$
ספורט עולמי

קללת מקללה

זינאדין זידאן יודע שללא שחקנים כגון קלוד מקללה, פועלים שחורים שמעניקים איזון לקבוצות מלאות בכוכבים, ריאל מדריד לא תוכל לזכות באליפות. המטרה שלו תהיה לשכנע את הנשיא פלורנטינו פרס להביא יותר שחקנים כמו מקללה ופחות שחקנים כמו חאמס רודריגס. הניצחון על ברצלונה אמש אמור לסייע לזידאן במשימת השכנוע

אוריאל דסקל 11:5903.04.16

זינאדין זידאן, מאמן ריאל מדריד כיום ובעבר כוכבה הגדול, סיפר לעיתונאים מקורבים אליו שהדעיכה של ריאל מדריד החלה ב-2003. הסיבה לדעיכה לפי זידאן, היא עזיבתו של קלוד מקללה - מי שבזכותו "הגלקטיקוס", קבוצת הכוכבים שקיבץ הנשיא פלורנטינו פרס בסנטיאגו ברנבאו, היו יכולים לייצר את סוג הכדורגל שפרס והאוהדים רצו לראות מהקבוצה.

 

 

זידאן (משמאל) ולואיס אנריקה אמש. קאסימרו חשוב יותר מחאמס זידאן (משמאל) ולואיס אנריקה אמש. קאסימרו חשוב יותר מחאמס צילום: רויטרס

 

מקללה שוחרר מריאל מדריד לצ'לסי אחרי שדרש העלאה בשכר. פרס אמר לצרפתי הבינלאומי שהוא לא מוכשר מספיק ושאינו מוכר מספיק חולצות, מכר אותו והותיר את ריאל מדריד ללא גורם מאזן בקישור. מאז ריאל מדריד לא מצליחה לשחזר את ההישגים שהפכו אותה לקבוצת המאה הקודמת.

 

רק אליפות אחת בשבע השנים האחרונות, רק שלוש ב-12 השנים מאז שמקללה עזב. ולמרות שריאל כן זכתה באליפות אירופה פעם אחת, מדובר על החזר די עלוב לקבוצה שהוציאה הכי הרבה על רכש ושההכנסות שלה הן הכי גבוהות בעולם. זידאן יודע זאת. והוא גם יודע שעזיבת מקללה היתה משמעותית בהיסטוריה של ריאל מדריד, שבשנים האחרונות מביטה בברצלונה משתלטת על הכדורגל הספרדי והאירופי. "למכור את מקללה ולהביא כוכב התקפי זה כמו לצבוע את הבנטלי המוזהבת שלך בעוד שכבת צבע אבל להיפטר מהמנוע שלה", אמר זידאן בזמנו.

 

ואולם, פרס לא למד את הלקח. גם ההחלטה לשחרר את סמי חדירה הקיץ היתה מטופשת. כן, הוא לא היה בדיוק מקללה והוא בילה זמן רב מדי על מיטת הטיפולים אבל שחרורו והבאת שחקן התקפי יותר במקומו (מתאו קובאצ'יץ') היתה עוד מכה בניסיון של ריאל מדריד לתפוס את ברצלונה, שאמנם משחקת עם שלושה כוכבי על שריאל מדריד יכולה רק לקנא בהם, אך מתפקדת בזכות שיטת משחק שמוטמעת במועדון, והמוציאים שלה לפועל הם שחקני הבית "האפורים" סרג'יו בוסקטס ואנדרס אינייסטה.  

 

זידאן ופלורנטינו פרס. איזה מקללה יביא בקיץ? זידאן ופלורנטינו פרס. איזה מקללה יביא בקיץ? צילום:

 

אין מערכת כזו בריאל מדריד, שתלויה בכוכבים הגדולים והמוכשרים ביותר בעולם הכדורגל - כל אחד בתפקידו הוא - אך הם לא מצליחים להציג את הכדורגל או את ההישגים של ברצלונה.

 

יוהן קרויף ז"ל, שהנחיל את החזון של ברצלונה ואמש בקלאסיקו כיבדו את זכרו בקמאפ נואו, הסביר היטב את ההבדל בין קבוצת כוכבים גדולים לקבוצת כדורגל גדולה. "אם תבחר את השחקן הכי טוב בכל עמדה יהיו לך אחד עשרה אחדים ולא 11 חזקים" אמר.

 

זידאן, כשהוא מודע לחלוטין לחסרון העצום הזה שיש לריאל מדריד בכל הקשור לשיטת ופילוסופיית משחק, הגיע לקלאסיקו הראשון שלו כמאמן עם תוכנית משחק שנועדה לנטרל את היתרון הגדול של בארסה. שחקניו התרכזו בלבודד כל שחקן בקישור של ברצלונה, אינייסטה, בוסקטס ואיבן ראקיטיץ' והתאמצו להרחיק את ליאו מסי, לואיס סוארס וניימאר זה מזה ומהקישור.

