$
ספורט עולמי

ליגת האלופות תשתנה, זה בטוח. השאלה היא איך תיראה

ב-2018 ישתנה פורמט ליגת האלופות - לכך דוחפות קבוצות הכדורגל הגדולות של אירופה. השאלה הגדולה היא עד כמה זה יפגע בשאר קבוצות וליגות הכדורגל באירופה

אוריאל דסקל 19:2117.03.16

אמש, נפרדה יובנטוס מליגת האלופות אחרי צמד משחקים מהמם נגד באיירן מינכן.

 

 

 

 

פול פוגבה נגד באיירן מינכן אמש. חבל שיובנטוס לא תמשיך איתנו פול פוגבה נגד באיירן מינכן אמש. חבל שיובנטוס לא תמשיך איתנו צילום: גטי אימג'ס

 

המחמאות לקבוצה האיטלקית הנפלאה הגיעו בשטף דווקא מכיוון אנשי באיירן מינכן. "לא נתפס שאנחנו נאלצים להיפרד מיובנטוס בשלב הזה", אמר קרל היינץ רומיניגה, נשיא באיירן מינכן, שהגדיל והוסיף שצריך לשנות את הפורמט הנוכחי של שלב הנוק אאוט. "בליגת האלופות הכל תלוי בגורל. אני אומר שצריך דירוגים בשלבים הללו. כמו בטניס. נמאס מגורל. בשלבי הנוק אאוט ראיתי משחקים שכיבו אותי בעוד שיובנטוס, הפינאליסטית של השנה שעברה, הודחה".

 

זה לא מקרי שרומיניגה, יו"ר ה-ECA, ארגון המועדונים האירופיים, מותח ביקורת גלויה על ליגת האלופות, ספינת הדגל של אופ"א, לאחר הדחתה של יובנטוס. באיירן ויובנטוס מובילות יחדיו מהלך שיביא לשינוי הפורמט של ליגת האלופות והציגו לאחרונה פורמט חדש לתחרות בפני חברי ה-ECA. הגזטה דלו ספורט דיווח היום כי הקבוצות הללו, בתמיכת הקבוצות האחרות, רוצות שכבר ב-2018 ליגת האלופות כפי שאנחנטו מכירים אותה, תיעלם.

 

הדיבור על סופרליג, שתחליף את ליגת האלופות קיים כבר שנים. אך על פי הדיווחים מהימים האחרונים אנדראה אניילי, יו"ר יובנטוס ורומיניגה הגיעו כבר לסיכום בנוגע לאופן שבו תיראה הליגה החדשה.

 

הערכות הן שליגת האלופות החדשה תראה יותר כמו ה-NFL מאשר ליגת האלופות עם שתי ליגות מקבילות בנות 12 קבוצות בכל אחת, שישחקו 22 סיבובים ביניהן ובסוף מוליכות הליגה יעלו למשחקי הצלבה ביניהן (פלייאוף). 

 

ישנה גם אופציה לליגה בת 48 קבוצות במספר בתים שיבטיחו משחקים בין הגדולות בכל עונה.

 

אין דבר רשמי עדיין אך המועדונים הגדולים דוחפים שהשינויים הגדולים יקרו עד 2018. בכל מקרה, אף קבוצה לא מעוניינת בביטול הליגות המקומיות. אולי ייאלצו להקטין אותן או לבטל תחרויות כגון גביע הליגה או משחקי גומלין בגביע, אך לא יבטלו את מוסד הליגות המקומיות.

 

 

 כדורגל של ליגת האלופות. יהיו תשלומי סולידריות? כדורגל של ליגת האלופות. יהיו תשלומי סולידריות? צילום: איי אף פי

 

יעבוד? חייב לעבוד

 

האם זה יכול לעבוד? סביר להניח שכן. הרעב לשידורי כדורגל איכותיים גדול. אך הפורמט הנוכחי של ליגת האלופות מדכא ומאבד רייטינג מדי שנה ברוב אירופה. השבוע, למשל, המשחק בין מנצ'סטר סיטי לדינמו קייב השיג פחות מ-7% רייטינג בערוץ 2. ביזיון של ממש.

 

אבל האם הסופרליג יכולה לסייע לכל הכדורגל האירופי או שרק לעלית מובחרת וסגורה?

 

זה כבר תלוי ברגולציה. אם תהיה בה תקרת שכר, מס יוקרה, חלוקת הכנסות, תשלומי סולידריות ומסים שיגבירו את התחרות - קבוצות שלא בליגה, גם יייהנו ממנה. אם לא תהיה רגולציה משוכללת (אמריקאית), הסופרליג החדשה תהיה ליגה רעה שתיטיב עם מיעוט ותפגע בשורשי המשחק. משהו שקבוצות גדולות רבות עושות על בסיס קבוע כבר שנים רבות. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x