$
ספורט עולמי

סטאר ישראלי, לא אמריקאי

עומרי כספי ומספר ישראלים הם היחידים שהופתעו מכך שהישראלי לא יופיע בסוף השבוע של האולסטאר שמתחיל היום. הסיבות לכך רבות ומסתכמות בכך שכספי צריך לעסוק פחות בטוויטר ויותר בכדורסל

בקי גריפין, ניו יורק 09:4812.02.16

לפני מה שמרגיש כמו שנייה וחצי, היה סיכוי שיהיה לנו ״נציגים ישראליים״ במשחק האולסטאר של ה-NBA, שהוא ההצגה העיקרית בסוף שבוע האולסטאר של ה-NBA, שיתקיים במהלך כל הסופ״ש הקרוב. כשהחלה העונה ועומרי כספי ודיוויד בלאט רשמו שיאים יפים לרזומה האישי שלהם, נראה היה כי מקומו של לפחות אחד מהם מובטח, אבל בלאט פוטר מקליבלנד ומחליפו טיירון לו יוביל את כוכבי המזרח.

 

סיכוייו של עומרי כספי מסקרמנטו קינגס להגיע לנבחרת המערב תמיד היו קטנים עד לא קיימים. ובכל זאת, קהילת הכדורסל הישראלית הקטנה חברה יחדיו כדי להרים קמפיין שמטרתו לנצל את חוקי ההצבעה החדשים של אדם סילבר ולהכניס את השחקן הישראלי של סקרמנטו קינגס, למשחק האוסלטאר.   

 

 

כספי. בניגוד לחמישייה שנבחרה על ידי האוהדים, שחקני הספסל במשחק הראווה נבחרו על ידי המאמנים. וגם כאן עמרי כספי לא הופיע. הוא אפילו לא נכלל בדיונים של מי שצריך להיות. גם התקשורת המקומית לא חשבה שמגיע לו להיכנס לדיונים הללו. כספי. בניגוד לחמישייה שנבחרה על ידי האוהדים, שחקני הספסל במשחק הראווה נבחרו על ידי המאמנים. וגם כאן עמרי כספי לא הופיע. הוא אפילו לא נכלל בדיונים של מי שצריך להיות. גם התקשורת המקומית לא חשבה שמגיע לו להיכנס לדיונים הללו. צילום: איי פי

 

במשך שלושת השבועות שקדמו לאולסטאר עצמו, ליגת ה-NBA פרסמה מדי יום חמישי את השמות של הכוכבים שיגיעו בסוף השבוע לטורונטו. כשתוצאות ההצבעה הראשונות נחשפו ב-TNT, התברר שהמדינה הקטנה שניסתה להכניס את הכוכב הגדול שלה למשחק האולסטאר לא הצליחה לעשות זאת. ולא, הכוונה לא היתה לגיאורגיה וזאזה פאצ'וליה.

 

הניתוח שלי היה שהסיבה לכך פשוטה: כספי פשוט לא נחשב לכוכב בארה"ב או בעולם ולכן לא קיבל מספיק קולות אמריקאים. הוא שחקן סגל טוב בקבוצה בינונית, סקרמנטו קינגס, ולכן הסיכוי שלו לעבור את ההצבעה הסופית של האוהדים לא אפשרית - גם אם כל ישראלי שני יצביע עבורו ברשתות החברתיות.

 

הניתוח הזה הוביל להאשמות חמורות כנגדי מצד אוהדי כדורסל ישראלי וגם, אפילו, מארוסתו של הכדורסלן הישראלי הבכיר. הואשמתי בטוויטר ובפייסבוק בחוסר פטריוטיות, דרך מרירות ועד קנאה בכספי עצמו (באמת עצוב לי נורא שאין לי את הגובה המתאים ל-NBA).

 

בשבוע שאחרי, הודיעה הליגה מי יהיו שחקני הספסל של קבוצות האולסטאר. בניגוד לחמישייה שנבחרה על ידי האוהדים, שחקני הספסל במשחק הראווה נבחרו על ידי המאמנים. וגם כאן עמרי כספי לא הופיע. הוא אפילו לא נכלל בדיונים של מי שצריך להיות במשחק. גם התקשורת המקומית לא חשבה שמגיע לו להיכנס לדיונים הללו.