 

השימוש בקאסימרו, קשר דפנסיבי נטול גינונים של כוכב, במקומו של אחד מהקשרים ההתקפיים יותר - חאמס רודריגס ואיסקו - היה המסר האולטימטיבי של זידאן לפלורנטינו פרס. אם רפא בניטס חטף רביעייה במשחק הקלאסיקו הראשון העונה נגד ברצלונה, כשניסה לשחק עם כל הכלים ההתקפיים שפרס קנה לו, זידאן - זרק חלק מהצעצועים של פרס מהחלון, הרכיב את ה-11 המאוזנים ביותר וגם ניצח. ועוד בקאמפ נואו. ריאל של זידאן ניצחה קבוצה עדיפה ממנה בהרבה. ומלבד טעויות בודדות, תוכנית המשחק של ריאל מדריד יצאה לפועל בצורה מצוינת.

 

ריאל מדריד גם נעזרה בעייפות המצטברת של ברצלונה, שכמעט חצי משחקניה בילו בשבועיים האחרונים בדרום אמריקה במשחקים תחרותיים במסגרת מוקדמות אליפות העולם - אך זה לא משנה את העובדה שזידאן בא לשחק פרקטי, הקריב חלק מכישוריי השחקנים שלו כדי לבלום את שחקני היריבה ושיחרר את הכוכבים הגדולים שלו - כריסטיאנו רונלדו, קרים בנזמה וגארת' בייל - כדי למתוח ולעקוץ את ההגנה של בארסה.

 

לריאל מדריד לא היה איכפת לתת את הכדור לברצלונה (62% אחזקה לבארסה) כל עוד הם קיבלו את אותו מספר של הזדמנויות הבקעה (10-10).

 

העצוב בניצחון הזה, הוא שרק האיכות של שחקני ריאל מדריד איפשרה להם לנצח משחק שהם שיחקו כמו חטאפה או דפורטיבו לה קורוניה. לא היתה כאן יומרה לשחק משחק התקפי או מסוגנן. עם זאת, זידאן יודע היטב שבשביל לשחק כמו ברצלונה, ריאל מדריד צריכה פילוסופיה ספורטיבית חזקה שזורמת בכל קבוצה של המועדון כמו אצל היריבים מקטלוניה.

 

 

זידאן יודע שריאל צריכה מערכת עם שחקני הגנה וקישור הגנתי שמסייעים לשחקנים כישרוניים ויצירתיים להביא את כישרונם לידי ביטוי. זידאן - שלמד רבות מקרלו אנצ'לוטי, שהוביל את ריאל מדריד לאליפות אירופה העשירית שלה לפני שנתיים - יודע שעל כל רונלדו או בייל, צריך קאסימרו או קשר הגנתי אחר (ואיכותי יותר) שיעשה את העבודה שלא רואים ולא סופרים בהנהלה.

 

בספרד מדווחים שפלורנטינו פרס ייתן לזידאן יד חופשית בשוק העברות הקייצי. זה אומר שזידאן יוכל לפעול בשוק העברות השחקנים כפי שהוא רואה לנכון. האם זה אומר שריאל מדריד סוף סוף תביא קשר אפור ותמנע מהחתמת הכוכב הגדול של הקיץ? האם זה אומר שאיזון ספורטיבי ינחה את ריאל מדריד בשוק העברות ולא איזון כספי? עדיין לא ברור. מה שברור זה שזידאן קיבל הרבה נקודות זכות בעקבות הניצחון על ברצלונה. נקודות זכות שאולי יאפשרו לו לבנות קבוצה בלבן שתוכל להתחרות על תארים נגד ברצלונה.

 

רונלדו עם אוהדי ברצלונה. היה יכול לזכות ביותר תארים עם קבוצה מאוזנת רונלדו עם אוהדי ברצלונה. היה יכול לזכות ביותר תארים עם קבוצה מאוזנת צילום: אי פי איי

 

חבל על רונלדו

 

סטטיסטיקה מדהימה מאמש מראה עד כמה רונלדו ומסי דומיננטים בליגה הספרדית ואף זהים במובנים מסויימים.

 

מאז 2009/10 לכריסטיאנו רונלדו יש 254 שערים ב-231 משחקי לה ליגה. למסי יש את אותו מאזן בדיוק מאז 2009/10 - 254 שערים ב-231 משחקי לה ליגה. מסי ורונלדו התחרו זה נגד זה ב-25 משחקים. למסי יש 15 שערים (ועשרה בישולים). לרונלדו יש 16 שערים ו-2 בישולים. עם זאת, וזה עם זאת חשוב ביותר, למסי יש 12 ניצחונות ולרונלדו רק 7.

 

שניהם כוכבי על ששינו ומשנים את המשחק. רק חבל שרונלדו תקוע במועדון ללא חזון ספורטיבי. אולי עם נשיא אחר, ריאל מדריד היתה מתחרה על האליפות באמת ולא מסתפקת בלפנצ'ר גלגל של ברצלונה בדרך לאליפות שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x