$
אירועי ספורט

גולדמן זאקס: צרפת היא בעלת הסיכוי הגבוה ביותר לזכייה ביורו

מודל החיזוי של בנק ההשקעות העולמי מכתיר את צרפת כבעלת ההסתברות הגבוהה ביותר לזכייה - 23%. גרמניה בעלת סיכויים של 20% לזכייה ואחריה ספרד ואנגליה

שירות כלכליסט 12:3007.06.16

גולדמן זאקס, בנק ההשקעות העולמי, פרסם את תחזית יורו 2016 שייפתח השבוע.  

 

 

 באמצעות ניתוח ביצועים היסטוריים ו"מד כושר" (Elo Ratings) אשר משמש במקור לדירוג שחקני שחמט, המתמטיקאים של הבנק הגיעו למסקנה שלצרפת, המארחת, יש את הסיכויי הגדול ביותר לזכות בתואר אלופת אירופה.

נבחרת צרפת. פוגבה יוביל נבחרת צרפת. פוגבה יוביל צילום: איי אף פי

 

 

כאמור, מודל החיזוי של גולדמן זאקס מכתיר את צרפת כבעלת ההסתברות הגבוהה ביותר לזכייה - 23%. גרמניה בעלת סיכויים של 20% לזכייה ואחריה ספרד (14%). אנגליה שלישית עם 10.5%.

 

על פי המודל לפורטוגל יש 8% לזכייה. לבלגיה יש רק 5.7% ולרוסיה, המארחת של המונדיאל הבא, יש סיכוי של 2.6%, טיפה יותר גבוה משל קרואטיה (2.2%). מה שמפתיע מאוד זה שלאיטליה, הפינאליסטית ביורו הקודם, יש סיכוי של 1.5% בלבד לזכייה ביורו - בדיוק כמו של פולין.

 

לאלבניה יש את הסיכויים הכי נמוכים לזכייה - 0%. וויילס וצפון אירלנד עם 0.1% לזכייה ביורו.

 

 

 

למרות שגרמניה זוכה לדירוג הגבוה ביותר על פי המודל, לצרפת עדיפות קלה בשל יתרון הביתיות שלה. המודל יעודכן מידי יום על מנת לייצר הסתברויות חדשות ומעודכנות.

 

עד כמה ניתן לסמוך על התחזיות? בבחינת ביצועי העבר של גולדמן זאקס מעניין לבחון את התחזיות שפרסם בנק ההשקעות לקראת משחקי המונדיאל 2014 – המודל לא הצליח לחזות את הכישלון של ספרד ואיטליה בשלב הבתים ונתן לברזיל הסתברות של 48% לזכות בגביע. המודל כן זה זיהה שלוש מתוך ארבע הנבחרות שהגיעו לשלב חצאי הגמר עוד לפני תחילת הטורניר. הגרסה המעודכנת המלאה כבר חזתה את הזוכה בכל אחד מהמשחקים בשלב נוקאאוט למעט חצי הגמר בין גרמניה וברזיל שהסתיים בתוצאה 7-1.

 

מד כושר, ELO ratings, הוא שיטה מקובלת לדירוג של שחקני שחמט, המבוססת על מודל סטטיסטי פשוט ויציב, והמנוהלת על ידי התאחדות השחמט העולמית (פיד"ה). לפי שיטה זו, לכל שחמטאי פעיל יש דירוג מספרי, המעודכן באופן קבוע לפי הניצחונות וההפסדים שלו במשחקים תחרותיים, באופן הלוקח בחשבון גם את רמתם של היריבים שמולם שיחק: ניצחון נגד שחקן חזק מקנה יותר נקודות מניצחון נגד שחקן חלש ממנו.את השיטה פיתח הפיזיקאי והשחמטאי ארפד אלו בשנות ה-50 של המאה העשרים, והיא אומצה על ידי פיד"ה, לאחר שינויים והתאמות, ב-1970. מלבד בשחמט, השיטה משמשת לדירוג שחקנים וקבוצות גם בכמה ענפי ספורט אחרים.

 

ציון מד הכושר אמור לשקף את יכולתו של הספורטאי בדרך של חיזוי התוצאות שלו, ולענות על השאלה כיצד צפוי להסתיים דו-קרב בין שני שחקנים, אף אם מעולם לא שיחקו זה כנגד זה.  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x