 

ואז, בחמישי שעבר, הליגה הודיעה מי יהיו השחקנים שישתתפו בתחרויות ההטבעות והשלשות במהלך הסופ״ש שאחרי הסופרבול - שמוקדש כל כולו לכוכבי ליגת הכדורסל הטובה בעולם. בתחרות השלשות, שאליה כספי רצה להגיע, לא היה מקום לישראלי לצד סטף קארי שינסה להגן על התואר שלו מהאולסטאר של 2015. לצד קארי, יהיו גם חברו מגולדן סטייט קליי תומפסון, ג’יימס הארדן (יוסטון), כריס בוש (מיאמי), קייל לאורי (טורונטו), דווין בוקר (פיניקס), כריס מידלטון (מילווקי), ומוביל ה-NBA באחוזים מ-3 עם 48.1%, ג’יי.ג’יי. רדיק (לוס אנג’לס קליפרס).

 

קארי ולאורי יפתחו גם בחמישיות של המשחק בין המערב למזרח, בעוד תומפסון, הארדן, ובוש יעלו מהספסל. רדיק מוביל את הליגה אז ברור שהוא בתחרות, וזה משאיר רק שני מקומות. לבאקס ולסאנס - אין נציג בנבחרות, בעוד חברו של כספי מהקינגס, בוגי קאזינס, נכלל בחבורה שתעמוד לרשותו של גרג פופוביץ’ בסופ״ש, וגם בתחרות הכישורים המיוחדת. כלומר, גם בתחרות השלשות לא היה מקום לכספי, שעד דצמבר היה אחד ממובילי הליגה באחוזים מהשלוש.

 

הייתה איזו ציפייה בקרב האוהדים הישראלים וגם בקרב חלק מצומצם מאוהדים המקומיים בסקרמנטו שעמרי כספי הרוויח את מקומו לצד סטף קארי בתחרות השלשות לאור המספרים המדהימים שהפורוורד הישראלי רשם בעונה הנוכחית. היו גם כאלה שהרחיקו לכת עם הפנטזיות ודמיינו שידור חוזר של מטווח השלשות בין השניים לפני חודש וחצי במשחק בין הקבוצות. אפילו מארק שטיין מ-ESPN צייץ בטוויטר שהופתע לגלות שמספר 18 מסויים לא נכלל ברשימה המובחרת של אדם סילבר.

 

עם זאת, זה היה די ברור שכספי לא יכול להתחרות בסוף שבוע הראווה של ה-NBA. מדוע? ישנן מספר סיבות לכך.

 

א.כוכב ישראלי, לא אמריקאי

 

כספי כוכב בישראל, ויש מי שדואג ליחסי הציבור והתדמית שלו בארץ הקודש, אבל בארצות הברית העסק לוקה בחסר. כך לדוגמה, באמצע קמפיין ההצבעות של האוהדים, זכה כספי ליחסי ציבור יפים בצורת כתבה ב"ספורטס אילוסטרייטד. עם זאת, לא צריך לקרוא ולו שורה אחת מן הכתבה כדי להבין מה מקומו של כספי ב-NBA נכון לעכשיו. "עמרי כספי ממשיך להעניק השראה לישראל כנציג של מולדתו ב-NBA"

 

התירוץ לכתבה היה ההישג המקצועי. התוכן, הוא על עמרי ככוכב - אבל בישראל, לא באמריקה. בארה"ב עדיין רואים בו ״כנציג״ של אנשים אחרים מארץ רחוקה. הוא לא מודל לחיקוי עבור אוהדי הכדורסל בארה"ב.

 

כותבים שהתעסקו בהישגיו של כספי על המגרש, המחישו עד כמה האמריקאים לא ממש שמו לב לשחקן הישראלי שמשחק אצלם בליגה מזה שבע עונות.

 

ב-SB Nation, למשל, הקדישו לכספי כתבה עם הכותרת: "מי זה עמרי כספי ואיך זה שהוא מוביל את ה-NBA בזריקות מהשלוש". כלומר, סוף סוף שהכל מתחבר לו האמריקאי הממוצע עדיין שואל: "מי לעזאזל?".

 

כספי. כותבים אחרים שהתעסקו בהישגיו של כספי על המגרש, המחישו עד כמה האמריקאים לא ממש שמו לב לשחקן הישראלי שמשחק אצלם בליגה מזה שבע עונות. כספי. כותבים אחרים שהתעסקו בהישגיו של כספי על המגרש, המחישו עד כמה האמריקאים לא ממש שמו לב לשחקן הישראלי שמשחק אצלם בליגה מזה שבע עונות. צילום: איי פי

 

ב. קצת צניעות, בבקשה

 

ב"סקרמנטו בי", פרסמו בשישי שעבר ש״כספי מאוכזב מכך שלא נכלל בתחרות השלשות״, 24 שעות לפני כספי אמר לתקשורת: "אני מרגיש שהגיע לי להיות שם. עשיתי את כל מה שאני יכול".

