שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט עולמי

קליבלנד של טיירון לו ־ הקבוצה הטובה ביותר בפלייאוף 2016

קליבלנד משחקת טוב יותר תחת טיירון לו מאשר תחת דיוויד בלאט. הקבוצה מתמסרת יותר, תלויה בלברון ג'יימס פחות והאווירה על המגרש ומחוצה לו טובה יותר. האם זה יספיק מול קבוצה היסטורית בגמר? לברון ג'יימסמשוכנע שכן. ניתוח מקרוב

יואב דובינסקי, אטלנטה 08:2217.05.16

מאז שלברון ג'יימס חזר לקליבלנד, הקאבס נמצאים במצב צבירה תמידי של מרחק הפסד אחד ממשבר פוטנציאלי. זה היה עם דייויד בלאט וזה קרה גם עם טיירון לו, כשחודש לפני סיום העונה הסדירה לברון שוב התחיל עם הפוילע־שטיקים שלו במדיה החברתית. אולם, לו נשאר רגוע. הוא דרש יותר אחריות מלברון ואחר כך גם מקיירי איירווינג ומקווין לאב ונראה שהשחקנים מגיבים לזה טוב. "אני חושב שב־3–4 השבועות האחרונים התחלנו לשחק ממש טוב וזה מחלחל", מסביר לו.

 

 

 

 

 

לברון ג'יימס מימין וטיירון לו. ""הוא דורש מאיתנו הרבה. זה מה שאני אוהב, שמאמנים אותי 48 דקות ושאומרים לי מה לעשות. זה מחלחל כל הדרך לשחקן ה־15. קל לתקשר עם מאמן כזה" לברון ג'יימס מימין וטיירון לו. ""הוא דורש מאיתנו הרבה. זה מה שאני אוהב, שמאמנים אותי 48 דקות ושאומרים לי מה לעשות. זה מחלחל כל הדרך לשחקן ה־15. קל לתקשר עם מאמן כזה" צילום: רויטרס

 

דרישה מהכוכבים

כשלברון ג'יימס נשאל מה הוא מעריך בלו, הוא עונה בלי היסוס: "שוויון הנפש שלו. הוא גורם לנו להישאר רגועים, גם כשהמשחק לא נראה טוב עבורנו, להישאר בתוכנית המשחק, להילחם על הפוזשן הבא. הוא מרגיע אותנו וכמאמן ראשי הוא מצוין לשחקנים". להבדיל מדיוויד בלאט שנמנע מלבקר את לברון מול הקבוצה, טיירון לו, שהתחנך אצל פיל ג'קסון ודוק ריברס, נשאר רגוע, מצד אחד, אבל מצד שני, דורש יותר אחריות, גם מג'יימס וגם מיתר הכוכבים. "אני אוהב הדרישה שלו למנהיגות מלברון וממני", מוסיף קיירי איירווינג שנהנה לשחק תחת מאמן שהיה רכז בליגה. "הוא דורש מאיתנו הרבה. זה מה שאני אוהב, שמאמנים אותי 48 דקות ושאומרים לי מה לעשות. זה מחלחל כל הדרך לשחקן ה־15. קל לתקשר עם מאמן כזה".

 

 

קיירי איירווינג עם דיוויד בלאט. הרכז אוהב להתאמן אצל מאמן שהיה רכז NBA קיירי איירווינג עם דיוויד בלאט. הרכז אוהב להתאמן אצל מאמן שהיה רכז NBA צילום: איי אף פי

 

יותר הנעת כדור

קליבלנד צולחת בקלות את הפלייאוף במזרח. בעוד סן אנטוניו מתקשה מול אוקלהומה, הפציעה של סטף קארי הראתה שגם גולדן סטייט פגיעה ומיאמי וטורונטו עברו סדרות של שבעה משחקים ואז החלו להתיש זו את זו, הקאבס עברו בארבעה משחקים חלקים גם את דטרויט וגם את אטלנטה. גם עם בלאט קליבלנד עברה בסוויפ את הסיבוב הראשון וטאטאה את אטלנטה, אבל תחת לו הקאבס גם בריאים יותר וגם קבוצתיים יותר. "אנחנו משחקים פחות בידודים", לו אומר על השינוי בשיטת המשחק, "יותר הנעת כדור, פחות אחד על אחד. אני רוצה שנשחק מהר יותר, להגביר את הקצב ולפתוח את המשחק". השינוי המהותי בצורת המשחק היה, מצד אחד, מעבר למשחק ריצה ופחות בידודים של לברון ומצד שני, הכנסת קווין לאב בכוח למשחק דרך כדורים בצבע. "זה מה שחזינו, זה מה שרצינו", מספר קיירי על השילוב של השלישייה הגדולה בפלייאוף, "כששלושתנו משחקים ביחד, זה כיף".

