$
ספורט עולמי

הטייטל מוסיף האמון

"טייטל 9", סעיף השוויון בספורט, הוביל לפריחת ספורט הנשים בארה"ב ולכך שבקי האמון יושבת על ספסל סן אנטוניו ספרס כעוזרת מאמן מן השורה. אך בשוק הפרטי ספורטאיות עדיין לא שברו את ההגמוניה הגברית. שיאי הרייטינג ב־2015 וריו 2016 עשויים לשנות את התמונה

יואב דובינסקי, טנסי 11:0514.12.15

קיץ 2015 הביא עמו בשורה מעודדת לספורט הנשים בארה"ב בפרט ובעולם בכלל. נבחרת הנשים האמריקאית זכתה באליפות העולם בכדורגל, ומשחק הגמר שבו הביסה ארה"ב את יפן היה משחק הכדורגל הנצפה ביותר בהיסטוריה האמריקאית. היסטוריה נוספת נעשתה כשבקי האמון, שמונתה בשנה שעברה לעוזרת המאמן של סן אנטוניו ספרס, הובילה את הקבוצה בתפקיד המאמנת הראשית לזכייה בליגת הקיץ של ה־NBA.

 

 

 

 

בקי האמון וגרג פופוביץ. האמון פרצה תקרת זכוכית בקי האמון וגרג פופוביץ. האמון פרצה תקרת זכוכית צילום: גטי אימג'ס

 

"היא מביאה זווית ראיה נוספת", מספר מאנו ג'ינובילי, אחד מגיבורי הספרס". זו שנה שנייה שלה איתנו והיא עושה עבודה מצוינת. אני לא חושב שמסתכלים עליה אחרת אחרי שזכתה בליגת הקיץ. הדבר החשוב עבורה היה לעבור איתנו שנה, לחוות איתנו את כל מה שעברנו ולהכיר את השיטה והמערכת ולהתרגל אליהן". בעונה שעברה פרצה האמון גבולות לאחר שמונתה לעוזרת של גרג פופוביץ', אולי מאמן הכדורסל הטוב ביותר בעולם כיום, שאמנם דוגל בהמשכיות הסגל, אבל בד בבד חושב מחוץ לקופסה (ולצד האמון מעסיק בצוות האימון גם את אטורה מסינה). "בקי נהדרת, העסקתי אותה כי היא מצוינת, בחורה צעירה ואיכותית שעובדת קשה מאוד ותורמת לצוות האימון ולקבוצה", מסביר פופוביץ'.

 

"לטנסי יש תוכנית מצוינת לכדורסל נשים ומורשת אימון מפוארת", פרגן פופוביץ' למסורת של טנסי בקידום כדורסל נשים לפני משחק של הספרס מול הגריזליס בממפיס. כשפופוביץ' מדבר על מסורת אימון נשים בטנסי, הוא מכוון בעיקר לפט סאמיט, המאמנת האגדית של אוניברסיטת טנסי.

 

 

הפסל של פט סאמיט באוניברסיטת טנסי. הקריירה של סאמיט מגוללת את סיפורו של "טייטל 9". אותו חוק פדרלי מתחילת שנות השבעים המונע אפליה מגדרית במוסדות חינוך. ספורט הוא חלק מאותו חוק פדרלי, שמתמקד בתנאי העסקה, היריון, הורות, מניעת הטרדות מיניות ועוד הפסל של פט סאמיט באוניברסיטת טנסי. הקריירה של סאמיט מגוללת את סיפורו של "טייטל 9". אותו חוק פדרלי מתחילת שנות השבעים המונע אפליה מגדרית במוסדות חינוך. ספורט הוא חלק מאותו חוק פדרלי, שמתמקד בתנאי העסקה, היריון, הורות, מניעת הטרדות מיניות ועוד צילום: יואב דובינסקי

 

משנות השבעים באהבה

 

נבחרת כדורסל הנשים של אוניברסיטת טנסי מחזיקה בשיא ההופעות בגמר טורניר ה־NCAA ושנייה בזכיות (8) רק לקונטיקט, כולן תחת סאמיט. בכניסה לאוניברסיטה מוצב פסל של סאמיט, אחד הרחובות באוניברסיטה נקרא על שמה והמגרש עצמו נקרא "הפסגה" (The Summit). היכל התהילה של כדורסל הנשים נמצא בנוקסוויל, קילומטרים אחדים מהאוניברסיטה, ולסאמיט מקום מכובד מאוד שם.

