$
ספורט עולמי

מריה שראפובה הושעתה לשנתיים מטניס לאחר שהודתה בשימוש בסמים

הסופר-סטארית שזעזעה את עולם הטניס כשהכריזה שנכשלה בבדיקת סמים באליפות אוסטרליה הפתוחה ספגה עונש קשה מאוד מאיגוד הטניס העולמי. במקביל סרינה וויליאמס עקפה אותה בטבלת הספורטאיות שהרוויחו הכי הרבה כסף השנה

שירות כלכליסט 18:4508.06.16

3 חודשים לאחר שהטניסאית מריה שראפובה הודתה כי השתמשה בחומרים אסורים באליפות אוסטרליה, קיבל איגוד הטניס העולמי החלטה דרמטית להשעות אותה מפעילות למשך שנתיים. שראפובה תוכל לערער על ההחלטה הקשה לבית הדין לבוררות בספורט (CAS).

 

על פי הצהרה שפרסמה שראפובה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה, ארגון הטניס העולמי "הוציא כמות עצומה של זמן ומשאבים כדי להוכיח שהפרתי בכוונה את הכללים נגד שימוש בסמים. עליכם לדעת שהארגון ביקש מהטריבונל ששפט אותי להשעות אותי ל-4 שנים, אך הוא דחה את הבקשה". למרות העונש הצנוע יותר מזה שהתבקש במקור, שראפובה הדגישה כי "אינה יכולה להסכים עם ההשעיה הנמהרת והבלתי הוגנת".

 

שראפובה זעזעה את עולם הטניס בחודש מרץ כשהכריזה שנכשלה בבדיקת סמים באליפות אוסטרליה הפתוחה, לאחר שנתגלו בדם שלה שאריות של מלדוניום שנאסר זמן קצר לפני כן לשימוש. שראפובה אמרה כי היא צורכת את התרופה כבר כמעט עשור בשל בעיות בריאותיות, וטענה כי לא הייתה מודעת לכך שהיא נוספה לרשימת החומרים האסורים של ארגון טניס הנשים ב-1 בינואר. הספונסרים מיהרו לתפוס מחסה, כשיצרנית שעוני היוקרה טאג הויר החליטה לסיים את הדיונים על חידוש החוזה שפקע בדצמבר. בדומה, אמריקן אקספרס בחרו לוותר על האפשרות להאריך את החוזה. נייקי ופורשה השעו תכניות עם הכוכבת הרוסייה, אך בשלב זה הם לא ביטלו את החוזים. ספונסרים אחרים, ביניהם אבון, אוויאן והד נשארו לצידה.

 

סרינה וויליאמס עקפה את שראפובה בטבלת ההכנסות

 

סרינה וויליאמס הפסידה בשבת בגמר אליפות צרפת הפתוחה לגרביניה מוגורוסה. זה היה הניסיון הכושל השלישי שלה לזכות בתואר גרנד סלאם ה-22 בקריירה שלה, שהיה משווה אותה להישג של סטפי גראף.

 

וויליאמס קיבלה את ההפסד בכבוד והודתה לקהל ברולאן גארוס בצרפת. כוכבת הטניס יכולה להרשות לעצמה להתנהג בכבוד: היא הרוויחה 28.9 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים, שהופכים אותה לספורטאית המרוויחה ביותר בעולם, מעל מריה שראפובה שהחזיקה בתואר ב-11 השנים האחרונות. כך על פי מגזין פורבס.

 

 

 

 

וויליאמס היא אלופה גם מבחינת הספונסרים במדיה החברתית. ב-12 החודשים האחרונים היא פרסמה מעל 200 פוסטים בפייסבוק, אינסטגרם וטוויטר, שקידמו מותגים וויליאמס היא אלופה גם מבחינת הספונסרים במדיה החברתית. ב-12 החודשים האחרונים היא פרסמה מעל 200 פוסטים בפייסבוק, אינסטגרם וטוויטר, שקידמו מותגים צילום: אם סי טי

 

וויליאמס (34), שולטת בספורט כבר עשור וחצי. היא זכתה בתואר הגרנד סלאם השני שלה ב-2002 והוסיפה 19 נוספים מאז. כלל כספי הזכייה שגרפה במרוצת הקריירה שלה עומדים על 77.6 מיליון דולר, כפול מכל ספורטאית אחרת.

