$
ספורט ישראלי

הקשר בין טייסי חיל האוויר הישראלי לכריס פול

אפליקציית Game Vision שפיתחו כוכב לוס אנג'לס קליפרס כריס פול וחברת InnoVision נשענת על מחקר בן 30 שנה של פרופ' אורי פולת שנועד לסייע לטייסי חייל האוויר להתגבר על בעיות ראייה בגיל מילואים. כעת עשויה האפליקצייה לעזור בשיפור הראייה של כוכבי קבוצות הספורט הגדולות בעולם

אוריאל דסקל 08:2917.03.16

פרסביופיה (היחלשות טבעית של כושר הראייה לעצמים קרובים) היא בעיה קלה יחסית שמשפיעה על כ־80% מבני ה־40+ בעולם. עם זאת, היא חמורה במיוחד לטייסים, שכל שנייה ללא ראייה חדה יכולה להיות קטלנית מבחינתם. בחיל האוויר הישראלי מודעים לבעיה זו כבר זמן רב, ואחרי 30 שנות מחקר של פרופ' אורי פולת בתחום המוח ומערכת הראייה פותחה טכנולוגיה שמסייעת לטייסים להילחם בפרסביופיה ולהמשיך לטוס.

 

 

כריס פול על הפרקט. "התלהב מהמוצר" כריס פול על הפרקט. "התלהב מהמוצר" צילום: איי פי

 

פולת, שמוביל בתחום של Visual Neuroscience, גילה שאיכות הראייה של אדם נקבעת על ידי שני פרמטרים — איכות הקלט של העין ואיכות עיבוד התמונה במוח. למעשה, העין מתפקדת כסנסור שקולט מידע ויזואלי מהסביבה ומעביר למוח לפענוח. במשך מאות שנים פותחו הרבה טכנולוגיות כגון משקפיים שהתמקדו בחלקה של העין בראייה — פולת התמקד בחלקו של המוח. המחקרים שלו הובילו לפיתוחים טכנולוגיים, והם סייעו באופן ניכר לראייתם של טייסי חייל האוויר. 

 

גם ספורט, כמו טיסה, תלוי מאוד בחוש הראייה של הספורטאי. לפי מחקרים, ההבדל הגדול ביותר בין שחקני בייסבול מקצוענים לחובבנים למשל הוא איכות הראייה שלהם. לכאן נכנסת חברת InnoVision Labs שמשתמשת בטכנולוגיה שמתבססת על המחקר של פולת ומתמקדת בפיתוח טכנולוגיות לשיפור עיבוד התמונה במוחם של טייסים, צעירים וספורטאים. 

 

מטוס קרב לטייסים ניסו לפתור את בעיית אובדן הראייה הטבעי במשך שנים מטוס קרב לטייסים ניסו לפתור את בעיית אובדן הראייה הטבעי במשך שנים צילום: יחידת ההסרטה של דובר צה״ל

 

ניסויים בברלין ובחצרים

 

נמרוד מדר, מנכ"ל InnoVision, מסביר: "המוצר הראשון של החברה, GlassesOff™, מיועד לאנשים מעל גיל 40 שזקוקים למשקפי קריאה, הצליח באמצעות שיפור יכולת עיבוד התמונה במוח לבטל את הצורך במשקפי קריאה ללא שינוי איכות הקלט של העין (ניסוי באוניברסיטת ברקלי הוכיח זאת — א"ד). לפי מדר זה גרם לחברה לחשוב על הגדלת הקהל הפוטנציאלי של החברה — ולפנות לצעירים שרוצים לשפר את ראייתם. "ערכנו ניסוי בברלין בקרב סטודנטים שיש להם ראיית 6/6, ובו, שלא כמו בבדיקת ראייה בסיסית — שבה מבקשים מאנשים לקרוא אותיות מלוח — בדקנו את משך הזמן שיש להציג מידע ויזואלי כדי שהנסיינים יראו אותו בחדות של 6/6. בניסוי נמצא שהזמן הממוצע הוא 205 מילי־שניות. לאחר שימוש באפליקצייה במשך חודשיים — 40 דקות בממוצע לשבוע — אותם סטודנטים ראו בחדות של 6/6 לאחר 125 מילי־שניות בלבד. כלומר שמהירות ראייתם השתפרה כמעט פי שניים וגם החדות השתפרה. גם בניסוי בקרב טייסי חיל האוויר הישראלי השיגה הטכנולוגיה שיפור ממשי במהירות עיבוד התמונה וחדות הראייה בקרב הטייסים שהשתתפו בניסוי".

