$
רכישות

קבוצות הכדורגל פונות לאג"ח האמריקאי

חברת XXIII קפיטל מלונדון מכרה בשבוע שעבר אג"ח בשווי 73 מיליון דולר מגובות בתשלומי זכויות שידור ודמי ההעברה מהמועדונים בליגות הכדורגל הגדולות באירופה

שירות כלכליסט 13:3017.01.16

קבוצות הכדורגל האירופיות פונות לשוק האג"ח האמריקאי להשגת מימון שיוכל לסייע להן לרכוש ולהחליף שחקנים.

 

 

 

וידאל מוצג בוידאל. העסקה עשויה לעזור למועדונים להעסיק עוד אנשי מכירות, לפתוח משרדים חדשים או לממן בנייה של אצטדיונים ומתקנים חדשים, זאת בנוסף לרכשית שחקנים. וידאל מוצג בוידאל. העסקה עשויה לעזור למועדונים להעסיק עוד אנשי מכירות, לפתוח משרדים חדשים או לממן בנייה של אצטדיונים ומתקנים חדשים, זאת בנוסף לרכשית שחקנים. צילום: רויטרס

 

חברת XXIII קפיטל מלונדון מכרה בשבוע שעבר אג"ח בשווי 73 מיליון דולר מגובות בתשלומי זכויות שידור ודמי ההעברה מהמועדונים בליגות הכדורגל הגדולות באירופה, ביניהן הפרמיירליג האנגלית, הבונדסליגה הגרמנית, הלה ליגה הספרדית, ליג 1 הצרפתית וסריה A האיטלקית, כך לפי סוכנות דירוג האג"ח קרול. האג"ח משלמות למשקיעים באמצעות תזרימי מזומנים, מבוטחים ברובם, מהסכמים שנחתמו ברחבי הליגות.

 

העסקה עשויה לעזור למועדונים להעסיק עוד אנשי מכירות, לפתוח משרדים חדשים או לממן בנייה של אצטדיונים ומתקנים חדשים, זאת בנוסף לרכשית שחקנים.

 

סטיבן דובאל, שותף ב-XXIII, לא ענה על בקשה לקבלת תגובה. החברה מתמחה ב"פתרונות הון לתעשיות הספורט, המוזיקה והבידור", כך לפי האתר שלה. גוגנהיים פרטנרס, שארגנה את העסקה לא העבירה תגובה גם כן.

 

קבוצות כדורגל ברחבי אירופה מתקשות לגייס הון מאז משבר הבנקאות של 2008, אז נסוגו המוסדות הפיננסיים הבכירים ממתן הלוואות למועדונים. בעקבות זאת פנו המועדונים לקרנות השקעות, שלרוב מספקות הלוואות בתמורה לריביות גבוהות יותר משל הבנקים, ודורשות שההכנסה מחוזי שידור, דמי העברה או הכנסות בעתיד הקרוב ממכירות כרטיסים ישמשו כערבויות.

 

אג"ח הכדורגל – הראשונות מסוגן, לפי קרול – הן האחרונות בשורה של ני"ע "אזוטריות" שנמכרות בשוק האמריקאי. העסקאות האזוטריות זכו לפופולאריות בקרב המשקיעים בשנים האחרונות, הודות לתשואה גבוהה יותר על האג"ח, חלקן נושאות בחובן סכנה גדולה יותר לחדלות פירעון.

 

איגוח לא שגרתי נשען על ערבויות כמו מיכליות, תמלוגים ממוזיקה וזיכיונות של מסעדות. נכון לנובמבר, המכירות של אג"ח מסוג זה עלו ב-16% ל-40 מיליארד דולר לעומת השנה שעברה. בתחזית שפרסמו האנליסטים של ברקליס, העריכו הכנסות של 45 מיליארד דולר לפחות מאיגוח יצירתי ב-2016.

 

האג"ח החדשות הופיעו לאחר שמקור הכנסה אחר עבור הקבוצות נחסם. בפיפ"א אסרו בשנה שעברה על השימוש בבעלות צד שלישי על זכויות ההעברה של השחקנים, התנהלות שאפשרה למועדונים לגייס מימון בתמורה לוויתור על אחוז מדמי ההעברה העתידיים של השחקנים.

 

השווי של מכירת האג"ח מייצג רק חלקיק משוק העברות העולמי של הכדורגל הנאמד ב-5 מיליארד דולר, ופחות מ-80 מיליון ליש"ט (שהיו שווים אז 133 מיליון דולר) שריאל מדריד שילמה ב-2009 למנצ'סטר יונייטד עבור כריסטיאנו רונלדו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x