$
ספורט ישראלי

זהבי בסין. סופי, רשמי, סגור. מה עכשיו?

אחרי שסאגת ערן זהבי לסין הסתיימה - הכוכב של מכבי תל אביב חתם בגואנגג'או- אפשר להמשיך עם הקיץ. שלוש הערות

אוריאל דסקל 09:4629.06.16

אחרי שסאגת ערן זהבי לסין הסתיימה - הכוכב של מכבי תל אביב חתם בגואנגג'או R&F - אפשר להמשיך עם הקיץ. כמה הערות.

 

 

 

 

ערן זהבי וסוכנו רונן קצב. ישחק בגואנגג'ואו ערן זהבי וסוכנו רונן קצב. ישחק בגואנגג'ואו צילום: טוייטר של גוואנגז'ו

 

1. בישראל דווח כי זהבי יקבל משכורת של 6.5 מיליון דולר ומענק חתימה גדול במיוחד, אך ככל הנראה מדובר בסכומים נמוכים יותר. יותר לכיוון 4 מיליון דולר בשנה. זה עדיין סכום יפה מאוד שלא היה יכול להרוויח בישראל. העיכובים בחתימה בסין הגיעו בעיקר בגלל הנושא הזה. על כל הידוע, מכבי תל אביב תקבל על מכירתו בין 6 ל-9 מיליון דולר. סכום נהדר עבור שחקן ישראלי בן 29 בליגת העל.

 

2. מכבי תל אביב תאלץ לפנות לשוק העברות השחקנים כדי להחליף את השחקן עכשיו. ואולם, לחפש מחליף אחד-לאחד ל-35 שערים זו תהיה טעות. מכבי תל אביב, לזכותו של זהבי ולחובתה, נהפכה לתלויה מדי בשחקן המצוין הזה. זו לא תופעה חריגה בעולם הספורט. כוכבים רבים מגיעים לשלב בקריירה שלהם בו מצפים מהם לקחת את הקבוצה על הכתפיים שלהם וזה בדיוק מה שקורה. תסתכלו על נבחרת פורטוגל והתלות בכריסטיאנו רונלדו. כשקבוצה כל כך תלויה בשחקן אחד זה מעוות את הכדורגל שלה. הכדורים, באופן טבעי, הולכים אליו, השחקנים מחפשים אותו והוא זה שלוקח אחריות בהתקפה. למצוא מחליף לשחקן כזה, זה מתכון לאסון ספורטיבי. צריך לבנות מחדש את הקבוצה כך שלא יהיה לה חור גדול באמצע אלא היא תורכב משחקנים קיימים ואולי חדשים ש"ייכנסו מתחת לאלונקה". העזיבה של זהבי נותנת למכבי את ההזדמנות לבנות התקפה וקישור התקפי מגוון יותר.

 

בעיה אפשרית למכבי. הקבוצות בליגת העל ירצו לסחוט כמה שיותר ממנה בגלל מצבה הכספי (המצוין אחרי שנה בליגת האלופות ומכירת זהבי).

 

3. מה יקרה בנבחרת? מאמן בכיר טען ש"אי אפשר שזהבי יהיה קפטן הנבחרת עכשיו - סין זה לא ברמה הגבוהה ועונת הכדורגל שלהם הפוכה". יש משהו בדבריו. בסך הכל, הליגה הסינית אינה ליגה חזקה במיוחד והזמנים שלה שונים מאשר שאר הליגות באירופה. עם זאת, הפגרות הבינלאומיות הן אותן פגרות וכל שחקן בליגה הסינית יכול לשחק בנבחרתו ללא בעיה. האם ערן זהבי יכול להמשיך לתפקד כקפטן ושחקן משמעותי בנבחרת כשהוא שחקן בליגה הסינית? זו שאלה שאלישע לוי יצטרך לשאול את עצמו ולענות עליה אחרי כמה פגרות נבחרות איתו כקפטן. בסך הכל, הוא לא עוזב לשחק בליגה השלישית בסומליה. בקרוב יצטרפו לזהבי חלק מהכוכבים הגדולים של הכדורגל האירופי בשנים האחרונות - לרבות הולק, כוכב זניט סנט פטרבורג ונבחרת ברזיל, שאמור להצטרף לשנחאי בעסקה בשווי 60 מיליון דולר. בליגה הסינית יש מספר כוכבים שבחיים לא היו מגיעים לליגה הישראלית ויש שם כמה מאמנים בכירים. זה לא שזהבי יוצא לחופשה. בשביל ה-4 עד 6 מיליון דולר בשנה הוא יצטרך לעבוד קשה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x