$
ספורט ישראלי

רפורמת בכר

חריצות של חקלאי, ענייניות לא אופיינית לכדורגל הישראלי, האצלת סמכויות נרחבת ונחישות מידבקת. אלו רק חלק מהתכונות שמסייעות למאמן הפועל באר שבע לשבור

אוריאל דסקל 09:0102.05.16

ברק בכר לא אוהב להפסיד. הוא כל כך לא אוהב להפסיד שבמשחק כדורסל שערך "בשביל הכיף" לקבוצתו באולם כדורסל — הוא נהפך לסטפן קארי. במשחקון שנקרא "פולו" כל השחקנים נעמדים בשורה לפני קו העונשין וצריכים לקלוע לפני מי שזורק אחריהם. קלעת, ומי שזורק אחריך נכנס ללחץ וחייב לקלוע לפני מי שמאחוריו. החטאת ומי שמאחוריך קלע — יצאת מהמשחק.

 

 

 

ברק בכר בדרך כלל משתתף במשחקונים כאלו עם שחקניו. בזכות גילו הצעיר יחסית, 36, הוא גם משתתף כדי לנצח את השחקנים הצעירים ממנו. אם זה במשחקי טניס־כדורגל או במשחקוני כדורסל. אבל אף אחד לא ציפה מבכר לצלוף 17 קליעות עונשין רצופות — ולייאש את השחקנים מאחוריו. "יש כדורסלנים מקצוענים שלא קולעים 17 קליעות רצופות מהעונשין", אמר אחד העדים לתופעה המכונה ברק קארי. "אבל זה בכר, הוא לא מוכן להפסיד ולא מקבל תירוצים". בכר גם לא התבייש לחגוג את הניצחון שלו על שחקניו. "זה מידבק התחושה הזו שאתה מת לנצח. אפילו במשחקון מטופש".

 

 

ברק בכר. עבודה קשה זה אצלו ב-DNA ברק בכר. עבודה קשה זה אצלו ב-DNA צילום: אורן אהרוני

 

פולו עם מכבי

 

בכר, שלא הפסיד עם הפועל באר שבע מאז המחזור החמישי העונה, נמצא עכשיו בתחרות דומה ל"פולו" עם מכבי תל אביב, הווינרית הגדולה של הכדורגל הישראלי. החמצה של בכר — ומכבי עוד עשויה להעיף את באר שבע מהמשחק. אבל בכר לא מוכן להפסיד וזה, כאמור, מידבק.

 

בכר הביא לבאר שבע את הניסיון שלו כעוזרו של רן בן שמעון בעונת האליפות ההיסטורית של קריית שמונה (2011/12), שם תפקד כמאמן שמתמקד בעבודה אישית עם שחקנים וניתוח ביצועים. הוא גם הביא עמו שיטות עבודה שסייעו לבאר שבע לצמצם את הפערים הכלכליים ממכבי תל אביב (תקציב של כ־60 מיליון שקל מול תקציב של כ־140 מיליון שקל), הפערים המנטליים ממכבי ואפילו הפערים החברתיים. "אנחנו רוצים להראות שכן, אנחנו מהפריפריה, אנחנו מבאר שבע — אבל אנחנו לא מתבכיינים על זה", אומרים בקבוצה."אנחנו רצים נגד העיר הכי חזקה במדינה ונגד הקבוצה הכי חזקה במדינה ומסתכלים להם בלבן של העיניים". זו מנטליות שלבכר היה חשוב להביא מהיום הראשון שלו בהפועל באר שבע. "על היום הראשון בכר אמר שיש לו הסגל הכי טוב בליגה והוא רוצה לזכות באליפות", אומרים בקבוצה. "זה היה שינוי תפיסה מהותי מאוד מאלישע לוי שמאוד חשש מלהכריז על הקבוצה שלו כפייבוריטית".

 

התאמה לליגה

 

"מה שקרה עם הפועל באר שבע זה שבשנים האחרונות אלונה ברקת שמה הרבה מאוד כסף ושינתה את כל הסגל", מסביר מאמן בליגת־העל. "עכשיו לבאר שבע יש 6–7 שחקנים ברמה הטכנית והאיכותית הכי גבוהה בישראל. זה בעוד למכבי תל אביב יש 3–4 כאלו. אבל הסוד של מכבי תל אביב, לאורך כל השנים של ג'ורדי קרויף במועדון, היה העובדה שהיא תמיד שיחקה כקבוצה, וטקטית היא היתה הרבה יותר מתואמת מאשר באר שבע. העונה זה שונה. הפועל באר שבע התאימה את עצמה לליגה הישראלית וזה אפשר לשחקנים שלה להביא לידי ביטוי את היתרונות הטכניים שלהם. אתה רואה קבוצה שפרוסה על המגרש היטב, ושהשחקנים המובילים שלה מקבלים הרבה חופש כדי ליצור".

 

אצל בכר, אומרים כל המקורבים, הכל מתחיל בחריצות ובמוסר עבודה. כשחקן היה מגן ימני חרוץ שהוזמן פעם אחת לנבחרת ישראל על ידי דרור קשטן אך לא שיחק מאחר שלא עשה שירות צבאי (שוחרר על אי־התאמה). הקריירה שלו הסתיימה בגלל פציעה ולבכר היה ברור שהצעד הבא שלו בכדורגל יהיה כמאמן ולכן לא בזבז זמן והתחיל לעבוד וללמוד. "החריצות אצלו נמצאת בדנ"א", אומרים אנשים שעובדים איתו. "הוא בן של חקלאים ממושב צרופה. האחים שלו עובדים קשה — כל אחד תותח בתחומו (אחד מהנדס, אחד חשמלאי) — ואצלם קודם כל מכוונים לעבודה. זה אומר שהוא יושב שעות על גבי שעות ועובד על אימונים, על הכנה טקטית למשחקים".

