה. את תחושת 'הקריירה שלי היא פארסה'.

 

כמוה, אלפי ספורטאים מרגישים מרומים על ידי הספורטאים הרוסים. בדיקות שתן של יותר מ-140 רוסים שהתחרו באתלטיקה קלה הועלמו והושמדו על ידי הרשויות הרוסיות. כ-120 בדיקות של מרימי משקלות גם כן נעלמו, עשרות מתאבקים, רוכבי אופניים, גולשי סקי ואפילו כדורגלנים - כל אלו נהנו מסמים ממריצים שסופקו להם מהממשלה של ולדימיר פוטין. כל אלו רימו. כל אלו היו 'רובוטים' והותירו אחריהם אלפי אתלטים שהרגישו שהקריירה שלהם היא פארסה.

 

זו שיטה שמאוד מזכירה את "הסימום הממשלתי" של ספורטאים מזרח גרמנים בשנות השמונים - שעד היום מחזיקים שיאי עולם שאף אחד לא יכול לשבור.

 

הכדור בידיים של ה-IOC

 

הדו"ח של WADA, ארגון הלחימה בסמים בספורט, מאמש מוכיח שהרוסים רימו באופן שיטתי, דרך חורים במעבדות הסמים (שדרכם הועלמו בדיקות) חיילים שמשגיחים על מעבדות וכמובן, מנדט מלא מהממשלה. השיטה הזו סיפקה ממריצים לספורטאים באולימפיאדות ואליפויות עולם וגם העלימה כל זכר להם בבדיקות. הממשלה הרוסית גנבה לספורטאים נקיים את הצ'אנס לתהילה עולמית והעולם כולו מקווה שהיום ה-IOC, הוועד האולימפי הבינלאומי, ישעה את כל הנבחרת הרוסית מהאולימפיאדה.

 

הרוסים, כמובן, מכחישים שמדובר בשיטות סימום ממשלתיות - למרות שהם מודים לחלק מהעובדות כגון זה שספורטאים התאמנו בבסיסיים צבאיים כדי שבודקי WADA לא יגיעו אליהם. ולדימיר פוטין, הנשיא, אמר ש"הכל מבוסס על עדות של איש אחד" (גריגורי רודצ'נקוב - חושף השחיתות) ובצורה הצינית ביותר דרש "לא לערבב פוליטיקה עם ספורט". הרוסים גם ציינו ש"ישעו את כל מי שמעורב" אבל הוסיפו ש"התמקדו בספורטאים הרוסים בצורה לא הוגנת".

 

הציניות של הממשל הרוסי פשוט בלתי נתפסת.

 

אותו ממשל רוסי שאמור לארח את העולם בקיץ 2018 - במונדיאל.

 

האדם שהוביל את מערכת הספורט הרוסית במשך שנים, הוא ויטאלי מוטקו, שר הספורט ויו"ר ההתאחדות לכדורגל, הוא האיש של פוטין בספורט וספק אם יושעה או יעזוב את תפקידו - למרות מעורבותו בסימום השיטתי.

 

מוטקו, חבר הוועד המנהל של פיפ"א, אחראי מעורב גם בסיפורי השחיתויות של ארגון הכדורגל העולמי - הפתעה, הפתעה. WADA דרשה מפיפ"א לחקור אותו - אבל מדובר בתפוח אדמה לוהט שפיפ"א לא רוצה לגעת בו וככל הנראה גם לא תגע בו.

 

ה-IOC, שאמש הודיע על כך שהארגון "בהלם מהניסיון חסר התקדים לפגוע באולימפיאדה" של הרוסים, צפוי להרחיק את הרוסים מריו 2016. ספק אם בפיפ"א יקחו צעד משמעותי בנושא ולא יאפשרו לרוסים לארח את המונדיאל בגלל הרמאות שלהם.

 

השורה התחתונה היא שממה שנחשף אנחנו יודעים שהרוסים מימנו סמים ממריצים לספורטאים שלהם, כספי ממשלתיים גם מימנו חוליגנים רוסים ביורו 2016 והממשלה הרוסית לא עושה דבר כדי להילחם נגד גזענים וניאו-נאצים על יציעי הקבוצות, שחלקן ממומנת על ידי כספים ציבוריים.

וכמובן מעל הכל, וזה ברור לכל, השחיתות שהביאה לרוסיה את המונדיאל גם כן מומנה על ידי הממשלה הרוסית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x