$
אירועי ספורט

האם העונש שהטילה אופ"א על רוסיה יעזור?

ועדת המשמעת של אופ"א החליטה להשעות את נבחרת רוסיה על תנאי מאליפות אירופה; בעיות האלימות בכדורגל הרוסי מדאיגות ביותר לקראת מונדיאל 2018 שיתקיים במדינה

שירות כלכליסט 17:3514.06.16

ועדת המשמעת של אופ"א החליטה היום (שלישי) להשעות את נבחרת רוסיה על תנאי מאליפות אירופה. בנוסף הטילה הוועדה על הרוסים קנס של 150 אלף יורו. העונשים מוטלים על התאחדות הכדורגל הרוסית בשל האירועים במארסיי וההתפרעויות של האוהדים הרוסים בתוך האיצטדיון.

 

 

 

 

אוהדי נבחרת רוסיה. העונש הכבד, כביכול, לא נראה מספיק. ביורו 2012 ניקלאס בנדטנר, חלוץ נבחרת דנמרק, הושעה למשחק ונקנס ב-100 אלף יורו לאחר שהראה את תחתוניו בחסות פאדי פאוור. כמו כן, קשה לראות איך הקנס גורם לשינוי אמיתי אצל הרוסים. אוהדי נבחרת רוסיה. העונש הכבד, כביכול, לא נראה מספיק. ביורו 2012 ניקלאס בנדטנר, חלוץ נבחרת דנמרק, הושעה למשחק ונקנס ב-100 אלף יורו לאחר שהראה את תחתוניו בחסות פאדי פאוור. כמו כן, קשה לראות איך הקנס גורם לשינוי אמיתי אצל הרוסים. צילום: איי פי

 

ההשעייה על תנאי היא עד תום הטורניר, ומשמעותה היא שאם יחזרו התפרעויות של אוהדים רוסים בתוך אחד האצטדיונים, אופ"א תוכל לסלק את רוסיה מהטורניר כבר במהלכו - דבר שיהיה חסר תקדים.

 

העונש הכבד, כביכול, לא נראה מספיק. ביורו 2012 ניקלאס בנדטנר, חלוץ נבחרת דנמרק, הושעה למשחק ונקנס ב-100 אלף יורו לאחר שהראה את תחתוניו בחסות פאדי פאוור. כמו כן, קשה לראות איך הקנס גורם לשינוי אמיתי אצל הרוסים.

 

החוליגנים ממוסדים

 

העונה פעיל ימין קיצוני ברוסיה שצולם מבצע מועל יד נאצי הוא חלק מהמשלחת הרוסית הרשמית לטורניר יורו 2016 והיה במרסיי בסוף השבוע כשפרצו המהומות בין אוהדי רוסיה ואנגליה.

 

קבוצות נגד גזענות הביעו דאגות רציניות מכך שאלכסנדר שפריגין הוא ככל הנראה בעל תפקיד רשמי במשלחת הרוסית בטורניר. הוא הצטרף גם למשלחת רוסית שביקרה במרץ בערים המארחות.

 

השלכות התקריות האלימות במרסי, כוללות אזהרה לרוסיה ואנגליה שהן עלולות להיות מורחקות מהטורניר. הארגון שמונה על ידי אופ"א לנטר את הבעות הגזענות בתוך האצטדיונים, זיהה את שפריגין כאחת הדמויות המובילות בהצגת דעות ניאו נאציות לסצנת האוהדים הרוסיים מאז שלהי שנות ה-90.

 

שפריגין נחשב על ידי פייר נטוורק (Fare network), שמספקת משגיחים רשמיים למשחקים מטעם אופ"א ופיפ"א, כאחד המנהיגים של קבוצות האוהדים האולטראס (ultra fan groups) הימניות קיצוניות. פיארה פאואר, מנהל הארגון, אמר כי הנוכחות של שפריגין בתוך המשלחת הרשמית מעלה את החששות לגבי "הקשר בין פוליטיקאים בדרג גבוה, מנהיגי ימין קיצוני ולאומנים" בכדורגל הרוסי לקראת מונדיאל 2018 שיתקיים במדינה.

 

שפריגין צולם מבצע מועל יד ביחד עם זמר מלהקת הרוק הרוסית Korrozia Metalla הידועה בדעות הימניות הקיצוניות שלה שחלק מהשירים שלה אסורים להשמעה ברוסיה בשל החשש שהם מעודדים שנאה אתנית.

 

מאז הקים ב-2007 את ארגון האוהדים הרוסי, נראה ששפריגין ריכך את הרטוריקה שלו במידה מסוימת, אך הוא הכעיס רבים כשאמר לאחרונה שהוא רוצה "לראות רק פרצופים סלביים בנבחרת הכדורגל הרוסית" ורמז כי "משהו שגוי" בתמונה של הנבחרת שפורסמה בטוויטר על ידי שחקן הנבחרת הצרפתית מתיו ולבואנה, מכיוון שהיא כוללת "הרבה מאד" פרצופים שחורים.

 

באותו הראיון אף אמר: "ב-2018 הנבחרת תשחק בבית במונדיאל, ולפני תחילת המשחק ישמיעו את ההמנון הלאומי שלנו, ו-11 שחקנים יעמדו שם וישירו גאווה, ודמעות יזרמו במורד הפנים שלהם, שיובילו לתחושת פטריוטיות. כמובן, שארצה לראות רק פרצופים סלביים שם".

 

שפריגין הוא אוהד של דינמו מוסקבה ועובד כעוזר לפוליטיקאי איגור לבדב, סגן יו"ר הפרלמנט הרוסי, שגם עורר מחלוקת בשורה של ציוצים השבוע שבהם העניק תמיכה לאוהדים הרוסים. "איני רואה פסול באוהדים רבים", כתב. "דווקא להפך, כל הכבוד בחורים, המשיכו כך!"