 

ולכאן נכנס כריס פול, כוכב לוס אנג'לס קליפרס מה־NBA. מדר מספר ש"מאחר שאפשר לחלק כמעט כל דבר שאנו מבצעים בחיים, ובעיקר בספורט, לשלושה חלקים: פענוח מידע ויזואלי על ידי המוח; קבלת החלטה על בסיס המידע הוויזואלי וביצוע פעולה ותנועה על בסיס ההחלטה, היה לנו ברור שברגע שאנחנו יכולים לשפר מאוד את מהירות הראייה, אנחנו יכולים לתת יתרון של ממש לספורטאים ולנהגים, לרוכבי אופניים ולאנשים שפשוט רוצים לשפר את מהירות הקריאה שלהם. הרגשנו שיהיה נכון לשתף פעולה עם ספורטאי מהמעלה הראשונה שיוכל להציג את הטכנולוגיה לקהל היעד הצעיר. לאחר מחקר שעשינו החלטנו לפנות לכריס פול, אחד משחקני הכדורסל הטובים בעולם, שעוסק הרבה בפעילות צדקה ובעבודה עם צעירים".

 

פול, שידוע בתור חובב גאדג'טים נלהב ומוסר האסיסטים המצטיין של ליגת ה־NBA, והפמלייה שלו השקיעו לא מעט זמן בלימוד ובהבנת הטכנולוגיה והתלהבו מאוד מהמוצר. "הוא התלהב מהמוצר המוצע וגם מהערך שהוא מספק לצעירים ככלל ולאלו ששואפים להיות אתלטים בפרט", לפי מדר. "החלטנו לשתף פעולה בהשקה של מוצר הספורט הראשון של החברה, שממותג כמשחק של כריס פול. כריס גם מקדם את המוצר במדיה בארה"ב ובכל הרשתות החברתיות".

 

 

האפליקציה של כריס פול. נמרוד מדר, מנכ"ל InnoVision: "אנחנו מקצרים את הזמן שנדרש לספורטאי לראות אירוע ויזואלי, מה שמאפשר לו להתחיל את שלב קבלת ההחלטות והתנועה המוטורית לפני המתחרים" האפליקציה של כריס פול. נמרוד מדר, מנכ"ל InnoVision: "אנחנו מקצרים את הזמן שנדרש לספורטאי לראות אירוע ויזואלי, מה שמאפשר לו להתחיל את שלב קבלת ההחלטות והתנועה המוטורית לפני המתחרים"

 

קבלת החלטות מהירה

 

הצדדים פיתחו יחדיו את אפליקציית Chris Paul's Game Vision, שמסייעת לספורטאי — דרך משחק במובייל — לפתח את הראייה. "אתה צריך לדעת איפה עומד כל חבר שלך לקבוצה", אמר פול למגזין "פורבס". "יש כמה סיטואציות במשחק שמישהו שאמור להיות שם והוא לא שם, אבל אתה צריך לזהות מהר איפה הוא כן עומד". פול סיפר שהמוצר שיפר את חדות הראייה ואת זמן התגובה.

 

יש עוד חברה בינלאומית שמקורה בפיתוחים של חיל האוויר, IntelliGym, וגם היא עובדת עם ארגוני ספורט בעולם. מה מייחד את האפליקציה הזאת מכל שאר החברות הדומות שעוסקות בתחום, מבחינה מדעית?