 

שינוי הרוטציה

כמו כן, הרוטציה השתנתה. טיירון לו ירש את קליבלנד במאזן 11:30, כשהיא במקום הראשון במזרח. המקום של הקאבס בפלייאוף היה מובטח ואפשר היה להקריב כמה משחקים בשביל ניסוי וטעייה (עם לו קליבלנד השיגה שלושה ניצחונות פחות מבלאט – מאזן של 14:27). מול אטלנטה, קליבלנד הראתה נשק נוסף — שלשות. 25 במשחק השני, 21 בשלישי, 16 ברביעי, כשכל פעם שחקן אחר תופס יד חמה. ג'יי.אר סמית' קלע 7 שלשות במשחקי השני, צ'נינג פריי שהגיע מאורלנדו בפברואר קלע 7 בשלישי ולאב 8 ברביעי. השחקנים גם שומעים לקבלת ההחלטות של לו במהלך המשחק. תרגילי הכנסת חוץ מוצלחים, פעם לשלשה של איירווינג ופעם לסל של ג'יימס, הובילו לניצחונות במשחק השלישי מול דטרויט ובמשחק הרביעי מול אטלנטה. גם דטרויט וגם אטלנטה עשו לא מעט ניסויים מול קליבלנד. שינו הרכבים ואפילו עברו לשיטת "הכה את תומפסון", עבירות מכוונות על טריסטן תומפסון בתקווה שיחטיא מהקו. "אני אוהב את הפאולים, כי זה ייתן לנו נקודה או שתיים כל התקפה", הפגין לו ביטחון בסנטר.

 

המעבר ממשחק בידודים לתנועה קבוצתית זורמת יותר, מפחיתה את התלות בלברון ונותנת יותר אופציות בהתקפה. ההגעה של פריי בינואר שינתה עוד יותר את הרוטציה ונתנה לקליבלנד את האופציה לשחק ללא סנטר דומיננטי (אנדי ורז'או עזב כחלק מהטרייד וטימופיי מוזגוב ירד למעמקי הספסל) אבל עם קבוצה שרצה. "לא היינו מוכנים ללאב ופריי ביחד", אמר אל הורפורד מאטלנטה אחרי ההפסד במשחק השלישי שבו איבדו ההוקס יתרון ברבע האחרון. לו דורש מהשחקנים גם לשאת באחריות למנוחה שהם צריכים לתת ללברון, לא לסמוך אך ורק עליו בכל מה שקשור למשחק ההתקפי ולעזור לו בהגנה. לאימן שמפארט, למשל, לו מחמיא על אינטנסיביות בהגנה שנותנת לג'יימס מנוחה.

 

את הרבע הרביעי במשחק הרביעי פתח לו עם שני מובילי כדור, איירווינג ומת'יו דלבדובה, ונתן ללברון לנוח עוד כמה דקות, עד שהכניס אותו 7–8 דקות לסיום כדי שיכריע את המשחק. "כל כך רצינו לנצח אחרי הטעם המר שנשאר מהשנה שעברנו", אמר פול מירסאפ מאטלנטה אחרי הסוויפ, "חשבנו שלמדנו והבנו אותם, אבל הם עשו משהו שונה לחלוטין".

 

שמחה

כשמנצחים תמיד יותר טוב וקליבלנד נראית קבוצה שמחה. לפני כל משחק השחקנים לוחצים ידיים ומתחבקים בצורה יצירתית, לברון לא הסתיר את השמחה שלו אחרי שתרגיל השלשה של לו לקיירי עבד, פריי מזמין את השחקנים לברביקיו וקווין לאב יוצא מהקונכייה שלו וצוחק עם יתר השחקנים. במסיבת העיתונאים של השלישייה, קיירי, לברון ולאב לא הפסיקו לצחוק מבדיחות פנימיות. הגרעין של הקבוצה מגובש מאוד תחת טיירון לו ואפשר לראות את זה גם בחיבוקים על הספסל. "על הספסל, כולנו 100% ביחד מהשחקן הראשון ועד השחקן ה־15", מספר דלבדובה, "זה כיף ואנחנו רק רוצים שזה יימשך". "יש תחושה של רוגע בחדר ההלבשה", אומר איירווינג. מנגד, ישנו גם הצד הפחות מחובר ובעיקר טימופיי מוזגוב, שפרח תחת בלאט ולא נמצא בתוכניות של לו. "אני עובד קשה והעיקר שהקבוצה מנצחת", הוא אמר בחוסר חשק על המעמד הנוכחי שלו בשוליים ואז עבר לראות סרטונים ברוסית בסלולרי עם חברו לנבחרת רוסיה סשה קאון, בנפרד מיתר השחקנים שעברו טיפולים והתכוננו למשחק.

