$
ספורט עולמי

הכנסות הפרמיירליג ב-2014/15: 3.4 מיליארד ליש"ט

מועדוני הפרמיירליג רשמו בעונה שעברה הכנסות שיא שעזרו להן להגיע יחד לרווח, זו הפעם השנייה בלבד במאה הנוכחית

שירות כלכליסט 13:3517.04.16

מועדוני הפרמיירליג רשמו הכנסות שיא בעונה עברה שעזרו להן להגיע ביחד לרווח לפני מס, זו הפעם השנייה בלבד במאה הנוכחית.

 

 

 

 

אוהדת צ'לסי. ההכנסות, שעלו בחדות מאז 2013 הודות לחוזה שידור חדש, טיפסו ב-3% לסכום משולב של 3.4 מיליארד ליש"ט, המייצג שיא. אוהדת צ'לסי. ההכנסות, שעלו בחדות מאז 2013 הודות לחוזה שידור חדש, טיפסו ב-3% לסכום משולב של 3.4 מיליארד ליש"ט, המייצג שיא. צילום: רויטרס

 

הקבוצות בליגה הבכירה של הכדורגל האנגלי השיגו בעונת 2014-15 רווח לפני מס מצרפי של 120 מיליון ליש"ט, כך על פי פירמת רו"ח דלויט.

 

סכום זה נמוך ב-37% מה-190 מיליון ליש"ט שנרשמו עבור עונת 2013-14, אך מייצג את הפעם הראשונה שקבוצות הפרמיירשייפ רשמו רווח שנתיים ברציפות.

 

ההכנסות, שעלו בחדות מאז 2013 הודות לחוזה שידור חדש, טיפסו ב-3% לסכום משולב של 3.4 מיליארד ליש"ט, המייצג שיא.

 

רווח לפני מס הוא חידוש עבור קבוצות הפרמיירליג. לפני כניסתו לתוקף של חוזה השידור ב-2013, הקבוצות רשמו הפסד לפני מס במשך 14 עונות רצופות.

 

"קבוצות הכדורגל רשמו הפסדים סיסטמתיים מאז שחר האנושות", הגיב סטפן סיזמאנסקי, מחבר הספר כסף וכדורגל (Money and Football). "הסיבה העיקרית לכך היא מערכת העלייה והירידה מהליגה שמעודדת תחרות עזה, ומכיוון שהבעלים של הקבוצות מחזקים את המעמד שלהן על ידי השקעה בקבוצות".

 

באירופה מפחדים

 

אולם לאחר שנים של הפסדים, רובם נספגו על ידי הבעלים, הקבוצות מצליחות לרשום כעת רווחים. כל הקבוצות מלבד שלוש – קווינס פארק ריינג'רס, אסטון וילה וצ'לסי – רשמו בעונה שעברה רווח תפעולי. דן ג'ונס מדלויט מאמין כי הרווחיות תימשך. "הבעיה העיקרית של קבוצות הפרמיירליג הייתה להמיר את הצמיחה המרשימה בהכנסות לרווחיות. הבעיה הזו נפתרה בשנה שעברה בתוצאות שוברות שיאים", הסביר. "הובטחה כבר עלייה משמעותית בהכנסות עבור מחזור השידור הבא, החל מעונת 2016-17, כך שאפשר להניח שהרווחיות של קבוצות הפרמיירליג תימשך".

 

סיזמאנסקי מסכים. "כעת שההכנסות השנתיות של הפרמיירליג כמעט כפולות מהליגה השנייה העשירה ביותר (הבונדסליגה בגרמניה), הקבוצות האנגליות יכולות למשוך את השחקנים הטובים ביותר ועדיין יישאר להן עודף. שאר הליגות האירופיות מפחדות ממה שקורה. הליגה האנגלית מתבלטת כליגה הדומיננטית, כששאר הליגות באירופה הופכות להיות משניות", הוסיף.

 

הדו"ח של דלויט חשף עוד כי השכר של השחקנים והעובדים בקבוצות עלה ב-6% בעונת 2014-15 לסכום כולל של 2 מיליארד ליש"ט ב-20 הקבוצות – המייצג שיא נוסף. עבור כל ליש"ט שקבוצה מרוויחה היא מוציאה 60 פני על משכורות.

 

דלויט תפרסם ביוני דו"ח מפורט יותר של הביצועים הפיננסיים של הקבוצות, אך מוקדם יותר השנה היא פרסמה ניתוח של ההכנסות בקבוצות המובילות באירופה. על פי הדו"ח, 20 הקבוצות המובילות הכניסו מעל 6.1 מיליארד יורו, וש-9 קבוצות אנגליות מככבות ברשימת 20 הקבוצות העשירות.

 

 

דימטרי פאייט. LLDC צריכה לספק את השערים ודגלי הקרן עבור האצטדיון החדש. היא תהיה גם אחראית למימון התחזוקה, האבטחה, הניקיון וההדברה, וכן לחימום, לתאורה לאזורים של הקבוצות ושל השופט הרביעי ולחדרי ההלבשה דימטרי פאייט. LLDC צריכה לספק את השערים ודגלי הקרן עבור האצטדיון החדש. היא תהיה גם אחראית למימון התחזוקה, האבטחה, הניקיון וההדברה, וכן לחימום, לתאורה לאזורים של הקבוצות ושל השופט הרביעי ולחדרי ההלבשה צילום: איי אף פי

 

ווסטהאם תשלם רק 2.5 מיליון ליש"ט בשנה על האצטדיון האולימפי

 

בתוך כך, נחשפו הפרטים המלאים של החוזה השנוי במחלוקת של ווסטהאם לחכור ל-99 שנים את האצטדיון האולימפי. על פי החוזה, הקבוצה תשלם שכירות של 2.5 מיליון ליש"ט בלבד בשנה. אולם בפועל מרבית העלויות יכוסו על ידי תאגיד פיתוח המורשת של לונדון (LLDC), הרשות במימון ציבורי שהאצטדיון בבעלותה. המתנגדים להסכם טוענים שהוא מעניק

לקבוצה את האצטדיון בחינם.

 

בארי הרן, לשעבר הבעלים של לייטון אוריינט תקף את ההסכם, וטען שהכלב שלו היה מצליח להשיג תוצאה טובה יותר לציבור במו"מ.

 

ווסטהאם, שביום רביעי שעבר ערכו את משחק הגביע האחרון שלהם באצטדיון אפטון פארק, בו הפסידו בתוצאה 2-1 למנצ'סטר יונייטד, שילמו כבר 15 מיליון ליש"ט מתוך 272 מיליון ליש"ט שיעלה להמיר את האצטדיון למגרש כדורגל. בקבוצה ממשיכים לטעון שזו עסקה טובה למועדון ולמשלמי המסים.

 

אולם לפי ההסכם, בשווי 48 אלף ליש"ט בשבוע, LLDC צריכה לספק את השערים ודגלי הקרן עבור האצטדיון החדש. היא תהיה גם אחראית למימון התחזוקה, האבטחה, הניקיון וההדברה, וכן לחימום, לתאורה לאזורים של הקבוצות ושל השופט הרביעי ולחדרי ההלבשה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x