 

ההצלחה שלה גם בשלבים המאוחרים בקריירה הפכו את וויליאמס לדמות נחשקת עבור המפרסמים. היא מדורגת שנייה בקרב ספורטאים פעילים בארה"ב, שנייה רק ללברון ג'יימס בדירוג CelebrityDBI של חברת השיווק רפוקום, שמנטר את התפיסות של צרכנים לגבי מפורסמים בהתבסס על שבעה קריטריונים, ביניהם מודעות. רמת המודעות לה עומדת על 89%, ומדרגת אותו בקרב 3% מבין קרוב ל-4,000 המפורסמים בדירוג. היא זכתה גם לניקוד גבוה בקריטריוני השראה והשפעה.

 

בשנה שעברה חתמה וויליאמס על חוזה עם ג'י.פי.מורגן, שהפך אותה לאחת הפנים של קמפיין מאסטרי של צ'ייס, שמקדם את המוצרים הדיגיטליים של הבנק. "יש כמה גורמים שאנחנו לוקחים בחשבון בזמן שאנחנו מבצעים הערכה לשותפות פוטנציאליות. המצוינות של סרינה על המגרש, עבודתה בקהילה והמודעות אליה בתרבות הפופ, הם בין הדברים שמבליטים אותה ומשלימים למותג שלנו", הסביר פרנק נאקאנו, ראש חטיבת הספורט והבידור בג'י.פי.מורגן.

 

עונת 2015 המוצלחת של וויליאמס כוללת שילוש של תארי גרנד סלאם ושלושה הפסדים בלבד מתוך 56 משחקים. הניצחונות הללו והדירוג שלה במקום הראשון הובילו לתשלומי בונוס גבוהים מספונסריות כמו נייקי ויצרנית המחבטים וילסון. היא הרוויחה גם כמה מיליונים בדמי הופעה מליגת הטניס ההודית ומאירועים בניו יורק, פורטו ריקו ובלגיה.

 

לסרינה יש חוזה ארוך טווח גם עם גייטרייד, והחברה האם של המותג, פפסיקו הרחיבה את העסקה איתה בשנה שעברה, והשתמשה בוויליאמס כדי להחזיר את אתגר פפסי (Pepsi Challenge) קמפיין הפרסום המצליח שהושק לראשונה לפני ארבעה עשורים. לוויליאמס יש כיום מעל 10 מותגים המשמשים כספונסרים שלה, ביניהם Audemars Piguet, ביטס אלקטרוניקס, בורלי, דלתא אירליינס, IBM, קינדר ג'וי, מיני ו- Wheels Up. לוויליאמס יש גם חוזי מניות עם ערוץ הקניות ו- Mission Athletecare ואחזקה קטנה בקבוצת הפוטבול מיאמי דולפינס. ההכנסה שלה מחוץ למגרש נאמדת ב-20 מיליון דולר, כולל בונוסים ודמי הופעה.

 

וויליאמס היא אלופה גם מבחינת הספונסרים במדיה החברתית. ב-12 החודשים האחרונים היא פרסמה מעל 200 פוסטים בפייסבוק, אינסטגרם וטוויטר, שקידמו מותגים. הפוסטים האלה מייצרים שווי של 10 מיליון דולר במדיה החברתית, כך לפי הוקיט, חברה שעוקבת אחר סוגי קידום מכירות ואיכות, וכן אחר מספר אינטראקציות של ספורטאים במדיה החברתית. סכום זה גבוה יותר מכל ספורטאי אחר בעולם, מלבד קומץ שחקני כדורגל וכמה אייקונים נוספים.

 

ההכנסה של שראפובה מחוץ למגרש ירדה ב-12 החודשים האחרונים ב-3 מיליון דולר ל-20 מיליון דולר, זאת מכיוון שחלק ניכר מההכנסות שלה מספונסרים מועברות לקראת סוף השנה. אך ההכנסה שלה צפויה לצנוח ב-12 החודשים הבאים שכן שהיא לא תשחק במספר המינימאלי של אירועים הנדרש ממנה לפי החוזים עם חברות כמו נייקי והד. העונש שלה בעקבות בדיקת הסמים הכושלת קרוב לוודאי שייגזר החודש, ואפשר לצפות להשעיה לפחות עד סוף השנה הנוכחית. המכה הגדולה ביותר להכנסות של שראפובה הגיעה מהמגרש. כספי הזכייה שלה נפלו בקרוב ל-5 מיליון דולר ל-1.9 מיליון דולר. כלל ההכנסות שלה, שעמדו על 21.9 מיליון דולר דירגו אותה במקום השני בקרב הספורטאיות.