 

מדר: "התחום של שיפור ביצועים בספורט הוא אכן תחום חם מאוד כיום מאחר שספורטאים מבינים שיש טכנולוגיות חדשות שיכולות להעניק להם יתרון ניכר. בתחום שיפור הביצועים בספורט פועלות הרבה חברות, אך ככלל כולן מתמקדות בשיפור התנועה המוטורית או שיפור קבלת ההחלטות וזמן התגובה מהרגע 'שהתקבל' אירוע ויזואלי, כלומר מרגע שהספורטאי ראה משהו, המוצרים האחרים מאפשר לקצר את זמן התגובה ולשפר את קבלת ההחלטות. מה שמיוחד ב־InnoVision Labs, ובייחוד בטכנולוגיה המוטמעת במשחק Game Vision, הוא היכולת לקצר את הזמן שנדרש לספורטאי לראות אירוע ויזואלי, מה שיאפשר לשחקן להתחיל את שלב קבלת ההחלטות והתנועה המוטורית לפני המתחרים".

 

אם יש הבדל בין ראייה של שחקן בייסבול לשחקן כדורגל, האם יש הבדל בין שחקן כדורסל לשחקן פוטבול? ואם כן, מה ההבדלים? למי מהספורטאים הראייה הטובה ביותר?

 

"מערכת ה ראייה של שחקן בייסבול אינה שונה משל שחקן כדורסל או משל אדם ממוצע. מה שכן, הרבה פעמים מגלים שלספורטאים המובילים יש ראייה הרבה יותר טובה מהממוצע. עם זאת, לתחומי ספורט שונים, או לתפקידים שונים בענף ספורט מסוים, נדרשות לעתים יכולות שונות של ראייה. למשל, שחקן בייסבול נדרש לענות על זריקה במהירות של יותר מ־100 קמ"ש. יש חשיבות אדירה למהירות שבה הוא מעבד את המידע ולחדות הראייה שלו. שחקן רוגבי או רכז כדורסל צריך גם ראייה היקפית טובה מאוד בנוסף למהירות ראייה".

 

האם המטרה שלכם היא להגיע לקבוצות ספורט מקצועניות?

 

"המטרה היא להנגיש את הטכנולוגיה שפיתחנו למאות המיליונים שעוסקים בספורט כתחביב או כמקצוע. עם זאת, לאור החשיפה המדעית שזכינו לה מצד מומחים בעולם אנחנו מקבלים פניות מקבוצות מקצועניות ואפילו מצבאות זרים שמתעניינים בטכנולוגיות שלנו".

 

ייתכן שבקרוב נראה יותר ויותר קבוצות ספורט מקצועניות בכירות משתמשות באפליקציה ובטכנולוגיה שמקורה בחיל האוויר עקב כמה ניסויים שהראו שגם הראייה של הספורטאים הטובים בעולם עשויה להשתפר בזכות InnoVision.

 

 

המשחק של כריס פול. סטודנטים מברלין שלהם ראיית 6/6 השתתפו בניסוי, ומהירות הראייה שלהם השתפרה פי שניים אחרי שימוש בטכנולוגיה של InnoVision המשחק של כריס פול. סטודנטים מברלין שלהם ראיית 6/6 השתתפו בניסוי, ומהירות הראייה שלהם השתפרה פי שניים אחרי שימוש בטכנולוגיה של InnoVision

 

עשר דקות בשבוע

 

לפי דרק קאניגהאם, מנהל מכון מחקר של דל לייזר באוסטין, טקסס, סייעה האפליקצייה Game Vision לקבוצת הבייסבול טקסס ריינג'רס. קאניגהאם, מומחה לאופטיקה שעבד עם ספורטאים רבים לאורך הקריירה וסייע להם, אמר ל"פורבס": "כל השחקנים בקבוצה, מלבד שחקן אחד, אמרו שאחרי שימוש של שלושה חודשים באפליקצייה הם הרגישו שהכדור האט כשהיה בדרך אליהם. הם עשו תרגילים עם האפליקצייה במשך עשר דקות בשבוע וראו תוצאות". לפי קאניגהאם נדרשים אימונים מעטים כדי לשמר את השיפורים הראשונים. הוא יציג את הנתונים בוועידת רפואת הספורט בקולג'ים בנובמבר הקרוב.

 

וכך, האפליקצייה שפותחה בגלל בעיית הראייה של טייסי חיל האוויר הישראלי מאפשרת לפול, או לכוכב הכדורגל הבא, או לכוכב הכדורגל בשכונה, לשחק בבית ולשפר את יכולות הראייה שלו, ובעקבות כך לשפר את יכולות המשחק שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x