 

הקריירה של סאמיט מגוללת את סיפורו של "טייטל 9". אותו חוק פדרלי מתחילת שנות השבעים המונע אפליה מגדרית במוסדות חינוך. ספורט הוא חלק מאותו חוק פדרלי, שמתמקד בתנאי העסקה, היריון, הורות, מניעת הטרדות מיניות ועוד. יישום החוק, מקשיי הלידה שלו ועד פריחתו, בא לידי ביטוי בקריירה של סאמיט. ממאמנת שנוהגת באוטובוס למשחקים ומכבסת את בגדי השחקניות בעצמה ועד מי שמחזיקה בשיא הניצחונות בכדורסל מכללות, ששכרה הגיע ליותר ממיליון דולר בשנה. סאמיט זכתה במדליית כסף אולימפית כשחקנית, וב־1984 הובילה את הנבחרת לזכייה בזהב בלוס אנג'לס. עם השחקניות שגידלה באוניברסיטה נמנית גם קנדס פארקר, אחותו של אנתוני וכוכבת ה־WNBA. 

יש גם לא מעט ביקורת על "טייטל 9". החוק גרם לסגירה של לא מעט תוכניות ספורט לגברים במכללות, בגלל חוסר היכולת של אוניברסיטאות להשוות תקציבים לנשים. הוא גם גורם לאוניברסיטאות רבות להפסיד כסף מתוכניות ספורט, ויש לא מעט מוסדות לימוד שעדיין מנסים למצוא דרכים לעקוף אותו. וכן, הסרט הדוקומנטרי The Hunting Ground מציג מחקרים וסקרים שאחת מחמש סטודנטיות בארה"ב תותקף מינית בזמן הלימודים. חלק מהסרט עוסק גם בספורטאים הנהנים ממעמד מיוחד, ואוניברסיטאות אינן ששות למצות עמם את הדין כדי שלא לפגוע בקבוצות, שמכניסות הרבה כסף.

 

אפילו באוניברסיטת טנסי, לצד הכבוד וההערכה שיש לתוכנית הכדורסל ה"ליידי וולס", קבוצת הפוטבול של האוניברסיטה טנסי וולונטירס ("הוולס") עדין הרבה יותר פופולרית ממנה, והיא בעלת ממוצע של יותר מ־100 אלף צופים במשחק בית. קבוצת הפוטבול של האוניברסיטה נחשבת לקבוצת הספורט הפופולרית במדינה, ובכלל זה קבוצות ספורט מקצועניות כמו הטנסי טייטנס או ממפיס גריזליז. להבדיל מהטייטנס שהגיעו מיוסטון (לשעבר "האוילרס") שבטקסס, הגריזליז שהגיעו מוונקובר או הנאשוויל פרדטורס, שמשחקים הוקי קרח בדרום ארה"ב, השורשים של הוולס בטנסי אותנטיים. תושבי טנסי גדלים על החלום לרוץ בתוך ה־T המפורסם שיוצרת התזמורת על המגרש, כמו שעושים השחקנים בתחילת המשחק. החיבור לתושבים אורגני, והיריבויות בקונפרנס הדרומי־מזרחי (SEC), ובייחוד עם פלורידה ואלבמה, הולכות עשרות שנים אחורה, למחצית הראשונה של המאה ה־20. פסל של המאמן גנרל רוברט ניילנד מוצב בכניסה לאצטדיון הנקרא על שמו, ואחד הרחובות המובילים לאצטדיון נקרא על שם הספורטאי המפורסם ביותר שיצא מהאוניברסיטה — פייטון מאנינג.

 

 

נבחרת הנשים של ארצות הברית חוגגת אליפות עולם. הרייטינג הכי גבוה למשחק כדורגל בארה"ב נבחרת הנשים של ארצות הברית חוגגת אליפות עולם. הרייטינג הכי גבוה למשחק כדורגל בארה"ב צילום: אי פי איי

 

מ־9 עד 99

 

