$
ספורט עולמי

מי יעצור את ג'וקוביץ' בדרך לשיא של פדרר?

האלוף הטרי של הרולאן גארוס נמצא במרחק של זכייה בחמישה טורנירים מרכזיים מהשיא של הטניסאי המעוטר בכל הזמנים, ולא נראה שיש מישהו שיכול לעצור אותו. בקצב הזה, הוא עשוי לפרוש מהמשחק כשהוא מוכתר לשחקן הטוב בכל הזמנים

שירות כלכליסט 17:5406.06.16
נובאק ג'וקוביץ', האלוף הטרי של הרולאן גארוס - אליפות צרפת הפתוחה - עשוי לפרוש מהמשחק כשהוא מוכתר כשחקן הטוב בכל הזמנים, שכן הוא רחוק זכייה בחמישה טורנירים מרכזיים מהשיא של רוג'ר פדרר.

 

 

 

"זה רגע מלהיב", אמר ג'וקוביץ' לעיתונאים ברולאן גארוס. "אחד היפים ביותר שחוויתי בקריירה שלי", אחרי הזכייה המרגשת, שבעקבותיה הפך לשחקן השמיני שהצליח לזכות בכל אחד מארבעת טורנירי הגרנד סלאם לפחות פעם אחת. בשנה הנוכחית הוא כבר ניצח בשני הטורנירים הראשונים.

 

"דבר נדיר כל כך שקרה, וברור שהעומק של המשחק כרגע הוא חזק", הגיב אנדי מארי שהפסיד לג'וקוביץ' בגמר. "הביצועים שלו בשנה וחצי-שנתיים האחרונות הם יוצאים מן הכלל, והוא ראוי לדירוג במקום הראשון".

ג'וקוביץ' עם גביע הרולאן גארוס. ג'וקוביץ' הפך לשחקן השמיני שהצליח לזכות בכל אחד מארבעת טורנירי הגרנד סלאם לפחות פעם אחת. בשנה הנוכחית הוא כבר ניצח בשני הטורנירים הראשונים. ג'וקוביץ' עם גביע הרולאן גארוס. ג'וקוביץ' הפך לשחקן השמיני שהצליח לזכות בכל אחד מארבעת טורנירי הגרנד סלאם לפחות פעם אחת. בשנה הנוכחית הוא כבר ניצח בשני הטורנירים הראשונים. צילום: איי אף פי

  

רוד לייבור, השחקן האחרון שרשם את הישג הניצחונות בטורנירי הגרנד סלאם ב-1969, צפה בניצחון של הסרבי בטורניר ה-12 שלו מיציע הנשיא.

 

ב-2012, כשרוג'ר פדרר קבע בווימבלדון את שיא 17 האליפויות בטורנירי גרנד סלאם, ההערכה הייתה כי השיא יישאר למשך זמן רב. "בהתחלה שמחתי לקחת חלק בעידן שלהם", אמר ג'וקוביץ' על התקופה שבה פדרר ורפאל נאדל, הזוכה ב-9 אליפויות צרפת הפתוחה, שלטו בטניס הגברים. "בהמשך הבנתי שהכול בחיים קורה מסיבה מסוימת. מגיעים למצב הזה במטרה ללמוד ולהתפתח. למזלי, הבנתי שעליי להתחזק ושעליי לקבל את העובדה שאני מתחרה נגד שני האלופים הנהדרים האלה, ומשם הכול רק הלך והשתפר", הוסיף.

 

אם ג'וקוביץ' ימשיך בקצב הזה, הוא ישתווה לנאדל ופיט סמפרס, שניצחו ב-14 טורנירים מרכזיים, כבר בסיום העונה הנוכחית, וישתווה לפדרר עד סוף 2017. "אני לא רוצה להישמע שחצן, אבל אני באמת חושב שאפשר להשיג כל מה שרוצים בחיים", ענה כשנשאל לגבי הניצחונות הבאים בטורנירי הגרנד סלאם.

 

כשהוא בן 29 ונמצא בשיא כושרו,  קשה לראות מי יוכל להתחרות בסרבי בשתי העונות הבאות. מארי, המדורג שני בעולם, גם הוא בן 29, ואף שהוא מנסה בכל מאודו, הוא משתרך מאחורי חברו הוותיק 5-2 בגמרי גרנד סלאם.טניסאי נוסף שעשוי לאיים על מעמדו של הסרבי הוא סטן וורניקה, שאמנם גבר על ג'וקוביץ' באליפות צרפת ובאליפות אוסטרליה הפתוחה, אך הוא כבר בן 31.

 

גם פדרר (34) ונדאל (30) לא הולכים ונהיים צעירים יותר, ומוטל ספק לגבי היכולת שלהם להישאר זמן רב בצמרת הטניס העולמי, זאת לאחר שהשוויצרי פרש מהרולאן גארוס בשל פציעה בגב, בעוד שהספרדי פרש בסיבוב השני בגלל דלקת במפרק.

 

למזלו של ג'וקוביץ' גם לא נראה שיש יריבים ממשיים בדור הצעיר. גריגור דימיטרוב שהעפיל לחצי גמר ווימבלדון ב-2014 וקי נישיקורי, שהגיע כבר לגמר אליפות ארה"ב הפתוחה, לא מצליחים לקטוף את הפרסים הגדולים ביותר של הספורט.

 

לגבי הדור הבא, דומיניק תיים הוא המרשים ביותר בזכות הבגרות שהפגין והמשחק שלו בפריז, אך הוא הובס על ידי ג'וקוביץ' בחצי הגמר. האוסטרי בן ה-22, שהוא השחקן הצעיר ביותר בעשירייה הראשונה של הדירוג, עשוי להפוך בעתיד למדורג מספר 1, אך מצפה לו עוד דרך ארוכה עד שישווה לעקביות שמפגין ג'וקוביץ'.

 

העולם שייך לג'וקוביץ'

 

כך שלעת עתה, עולם הטניס שייך לג'וקוביץ', שצייר לב בחימר לחגוג את ניצחונו סוף כל סוף בטורניר, לאחר שלושה הפסדים בגמר הרולאן גארוס בשנים הקודמות. "זו מעין חוויה חוץ גופית", הוא סיכם את התחושות שלו. הזכייה מכניסה לג'וקוביץ' 2 מיליון יורו (2.27 מיליון דולר). בעקבות זאת הוא גרף מעל מאה מיליון דולר לאורך הקריירה שלו - היחיד עד כה בהיסטוריה של המשחק.

 

"תאמינו או לא, מעולם לא התייחסתי לכספי הזכייה כאחד הגורמים לרצון שלי לשחק טניס", הוסיף. "הכסף כמובן עוזר לי ליהנות מרמת חיים מסוימת, אבל זה הכול. זה מעולם לא היה ולעולם לא יהיה הכוח המניע בחיי ובקריירה שלי".

 

על אף שהוא לא עושה זאת בשביל הכסף, ג'וקוביץ' בכל זאת הצליח להרוויח יותר מפדרר ונדאל עם פחות זכיות בטורנירים. בקצב הזה, ההכנסות של ג'וקוביץ' עוד עשויות לגמד את אלו של יריביו הגדולים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x