$
ספורט ופוליטיקה

"מסמכי פנמה" כוללים כ-20 כדורגלנים בעבר ובהווה, ובהם ליאו מסי

שמות נוספים הם לאונרדו אוז'ואה, איבן זאמורנו, גבריאל היינצה ודרקו קובאצ'וביץ'. גם שמו של מישל פלאטיני, נשיא אופ"א המושעה, מוזכר במסמכים

שירות כלכליסט 14:2904.04.16

"מסמכי פנמה" כוללים את השמות של קרוב ל-20 שחקני כדורגל ידועים, בעבר ובהווה, המייצגים כמה מהמועדונים הגדולים בעולם, ביניהם ברצלונה, מנצ'סטר יונייטד וריאל מדריד. בין השמות: ליאו מסי. 

 

 

הכוכב של ברצלונה, שזכה חמש פעמים בתואר שחקן השנה, כבר מתמודד עם תביעה בספרד באשמה שהוא ואביו חורחה הוראציו מסי, השתמשו בחברות הרשומות בבליז ובאורוגוואי כדי לא לשלם מיליוני דולרים במסים.

 

המסמכים שדלפו מצביעים על כך שמסי ואביו היו הבעלים של חברה נוספת הרשומה בפנמה: מגה סטאר אנטרפרייז.

 

ההתייחסות הראשונה לחברה במסמכים שדלפו מהמאגר של פירמת עורכי הדין Mossack Fonseca מפנמה הא מהתאריך ה-13 ביוני, 2013, יום אחד לאחר שהתובעים בספרד הגישו כתב אישום נגד מסי בגין הונאת מסים. במייל שנשלח מציינים כי האחריות לניהול מסמכי החברה הועברה ל - Mossack Fonseca מחברה אחרת המספקת שירותים דומים. ההתיחחסות הראשונה במסמכים לכך שמסי הוא הבעלים של מגה סטאר מגיעה פחות משבועיים אחר כך ב-23 ביוני, 2013.

 

מסי. שחקני הכדורגל הם אמנם השמות המוכרים ביותר במסמכים, אך הם כוללים גם שמות של ספורטאים מענפים אחרים. מסי. שחקני הכדורגל הם אמנם השמות המוכרים ביותר במסמכים, אך הם כוללים גם שמות של ספורטאים מענפים אחרים. צילום: גטי אימג'ס

  

מסי ואביו סרבו להגיב על הדיווח. המסמכים כוללים את האחזקות במקלטי מס של בעלים בעבר ובהווה של לפחות 20 קבוצות כדורגל מרכזיות, ביניהן אינטר באיטליה ובוקה ג'וניורס בארגנטינה.

 

בין השמות הנוספים שמוזכרים גם לאונרדו אוז'ואה, חלוץ לסטר סיטי, איבן זאמורנו, כוכב אינטר וריאל מדריד לשעבר, גבריאל היינצה, כוכב נבחרת ארגנטינה, ריאל מדריד ומנצ'סטר יונייטד לשעבר, דרקו קובאצ'וביץ', כוכב ריאל סוסידאד ונבחרת סרביה לשעבר ואחרים פחות מוכרים.

 

גם שמו של מישל פלאטיני, נשיא אופ"א לשעבר שהושעה לשש שנים מפעילות כדורגל בידי פיפ"א, מוזכר במסמכים. פלאטיני פנה למוסאק פונסקה במטרה להקים חברת קש בפנמה בשנת 2007. דוברו של פלאטיני אמר אמש כי כל הנתונים הפיננסים  של פלאטיני ידועים לשלטונות שווייץ  וכי פלאטיני שומר לו את הזכות  לתבוע דיבה את מפרסמי המסמכים. 

מישל פלאטיני ,נשיא אופ"א המושעה מישל פלאטיני ,נשיא אופ"א המושעה צילום: איי אף פי

 

שחקני הכדורגל הם אמנם השמות המוכרים ביותר במסמכים, אך הם כוללים גם שמות של ספורטאים מענפים אחרים.

 

"לאורך השנים, ראינו חדירה משמעותית של ענייני תאגידים ומסים לתוך עולם הספורט, ואנחנו מאמינים שזה מזיק למשחק", הגיב ג'ורג' טרנר מ- Tax Justice Network, קבוצה הקוראת לנהלי מס הוגן מלונדון. "אם נעביר את התחרות מהספורטיביות, הכישורים והמיומנויות של השחקנים לעבר הכישורים והמיומנויות של רואי חשבון, עורכי דין, בנקאים ומנהלים, הספורט הופך במהירות למשהו חסר ערך לצפייה".

 

המסמכים המודלפים חושפים לדוגמה כי לפחות 11 שחקני הוקי לשעבר השתמשו בחברת עורכי הדין כדי ליצור חברות קש במקלטי מס. כמו כן, ניק פאלדו, אחד משחקני הגולף הטובים בכל הזמנים, היה הבעלים של חברה הרשומה באיי הבתולה הבריטיים בין 2006-2008. פאלדו הוא אחד מחמישה שחקני גולף שהשם שלהם מופיע במסמכים.