 

אם כבר שיווק, מיתוג ויח״צ, אז ל#TeamCasspi צריך לעבוד גם הגישה של האיש והמותג. בעבר, זה עלה לו ביוקר - כשהתרכז יותר בבניית המותג עומרי כספי ופחות בשחקן עומרי כספי. זה עלה לו בשכר נמוך יותר ממה שהוא אמור להיות שווה.

 

התגובה הציבורית של כספי בחשבון הטוויטר שלו לאי הכללתו בחגיגות האולסטאר - ״SMH״ (shaking my head - כלומר, לא מאמין) לא התקבלה היטב בקרב אוהדי הכדורסל בארה"ב.

 

אי אפשר לבוא בטענות שלא נותנים לך ״כבוד״ באולסטאר אחרי שהעברת 6 עונות בינוניות עד חלשות בליגה. התחלת לממש את הפוטנציאל הגלום בך? נהדר. עכשיו בוא תראה שאתה מסוגל להיות עקבי ברמה הזאת. וגם בפלייאוף. תהיה צנוע, אסיר תודה על ההזדמנות - ואולי אז גם אמריקאיים יצביעו עבורך ולא רק ישראלים.

 

ג. הסטטיסטיקה לא משקרת, נכון?

 

למרות הפליאה של כספי, ולמרות שהקינגס פרסמו בשישי שעבר בפייסבוק שלהם שכספי מקום שישי באחוזים משלוש, השחקן נמצא במקום עשירי באחוזים משלוש ב-NBA. וגם שחקנים שלפניו ברשימה - לא נכללו בתחרות השלשות - ולא נשמע מהם ציוץ מופתע מכך. ואגב, בוחרים שחקנים לתחרות השלשות רק לפי הקריטריונים של הליגה לרשימה, שסופרת את כמות השלשות שנזרקו וצפויות להיזרק עד תום העונה - וכספי לא בצמרת הרשימה הזו. גם לפי מדדים אחרים, כלליים יותר - או לפי אחוזי קליעה נטו - כספי יורד מהעמדה הגבוהה שלו בדצמבר.

 

התגובה של מאמנו של כספי בסקרמנטו, ג’ורג’ קארל - אחד הוותיקים בליגה - מחזקת את הטיעון הסטטיסטי נגד שיתופו של כספי בתחרות וגם את עניין (חוסר) הכוכבות של השחקן שלו.

 

"אני חושב שאפשר היה לשקול את השתתפותו אבל כיוון שהוא רק השנה הצליח למקם את עצמו כאחד מעשרת הטובים בזריקות משלוש, אז אני לא יודע". כלומר, המסר של קארל ברור: "תראה יציבות במשך כמה שנים כזורק מצטיין מהשלוש ורק אחר כך אפשר להתייחס אלייך כזורק שלשות מוביל בליגה".

 

דבריו של קארל נאמרו יום אחרי שהוכרז כי כספי לא ישתתף בתחרות השלשות ובאותו יום הקינגס הפסידו לברוקלין נטס וכספי לא הראה את היציבות המתבקשות. ב-27 דקות תרם רק 7 נקודות (1-7 מחוץ לקשת = 14.2%),4 ריבאונדים, ואפס אסיסטים - פחות מהממוצע שלו העונה (12.2 נק’, 6 ריב’, 1.4 אס’).

  

אגב, זו כבר פעם שנייה בחודש האחרון שכספי מתעסק לפני משחקים בכמה ״כבוד״ נותנים לו, או לא. ואת התוצאות רואים בירידה מהממוצעים שלו העונה. שוב, נראה שהוא מתעסק יותר בכוכבות, ופחות בכדורסל.

 

המאמן של הקינגס לא סתם אמר את מה שהוא אמר. הוא כבר קלט שלצד תצוגות מרהיבות של הישראלי השנה, יש לו יותר מדי משחקים בהם הוא מזכיר יותר מדי את עמרי כספי של קליבלנד ויוסטון, וזה, לא שווה אולסטאר. שם המשחק הוא יציבות ולא כמה אוהדים ישראלים/יהודים מצביעים לך בבחירות לאולסטאר.

 

ד. פרופורציות

 

זאק לאו, אחד מפרשני הכדורסל הבכירים בארה"ב, החל לפני כמה שנים את ״הרשימה הלוק וולטונית״, שזו בעצם רשימה של מה שהוא מכנה ״השחקנים שהצלחתם העונה מפתיעה״. ושם, ניחשתם נכון, נמצא עמרי כספי. כלומר, כספי נותן עונה טובה וזה מפתיע. בשביל להגיע לאול סטאר הוא צריך לתת יותר מחצי עונה טובה מאוד, הוא צריך יציבות. לקלוע באחוזים גבוהים, להמשיך לשפר את הממוצעים ולשחק עבור קבוצה שמנצחת. בקיצור, רד מהטוויטר עומרי ולך לעבוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x