 

לבדב הוסיף: "אני לא מבין את הפוליטיקאים והבכירים שמעבירים ביקורת על האוהדים שלנו. עלינו להגן עליהם ונבדוק מה קרה אחרי שיחזרו הביתה. ב-9 מתוך 10 מהמקרים אוהדים הולכים למשחקים כדי ללכת מכות, וזה נורמלי. הבחורים הגנו על כבוד המדינה ולא נתנו לאוהדים האנגלים להשמיץ את המולדת. מה שקרה במרסיי ובערים אחרות בצרפת אינו באשמת האוהדים, אלא קשור לחוסר היכולת של המשטרה לארגן אירוע כזה בצורה הולמת".

 

ויטלי מוטקו, יו"ר ההתאחדות לכדורגל הרוסית. ביקש להרגיע ויטלי מוטקו, יו"ר ההתאחדות לכדורגל הרוסית. ביקש להרגיע צילום: אי פי אי

 

על פי הדיווחים בתקשורת הרוסית, שר הספורט הרוסי ויטאלי מוטקו שיבח את שפריגין לאחר המשחק נגד אנגליה. "בנוגע למכות, בכלל לא דיברנו על זה. מוטקו רק בירך אותנו על הניצחון ולא הזכיר זאת", מצוטט שפריגין.

 

מוטקו מכהן במועצה של פיפ"א ונחשב לשחקן מרכזי בהכנות למונדיאל 2018 ברוסיה. השר, שצולם כשהוא מעודד את האוהדים הרוסים לאחר המשחק ולאחר שהאוהדים האנגלים נאלצו לברוח בבהלה מהאצטדיון לאחר סיום המשחק, ניסה בתחילה להפחית מעוצמת האירועים, אך מאוחר יותר הודה שחלק מהאוהדים "ביישו את המדינה".

 

דמות ידועה לשמצה נוספת שזוהתה במשחק היא אלכסנדר רומיאנטסב, המוכר בשם מקאסים. בשלב זה לא ברור אם הוא מחזיק בתפקיד רשמי.

 

רומיאנטסב הוא המנהיג לשעבר של קבוצת אוהדי זניט לנדסקורנה שפרסמה את מניפסט 12 הידוע לשמצה ב-2012, שבו דרשו ששחקנים שחורים או הומואים לא יוחתמו על ידי המועדון זניט פטרסבורג. שפריגין לא תמך במניפסט בפומבי, אך בראיון כינה זאת "מקרה מבחן אידיאלי".

 

במוצאי שבת, טען שפריגין בציוץ בטוויטר שהמשטרה הצרפתית פשטה על המלון שבו שוהים האוהדים הרוסים, התפרצה לחדרים שלהם החרימה את הדרכונים וצילמה את כולם.

 

על פי הדיווחים, פייר נטוורק הזהירה במאי ששפריגין הוא בעל תפקיד רשמי. בארגון מפנים גם אצבע מאשימה כלפי פיפ"א, שכן שפריגין מכהן בוועדה המארגנת המקומית למונדיאל במוסקבה.

 

"כל הבקשות להסמכה מועברות לבדיקת המשטרה, אך איננו יכולים להגיב על מקרים ספציפיים בשל הגנה על המידע". מקור בכיר התעקש ששפריגין לא קיבל הסמכה מאופ"א.

 

דיווחים נוספים במרסי סיפרו על תקריות שבהן רוסים עם הסמכות מאופ"א חילקו כרטיסים לחברי קבוצות האולטראס.

 

לפי הדיווחים, שפריגין ארגן טיסת שכר ממוסקבה לחברי אולטראס רוסיים, כששישה מביניהם לא מורשים כניסה לצרפת. שפריגין אף הצטרף לסיור רשמי בערים המארחות במרץ, אך המשלחות של טולוז ומרסי סירבו להיפגש איתו. "המעורבות והזיהוי של שפריגין כמנהיג של אוהדים משקפת את העמדה וההשפעה של הימין הקיצוני בתוך סצנת האוהדים הרוסית", אומר פאואר. "זה כלל לא מקובל בהתחשב בכל האתגרים שעומדים בפני הכדורגל הרוסי, שאדם כמונו יחזיק בתפקיד ויהיה בעל השפעה במדינה שתארח את המונדיאל בעוד שנתיים".

 

מתגבר גם החשש לתקריות אלימות נוספות, כשאוהדי רוסיה בדרכם למשחק ביום רביעי נגד סלובקיה. ההמלצה לאוהדי אנגליה שלא השיגו כרטיס למשחק נגד ויילס ביום חמישי היא לצפות באזורים המיועדים לאוהדים.

 

ברייס רובין, התובע הראשי של מרסיי, אמר לעיתונאים כי לא נעצרו אוהדים רוסיים בנוגע לתקריות אלימות. לדבריו, 150 חוליגנים רוסיים היו מעורבים בצרות, אך רק שני רוסים נעצרו וזאת מכיוון שהתפרצו למגרש.

 

לעומת זאת, הוגשו כתבי אישום נגד שישה אוהדים אנגליים, ביניהם נער בן 16 המואשם בזריקת בקבוקים בהתנגשויות בין האוהדים והמשטרה.

 

כ-150 אוהדים רוסיים תקפו ביום שבת את אוהדי אנגליה באזור הנמל הישן עוד לפני בעיטת הפתיחה. לאחר סיום המשחק נרשמו תקריות אלימות גם בתוך האצטדיון, והרוסים הסתערו על הצד האנגלי וחייבו את האוהדים לנוס על נפשם.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x