 

 

המסמכים, שהודלפו מפירמת עורכי הדין Mossack Fonseca בפנמה, שעוזרת ללקוחות להקים חברות במקלטי מס, מצביעים על קשרים בין חואן פדרו דמיאני מאורוגוואי, חבר ותיק בוועדת האתיקה ויוג'ניו פיורדו (Eugenio Figueredo) סגן נשיא פיפ"א לשעבר שהואשם בשחיתות. על פי המסמכים, הקשרים בין השניים עמוקים מכפי שהיה ידוע. המסמכים, שהודלפו מפירמת עורכי הדין Mossack Fonseca בפנמה, שעוזרת ללקוחות להקים חברות במקלטי מס, מצביעים על קשרים בין חואן פדרו דמיאני מאורוגוואי, חבר ותיק בוועדת האתיקה ויוג'ניו פיורדו (Eugenio Figueredo) סגן נשיא פיפ"א לשעבר שהואשם בשחיתות. על פי המסמכים, הקשרים בין השניים עמוקים מכפי שהיה ידוע. צילום: איי אף פי

 

ווועדת האתיקה של פיפ"א שוב בצרות

 

כמו כן, פיפ"א עלולה למצוא עצמה במשבר נוסף בעקבות הפרסום של מסמכי פנמה, שחשפו ניגוד אינטרסים בוועדת האתיקה, שאמורה להיות אחראית על ניקוי הארגון.

 

המסמכים, שהודלפו מפירמת עורכי הדין Mossack Fonseca בפנמה, שעוזרת ללקוחות להקים חברות במקלטי מס, מצביעים על קשרים בין חואן פדרו דמיאני מאורוגוואי, חבר ותיק בוועדת האתיקה ויוג'ניו פיורדו (Eugenio Figueredo) סגן נשיא פיפ"א לשעבר שהואשם בשחיתות. על פי המסמכים, הקשרים בין השניים עמוקים מכפי שהיה ידוע.

 

ההדלפה עלולה לערער על האמינות של ועדת האתיקה, שעומדת במרכז המאמצים של הארגון לשפר את המוניטין שלו לאחר שנים של האשמות בשחיתות.

 

ועדת האתיקה פצחה מיד בחקירה בנושא, והצהירה כי לא הייתה מודעת לקשריו העסקיים של דמיאני עם פיורדו, עד ה-18 במרץ אז שלח דמיאני מייל ליו"ר הוועדה השופט הגרמני האנס – יואכים אקרט, בעקבות פנייה מצד העיתון הבריטי הגרדיאן, שהיה בין כלי התקשורת שדיווחו על המסמכים.

 

אקרט שעומד בראש הלשכה השופטת של הוועדה, העביר את המקרה לזרוע החוקרת. במייל ששלח דמיאני ציין כי שמר על מערכת יחסים מקצועית עם פיורדו עד 2007. עם זאת, על פי המסמכים שהגיעו לידי הגרדיאן נראה כי הקשרים נמשכו גם לאחר מכן.

 

"אנחנו מאשרים שב-19 במרץ הלשכה החוקרת של ועדת האתיקה העצמאית עודכנה על ידי היו"ר של הלשכה השופטת, האנס – יואכים אקרט על כך שנודע לו על הקשרים העסקיים בין חבר הלשכה השופטת, חואן פדרו דמיאני ויוג'ניו פיורדו", מסר דובר מטעם הוועדה. "לאחר שקיבל את המידע, ד"ר קורנל בורבלי, יו"ר הלשכה החוקרת של ועדת האתיקה, פצח באופן מיידי בחקירה ראשונית לבחון את ההאשמות".

 

על פי המסמכים, דמיאני ופירמת עורכי הדין שלו עבדו עבור מעל 200 חברות זרות שהיו רשומות במאגרים של Mossack Fonseca, חברת עורכי הדין מפנמה שהמסמכים הודלפו מהמאגר שלה. יש לציין כי הקמת חברה במקלט מס אינה נחשבת לעבירה, אך היעדר השקיפות מהווה גורם לדאגה.

 

המסמכים חושפים כי חלק מהחברות הללו קשורות לפיורדו – שנעצר בשנה שעברה בציריך ומואשם במעורבות במזימת שוחד בגובה 110 מיליון דולר – ושהקשרים בין השניים החלו כבר ב-2002.

 

דמיאני ארגן, על פי המסמכים, את ההקמה של חברה בפנמה באמצעותו פיורדו, שהוא גם מאורוגוואי, והוא קיבל סמכויות מיוחדות להעניק הלוואות למוסדות ספורט. הקשרים העסקיים בין שניהם המשיכו לפחות עד פברואר 2015, אז דמיאני ביקש מ- Mossack Fonseca להעניק סמכויות מיוחדות לאשתו של פיורדו על חברה בשם גילסון אוברסיס, שנמצאת כעת תחת חקירה. פחות מארבעה חודשים אחרים שבחברת עורכי הדין מילאו את הבקשה, הושעה פיורדו על ידי ועדת האתיקה

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x