$
ספורט ופוליטיקה

האם הברקזיט יזיק לפרמיירליג?

הליגה האנגלית הבכירה עומדת בפני בריחת מוחות וכישרונות

אוריאל דסקל 15:1224.06.16

מה הולך לקרות בפרמיירליג אחרי שהעם הבריטי החליט לצאת מהאיחוד האירופי?

 

עדיין לא ברור מה הולך להיות הסכם היציאה אבל כבר עכשיו מרגישים את ההשפעה על שוק העברות השחקנים. קריסת הליש"ט הופכת את השחקנים האירופים להרבה יותר יקרים מבחינת הקבוצות האנגליות.

 

למשל, אתמול בורוסיה דורטמונד הסכימה לקבל 40 מיליון יורו על הנריק מחיטריאן ממנצ'סטר יונייטד. אתמול המחיר היה 31 מיליון ליש"ט, היום הוא שווה 37.5 מיליון ליש"ט. אם המחיר של פול פוגבה עמד על 76.3 מיליון ליש"ט ביום חמישי, היום הוא שווה 80.7 מיליון ליש"ט. אלו הבדלים משמעותים.

 

להביא כישרונות לאנגליה יהיה הרבה יותר קשה ויקר עכשיו. הפרמיירליג עדיין בעלת יתרון עצום על פני היריבות האירופיות שלה - למרות קריסת הליש"ט, אבל עלות השכר של כל שחקן אירופי עלתה וכך גם עלות הבאת השחקנים האירופים הבכירים, שבכל מקרה הקבוצות התבקשו לשלם עליהם "פרימיום סקיי". מחיר גבוה ממחיר השוק בגלל הכסף הגדול שנכנס מהסכם זכויות השידור עם סקיי ו-BT.

שחקני לסטר סיטי חוגגים שחקני לסטר סיטי חוגגים צילום: איי פי

 

משמעות נוספת היא, שבעתיד הקרוב, יהיה הרבה יותר קשה להביא שחקנים אירופים שלא משחקים בנבחרותיהם. ככה, סביר להניח, לסטר סיטי לא תוכל להביא את אנגולו קאנטה, שהפך לשחקן נבחרת רק בזכות הריצה שלה לאליפות. ווסטהאם לא תוכל להביא את דימטרי פאייט, שהפך לשחקן משמעותי בצרפת רק השנה וקבוצות קטנות אחרות יתקשו להביא כישרונות לא מוכרים, שבעבר היה קל הרבה יותר להחתים.

 

כמו כן, מנצ'סטר יונייטד לא תוכל להחתים את כריסטיאנו רונלדו הבא וארסנל תתקשה להחתים את ססק פאברגאס הבא. זה יפגע גם בהתפתחות הכישרונות האנגלים - שיהיו חשופים פחות לכישרונות מהיבשת. כמו כן, קבוצות פרמיירליג יתקשו להחתים כישרונות עולים כגון לירוי סאנה (גרמניה) ובריל אמבולו (שווייץ) כי הבירוקרטיה להבאתם תהיה מסובכת יותר.

 

באופן בלתי נמנע, עלויות השחקנים האנגלים יעלו למרות שגם כיום הן מנופחות יתר על המידה. זה לא אומר שהכישרונות הבריטים יהיו טובים יותר, אלא פשוט הרבה יותר יקרים.

 

אפשר לראות גם איך קבוצות קטנות ובינוניות מתקשות לייבא "מוחות" מאירופה. בשלב מאוחר יותר, הכוח העיקרי של הפרמיירליג ייפגע. הפרמיירליג נהפכה לליגה בינלאומית שנעזרה בהרבה כוחות וחשיבה זרה, שחיזקו את המותג הבריטי הזה. בריטניה צפויה לאבד הרבה מוחות מבריקים בשנתיים הבאות.

 

ברור שהפרמיירליג תישאר הליגה החזקה והעשירה באירופה. היא ככל הנראה תצליח לשמור על הסטטוס הזה אך יהיה קשה יותר להביא כישרונות ומוחות. יקחו לפחות שנתיים עד שהיציאה מהאיחוד האירופי תצא לפועל, אבל, כאמור, יש השפעה מיידית על האסטרטגיה של קבוצות אנגליות רבות. ובטח על שוק העברות הקייצי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x