היות שענף פוטבול המכללות מטיל ביצים מזהב, כדי לקיים שוויון בהזדמנויות ובמלגות ספורט ובה בעת לקיים ענף קבוצתי לנשים, לא פעם אוניברסיטאות ומכללות מחליטות לוותר על קבוצת כדורגל גברים ולהחזיק רק תוכנית כדורגל נשים. השילוב של כדורגל נשים במערכת החינוך ותרבות של משחקי co-ed, בשילוב בנים ובנות יחד מגיל צעיר, הן כמה מהסיבות המרכזיות שבגללן כדורגל נשים באמריקה פורח. מלבד זכייה באליפות העולם האחרונה זכתה נבחרת הנשים של ארה"ב במדליית הזהב בטורנירי הכדורגל בשני המשחקים האולימפיים האחרונים. להבדיל מטורניר הכדורגל האולימפי לגברים, שחשיבותו בלשון המעטה מוטלת בספק, טורניר הכדורגל האולימפי לנשים נחשב ליוקרתי ואיכותי לא פחות מאליפות העולם.

 

בתחילת 2013, לכבוד 40 שנה ל"טייטל 9", הוציאה ESPN סדרה של תשעה סרטים דוקומנטריים שנקראת "9 פור IX". אחד מהם הוקדש לסאמיט, ואחד, שנקרא ה"99רס", הוקדש לנבחרת כדורגל הנשים של ארה"ב שזכתה באליפות העולם ב־1999.

 

השורה התחתונה של אותה סדרה של ESPN היא שמצד אחד הרפורמות במערכות החינוך בארה"ב נושאות פרי ומחלחלות גם למדינות נוספות, והן שולחות לאמריקה ספורטאיות צעירות להתחשל וללמוד. מצד שני, בספורט המקצועני ובשוק חופשי, שבהם נמצא הכסף הגדול, הקהל, הספונסרים וזכויות השידור, הפערים במשכורות ובפרסים ניכר מאוד. גם הסיקור התקשורתי מתמקד בגברים, ועל ידי כך מגדיל את הפערים בחשיפה, וכדי לזכות בחשיפה ספורטאיות מוצגות מחוץ לקונטקסט הספורטיבי, אם בצורה מחפיצה ואם בהקשר שאינו ספורטאית במדים במשך תחרות. נוסף על כך יש גם פער ניכר ותת־ייצוג לנשים בתפקידי מפתח וניהול בעולם הספורט, שבאופן מסורתי נשלט על ידי גברים. כך שמראש קשה מאוד לשנות את המצב בתנאי תחרות חופשית. עם זאת, קשה לראות מישהו עוצר את המגמה החיובית של כניסת ספורט הנשים ללב המיינסטרים האמריקאי.

 

 

רונדה ראוזי. שיא הקהל בקרב UFC רונדה ראוזי. שיא הקהל בקרב UFC צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

שוברות תקרות זכוכית 

 

מונדיאל הנשים לווה בלא מעט טענות על הדשא הסינתטי, חלוקה לא הוגנת של מענקים לעומת מונדיאל הגברים ותרבות שוביניסטית בפיפ"א. למרות זאת שברה האליפות בקנדה שיאי צפייה במגרשים, ונבחרת הנשים של ארה"ב שברה שיאי רייטינג. זמן קצר אחרי הזכייה של האמון בליגת הקיץ מונתה ננסי ליברמן לעוזרת מאמן בסקרמנטו קינגס, וקבוצת ה־NFL אריזונה קרדינלס צירפה את ג'ניפר וולטנר לצוות המקצועי למחנה האימונים בקיץ ולמשחקי קדם העונה. סרינה וויליאמס שולטת בעולם טניס הנשים, והניסיון שלה להשיג את הסלאם הקלנדרי עמד במוקד הסיקור של היו-אס-אופן האחרון. דניקה פטריק שברה מוסכמות ב־NASCAR, ורונדה ראוזי הפכה לפנים של ה־UFC, ענף שמזוהה עם אלימות וגבריות.

 

המשחקים האולימפיים בריו דה ז'נרו יעמדו במוקד אירועי הספורט ב־2016. בלונדון 2012 זכו ספורטאיות אמריקאיות ביותר מ־50% ממדליות המשלחת שלהן, ולו היו מתחרות במשלחת עצמאית הן היו מסיימות בעשירייה הראשונה בטבלת המדליות. ההופעה שזכתה לכינוי — "אולימפיאדת טייטל 9". בריו 2016 המגמה הזאת צפויה להמשיך וכך גם מגמת הפריחה בספורט הנשי.

 

הכותב הוא עמית הוראה ודוקטורנט במחלקה לספורט באוניברסיטת טנסי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x