 

בכר, שמאוד אוהב את התשוקה של דייגו סימאונה, מאמן אתלטיקו מדריד, מתעסק פחות ב"פסיכולוגיה" אחד על אחד כמו מאמנים ישראלים אחרים. הוא דן עם השחקנים על דגשים טקטיים ומסביר את ההחלטות שלו באופן ענייני. עם סטטיסטיקה וצילומי וידיאו. לעתים, אפילו במהלך מחציות של משחקים, היועץ המנטלי של הקבוצה איתן עזריה (שמלווה את בכר מימי בקריית שמונה) מראה לשחקנים וידיאו עם דגשים מנטליים. הקליפים — שעורכים עזריה ודני ענבר, לשעבר בערוץ הספורט — הם רק אלמנט אחד שהוסיף בכר לקבוצה מהדרום. בין השאר, בכר משתמש רבות בטכנולוגיית GPS ובקליפים טקטיים/מנטליים קלים לעיכול לשחקניו. "פעם היה משחק שידענו שאנחנו נוביל בו במחצית, פשוט ידענו", אומר שחקן בהפועל באר שבע. "ואיך שנכנסו לחדר ההלבשה, היה וידיאו עם הדגשים המנטליים, מוכן ממש בשביל סיטואציה כזו שאנחנו מובילים במחצית ומדבר על זה שאסור לנו להוריד את הרגל מהגז".

 

 

מאור בוזגלו. "השחקנים יודעים שהכל ענייני" מאור בוזגלו. "השחקנים יודעים שהכל ענייני" צילום: עוז מועלם

 

מקשיב לכולם

 

הצוות של בכר כולל את עזריה כאמור; אסף נמני, עוזר המאמן ממחצית העונה; דרור שמעון, מאמן הכושר; מיכאל ברוש, האחראי על רישום וניתוחי ה־GPS; וגיא ויזינגר, מאמן השוערים והאחראי על המצבים הנייחים.

 

"הוא יודע לקחת את הצוות שיש לו ולהשתמש ברעיונות של כל אחד", אומר מקורב למאמן, "והוא לוקח אחריות על כל החלטה. גם אם רעיון של אחד מעוזריו התגלה כגרוע והוא החליט לקבל אותו, הוא זה שלוקח את האחריות. אם החלטה מתבררת כנכונה, הוא נותן עליה קרדיט. הניסיון של כל אחד הוא נכס מבחינת בכר. למשל, עזריה הוא מגן לשעבר במכבי חיפה — כלומר, יועץ מנטלי עם ניסיון כשחקן. דרור הוא מאמן כושר של כמה אלופות. צריך להקשיב לכולם, לברור מה נכון ומה לא נכון — זו יכולת מאוד חזקה בעיניי. יש לו ממש יכולות של מנכ"ל. לדעת להקשיב ולדעת מה הדבר הנכון לבחור. זה דורש הרבה ביטחון עצמי ובשביל מישהו שעוד לא בן 37, זה מאוד מרשים".

 

לא סחבק. מנהיג

 

בכר מתמודד עם לחצים לא מעטים מהתקשורת המקומית והארצית. כל הדחה של מאור בוזגלו ואליניב ברדה לספסל היא דרמה, אבל לפי מי שעובד איתו בצוות "אצלו הכל ענייני — והשחקנים יודעים את זה". לפי כמה אנשים שעובדים בבאר שבע, "השחקנים יודעים ששום דבר אצל ברק לא אישי. כשהוא מותח ביקורת על שחקנים בזמן אימון, זה תמיד עם חיוך. בשיחות אישיות שהוא עושה פחות — זה תמיד ענייני". "ברגע שהכל ענייני ומקצועי והשחקנים מבינים את זה, ומבינים שזה לא אישי, אין כאן ערבובים, אין כאן אגו", אומר עובד מועדון.

 

בכר, גם כן בניגוד למאמנים מוכרים אחרים בישראל, מאמין גדול בהאצלת סמכויות. "הוא נותן לכל אחד אחריות על התחום שלו, אוטונומיה משלו. הוא מביא אנשים, נותן להם את המתחם שלהם ואז קושר בין כולם, בין הרעיונות של כולם, ולוקח אחריות על התוצר הסופי", אומר איש צוות מקצועי של בכר. "הצוות מאוד מגובש ועובד יחד. וזה ניכר בשחקנים. כשאתה מתחבר עם כולם דרך הדשא, דרך האהבה לכדורגל, דרך המקצועיות, דרך הניואנסים הקטנים של הביצוע, זה להתחבר דרך כדורגל לכולם, זה לשים את הכדורגל מעל הכל".

 

 

. .

 

דעיכה צהובה

 

הסיבות לתחרות הצמודה בין הפועל באר שבע למכבי תל אביב הן רבות. "רואים את עייפות החומר אצל מכבי תל אביב אחרי ארבע שנים ביחד", אומר מאמן ישראלי. "אין מה לעשות, זה שוחק". העובדה שמכבי החליפה מאמן באמצע העונה פגעה בה. גם ההתמודדות כאלופה עם יריבות מוכרות קשה הרבה יותר — כל אחד רוצה לנצח את האלופה יותר מאשר כל קבוצה אחרת. מכבי גם שיחקה הרבה יותר משחקים מבאר שבע בגלל ההשתתפות שלה במשחקי ליגת האלופות, והם מתמודדת עם עייפות מנטלית ופיזיולוגית. מכבי תל אביב עדיין הקבוצה הדומיננטית בישראל אבל העונה היא הפילה את האליפות שלה מהידיים. ועדיין, מישהו היה צריך להרים את אותה אליפות. ולמישהו הזה קוראים ברק בכר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x