 

 

10 הספורטאיות המרוויחות ביותר הרוויחו 124 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים, ללא שינוי לעומת בשנה שעברה. שחקניות הטניס שולטות ברשימה, ומייצגות 8 מבין 10 המקומות הראשונים. הנשים מגיעות גם משמונה מדינות שונות. הנתונים מתייחסים לשכר, כספי זכייה, בונוסים, ספונסרשייפ, הופעות והכנסות רישוי בין ה-1 ביוני, 2015 וה-1 ביוני, 2016.

 

וויליאמס לא דורגה בפסגת הרשימה מאז 2004. אחותה ונוס ויריבתן מרטינה הינגיס שלטו בחמש השנים קודם לכן. אך שראפובה דורגה ראשונה מאז הפריצה שלה בווימבלדון ב-2004, שהשיגה עבורה גל של חוזי ספונסרשיפ. 

 

כוכבת הלחימה המשולבת רונדה ראוזי דורגה שלישית בדירוג הנוכחי עם הכנסה של 14 מיליון דולר, עלייה מהמקום ה-18 בשנה שעברה, אז הרוויחה 6.5 מיליון דולר כוכבת הלחימה המשולבת רונדה ראוזי דורגה שלישית בדירוג הנוכחי עם הכנסה של 14 מיליון דולר, עלייה מהמקום ה-18 בשנה שעברה, אז הרוויחה 6.5 מיליון דולר צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

כוכבת הלחימה המשולבת רונדה ראוזי דורגה שלישית בדירוג הנוכחי עם הכנסה של 14 מיליון דולר, עלייה מהמקום ה-18 בשנה שעברה, אז הרוויחה 6.5 מיליון דולר. השכר שלה זינק לאחר שהרוויחה 10 מיליו דולר עבור שני קרבות לאורך התקופה שנבדקה כולל ניצחון על בת' קוריה והפסד מפתיע בנובמבר להולי הולם.

 

אולם, ההפסד לא פגע בפרופיל המתרחב של ראוזי. היא התארחה כמנחת סטרדיי נייט לייב בינואר, והפרק נחשב לאחד הנצפים ביותר בשנה שעברה. היא גם הופיעה בגיליון בגדי הים של ספורטס אילוסטרייטד חודש לאחר מכן. ראוזי מתוכננת לככב ברימייק לסרט שומר הברים מ-1989, וחוברת לטינה פיי עבור הסרט Do Nothing Bitches, מונח שראוזי הטביעה בשנה שעברה. היא הרוויחה גם לאחר שמכרה 57 אלף חולצות עם המשפט הזה.

 

רמת המודעות אליה בארה"ב זינקה מ-24% באביב של 2015 ל-66%, הרביעי הגבוה ביותר בקרב הספורטאיות, אחרי האחיות וויליאמס ונהגת המרוצים דניקה פטריק. פורטפוליו הספונסרים שלה כולל את ריבוק, MetroPCS, באד לייט, בופאלו ג'ינס, מונסטר אנרג'י, EA ופנטיקס. היא מרוויחה 4 מיליון דולר מחוץ לזירה.

 

פטריק הכניסה השנה 13.9 מיליון דולר, וכוכבת הטניס הפולנייה אגניישקה רדוונסקה שהרוויחה 10.2 מיליון דולר.

 

שם חדש ברשימה הוא של מוגורוסה הספרדית, המדורגת שביעית עם הכנסות של 7.6 מיליון דולר. חישוב ההכנסות שלה לא כולל 2.3 מיליון דולר מאליפות צרפת הפתוחה ובונוס גבוה מהספונסרית אדידס, שכן זה התרחש לאחר התקופה שנבדקה. היא בכל זאת סיימה שנייה בשנה שעברה מבחינת גובה כספי זכייה, עם 4.5 מיליון דולר והעפילה לגמר ווימבלדןן, שם הפסידה לוויליאמס.

 

 

10 הספורטאיות העשירות ביותר בשנה האחרונה

 

1.סרינה וויליאמס, טניס (28.9 מיליון דולר)

2. מריה שראפובה, טניס (21.9 מיליון דולר)

3. רונדה ראוזי, לחימה משולבת (14 מיליון דולר)

4. דניקה פטריק, מירוצי מכוניות (13.9 מיליון דולר)

5. אגניישקה רדוונסקה,טניס (10.2 מיליון דולר)

6. קרולינה ווז'ניאקי, טניס (8 מיליון דולר)

7.גרביניה מוגורוסה, טניס (7.6 מיליון דולר)

8. אנה איבנוביץ', טניס (7.4 מיליון דולר)

9. ויקטוריה אזרנקה, טניס (6.6 מיליון דולר)

10. יוג'יני בושאר, טניס (6.2 מיליון דולר)

בטל שלח
    לכל התגובות
    x