$
ספורט עולמי

האישיות הבעייתית של רונדו גרמה לו לאובדן הכנסה של 66.8 מיליון דולר לפחות

ראג'ון רונדו מסקרמנטו קינגס אמנם קיבל רק השעיה למשחק אחד לאחר שסינן קללה בניחוח הומופובי, אך בשל אישיותו הוא חתם על חוזה הנמוך ב-10 מיליון דולר בשנה מאשר שחקן ברמתו מקבל

שירות כלכליסט 15:5617.12.15
תחת הנהגתו של הקומישינר החדש יחסית אדם סילבר ב-NBA, קיבלו כמה החלטות מעולות. אולם עבור ליגה שנקטה בעמדת מנהיגות אגרסיבית והדיחה בעלים של קבוצה לפני פחות מ-18 חודשים, מפתיע לגלות ששחקנה של סקרמנטו קינגס ראג'ון רונדו הושעה למשחק אחד בלבד לאחר שסינן קללה בניחוח הומופובי נגד ביל קנדי, השופט ההומוסקסואל.

 

 

רונדו מקלל את השופט ביל קנדי. הקללה שהטיח בביל קנדי קרוב לוודאי שלא תסייע לו, ומהווה סיבה נוספת שלא קשורה ישירות לכדורסל בגללה בעלים של קבוצה לא ירצה להזמין את רונדו למחנה האימונים הבא. רונדו מקלל את השופט ביל קנדי. הקללה שהטיח בביל קנדי קרוב לוודאי שלא תסייע לו, ומהווה סיבה נוספת שלא קשורה ישירות לכדורסל בגללה בעלים של קבוצה לא ירצה להזמין את רונדו למחנה האימונים הבא. צילום: איי פי

 

הליגה לא העריכה נכונה את חומרת התקרית, אך גם הקבוצה הייתה יכולה לנקוט בענישה נגד רונדו. אם כי בסופו של דבר עיקר האשמה מוטלת על רונדו עצמו. הפגם הזה באישיות, שנחשף כמה פעמים בשנים האחרונות, והפך את רונדו לתפוח הרקוב בקבוצות בהן שיחק, עלה לו גם מיליונים בהכנסות עתידיות.

 

לאחר שהרוויח 5.8 מיליון דולר מהחוזה הראשון שלו לארבע שנים, בוסטון סלטיקס החתימה את רונדו על חוזה נוסף לחמש שנים בשווי 55 מיליון דולר החל מעונת 2010-11. בשלוש העונות הראשונות תחת החוזה הזה, הוא נבחר למשק האולסטארס. עונת 2014-15 הייתה אמורה להיות האחרונה שלו בחוזה הזה בבוסטון.

 

בסיום העונה הזו, רונדו היה כבר בן 28 ואמור היה להיות קרוב לשיא קריירת המשחק שלו. אם הוא היה משמש מודל חיקוי ראוי ושחקן קבוצתי בבוסטון עם מחויבות לעזור לקבוצה צעירה ומאמן חדש (בראד סטיבנס) לבנות עצמה מחדש לאחר עידן של אליפויות עם שחקנים כמו פול פירס, קווין גרנט וריי אלן, בסלטיקס היו מנסים לכל הפחות לשמור עליו, גם אם היו נאלצים לשלם בסופו של דבר יותר.

 

כשבאמתחתו 9 שנות ניסיון, הסלטיקס היו יכולים לשלם לו אפילו 19.7 מיליון דולר עבור עונת 2015-16, שהייתה אמורה להיות הראשונה תחת החוזה החדש. אולם במקום זאת, בעונה הנוכחית הוא חתם על חוזה לעונה אחת עם סקרמנטו בשווי 9.5 מיליון דולר. כלומר, הוא מרוויח העונה 10.2 מיליון דולר פחות מכפי שהיה יכול, לו הסלטיקס היו מאריכים את החוזה שלו.

 

הביצועים שלו, הבריאות וההתנהגות בשאר העונה יעזרו לקבוע האם הקבוצה תסכים להציע לו חוזה גבוה או ארוך טווח בעונה הבאה.

 

לפי חישובים בפורבס, אם נצא מנקודת הנחה שרונדו יצליח להשיג 9.5 מיליון דולר בשנה ל-4 העונות הקרובות, אז ההפסד הפיננסי הכולל שלו - ביחס לחוזה המקסימלי שהוא היה יכול לחתום על עם סלטיקס אך הפסיד בגלל ההתנהגות שלו – יעמוד על 66.8 מיליון דולר ל-5 שנים.

 

סכום ההפסד הזה הוא חלק מהתרחיש האופטימי. בהתחשב בעברו המפוקפק והמוניטין שלו כשחקן לא קבוצתי, היכולת שלו להרוויח סכום כזה תלויה במידה רבה על הביצועים שלו בעונה הנוכחית. עם זאת, הקללה שהטיח בביל קנדי קרוב לוודאי שלא תסייע לו, ומהווה סיבה נוספת שלא קשורה ישירות לכדורסל בגללה בעלים של קבוצה לא ירצה להזמין את רונדו למחנה האימונים הבא.

 

עוד ב-NBA.  מיכאיל פרוחורוב, הבעלים של ברוקלין נטס מאז 2010, השלים רכישת 100% מהמניות של קבוצת ה-NBA והאולם הביתי שלה (ברקליס סנטר), בעסקה שמעניקה לה שווי של 1.9 מיליארד דולר. כך לפי "בלומברג". המיליארדר החזיק ב-80% מהקבוצה וב-45% מאולם ה"ברקליס סנטר" שנפתח ב-2012. את האחוזים האחרים החזיקה חברת Forest City Enterprises, הנשלטת על-ידי ברוס ראטנר, ששימש כבעלי הקבוצה בעבר. עסקת מכירת קבוצת ה-NBA היקרה ביותר בהיסטוריה ממשיכה להיות תואר ששמור ללוס אנג'לס קליפרס, שנמכרה בשנה שעברה למנכ"ל מיקרוסופט לשעבר, סטיב באלמר, תמורת 2 מיליארד דולר. עסקה זו לא כללה את אולמה הביתי של הקבוצה, הסטייפלס סנטר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x