 

 

בלאט.  "הרבה מהתנועה שלנו הגיעה מקואוץ' בלאט", מספר לו. "אחרי העונה שעברה הרגשנו שהרבה מהסלים שלנו הגיעו מכדורסל עומד, אז הכנסנו הרבה תנועה העונה וקואוץ' בלאט הטמיע את זה". בלאט. "הרבה מהתנועה שלנו הגיעה מקואוץ' בלאט", מספר לו. "אחרי העונה שעברה הרגשנו שהרבה מהסלים שלנו הגיעו מכדורסל עומד, אז הכנסנו הרבה תנועה העונה וקואוץ' בלאט הטמיע את זה". צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

מורשת בלאט

טביעות האצבעות של טיירון לו מורגשות על הקבוצה, אבל לא יהיה הגון לזלזל בתרומה של בלאט גם למערך הנוכחי. "הרבה מהתנועה שלנו הגיעה מקואוץ' בלאט", מספר לו. "אחרי העונה שעברה הרגשנו שהרבה מהסלים שלנו הגיעו מכדורסל עומד, אז הכנסנו הרבה תנועה העונה וקואוץ' בלאט הטמיע את זה". על פי מתיו דלבדובה, שחקן שקיבל קרדיט גם תחת בלאט וגם תחת לו, אין הבדלים מהותיים בין פילוסופיות הכדורסל של שניהם. "קואוץ' בלאט היה נהדר עבורי ונתן לי המון הזדמנויות ולמדתי הרבה ממנו", הוא מספר, "אותו דבר עם קואוץ' לו, זאת חוויה מצוינת. הוא רכז לשעבר ב־NBA וגם ממנו למדתי הרבה. יש ביניהם הבדלים, אבל לא משהו משמעותי מדי".

 

בעיות יש

גם כשהפסידו וכששיחקו כדורסל פחות טוב, קליבלנד סומנה כפייבוריטית להגיע לגמר ה־NBA ושם לפגוש יריבה חזקה יותר, כנראה את גולדן סטייט. הקאבס אמנם הרשימו עם שני סוויפים, אבל קשה להעריך עד כמה סדרות מול דטרויט ואטלנטה מלמדות על יחסי כוחות מול קבוצה היסטורית כמו הווריורס. כמו כן, גם בסדרה מול דטרויט וגם בסדרה מול אטלנטה, שלושה מארבעת המשחקים היו צמודים והוכרעו בדקות, אם לא בשניות, האחרונות של הרבע האחרון. בעיות ההגנה של לאב וקיירי לא נפתרו, גם מאמן דטרויט סטן ואן גנדי וגם מאמן אטלנטה מייק בודנהולזר הצליחו לאתגר את הקאבס עם קבוצות פחות מוכשרות. מנגד, קליבלנד בריאה, יש לה יותר זמן התאוששות מסדרות מאשר לקבוצות אחרות, היא מנצחת משחקים צמודים, הכוכבים מתאמצים, חדר ההלבשה מגובש, השחקנים מקשיבים למאמן, לו לא הפסיד משחק פלייאוף כמאמן ראשי, לאב לא הפסיד משחק פלייאוף על הפרקט ולסדרות ההכרעה קליבלנד מגיעה במצב הטוב ביותר שהיתה בו מאז החזרה המתוקשרת של ג'יימס. הרי עם כל הכבוד לרוטציות של לו, או לטרייד כזה או אחר על צ'נינג פריי, בסופו של דבר, מי שמנהל את הקרקס הוא לברון ועל פיו יישק דבר. "אנחנו מיועדים לגדולה", מסכם ג'יימס, "אנחנו און א מישן".

 

הכותב הוא חבר הוראה ודוקטורנט במחלקה ללימודי ספורט באוניברסיטת טנסי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x