$
ספורט עולמי

הכדורגל פוצע את עצמו

הגיע הזמן לדיון רציני בהקטנת מספר המשחקים בעונה בשל ריבוי הפציעות. המותגים נשחקים, הכדורגלנים קורסים והקבוצות מאבדות כסף

אוריאל דסקל 19:0519.11.15

על פי בדיקה של אופ"א, עלות הפציעות לקבוצות פרמיירליג עמדה על 270 מיליון ליש"ט בעונה שעברה. המחיר המלא שמשלמים המועדונים עבור פציעה מפורט בנוסחה חדשה שאומצה על ידי אופ"א, שמחשבת את העלות החודשית של שחקן פצוע. לפי הנוסחה, הפרמיירליג ומועדונים בכירים נוספים באירופה משלמים בממוצע 413 אלף ליש"ט בחודש עבור כל שחקן פצוע.

 

 

 

 

מתיו דאבושי מארסנל. ארסנל הפסידה 20 מיליון ליש"ט מתיו דאבושי מארסנל. ארסנל הפסידה 20 מיליון ליש"ט צילום: רויטרס

 

החישוב הוא פרי מוחו של סרגי פלקין, מנכ"ל קבוצת שחטאר דונצק באוקראינה. פלקין, רואה חשבון לשעבר בפירמת פרייס ווטרהאוס קופר, הגיע לחישוב הזה שלוקח בחשבון את השכר שמרוויחים השחקנים הפצועים, עלות הטיפול בפציעות, עלויות פרמיית הביטוח והשלכות פיננסיות כתוצאה מעלייה למגרש עם הרכב חלש יותר במשחקים.

 

על פי החישוב של פלקין, שפורסם ב"דיילי מייל", כל קבוצה שילמה בממוצע 13.5 מיליון ליש"ט על פציעות. אבל החישובים לא לוקחים בחשבון את השחקנים הנוספים שצריך לקנות כדי להשלים סגלים שסובלים מפציעות. בחישובים גם לא נמצא התייחסות לעלייה במחירי השחקנים השוליים בכל קבוצה, שחייבים לקנות כדי להשלים את הסגל. ומה עם אוהדים שלא באים לראות קבוצה בגלל שהשחקן המוביל או האהוב עליהם נפצע? לא קל לחשב את הנזקים המקיפים של הפציעות - אבל בטוח שבממוצע מדובר ביותר מ-13.5 מיליון ליש"ט בשנה עבור קבוצות פרמיירליג.  

 

לפי מחקר אחר של אופ"א, שפורסם מוקדם יותר השנה, כדורגלנים חשופים בממוצע לפציעה במשך 200 אלף שעות בשנה. 170 אלף שעות (85%) באימון ו-30 אלף שעות במשחקים. לפי אופ"א, כל קבוצה משחקת בממוצע 59 משחקים בשנה ומתאמנת 213 פעמים במהלך עונה. לפי אופ"א, שחקן נפצע 3.4 פעמים כל 1,000 שעות אימון (ואז אינו יכול להתאמן במהלך 18 ימים). בגלל האינטנסיביות של המשחקים, שחקן נפצע 23.3 פעמים כל 1,000 שעות משחק - ואז מחמיץ 21.9 ימים.

 

פציעה קשה, שגורמת לשחקן להחמיץ יותר מחודש פעילות, מתרחשת 1.2 פעמים כל 1,000 שעות משחק. זה אומר שבממוצע שחקן נפצע קשה כל 11 משחקים.

 

עכשיו,  על פי החישובים של מספר הפציעות ועלותן לקבוצה, עולה כי קבוצה עשויה לשלם 10% עד 20% מההכנסות שלה כדי לטפל בפציעות. 10% -20% שאפשר היה לחסוך אם היו פחות משחקים בשנה.

 

פחות משחקים שווים פחות פציעות, שגורמות להוצאות יתר. האם המשמעות של פחות משחקים היא גם פחות הכנסה? תלוי איך מסתכלים על זה.

 

כשיש פחות משחקים אז כל משחק יותר חשוב, מה שאומר ביקוש גבוה יותר לכרטיסים ועניין רב יותר משותפים מסחריים. זה גם אומר שכל משחק יהיה איכותי יותר - מאחר שיהיו פחות פציעות לשחקנים המובילים. זה יהפוך את "המוצר" לטוב יותר ומבוקש יותר.

 

הפחתת מספר המשחקים בשנה גם תשפיע לטובה על "המותג" שנקרא כדורגל. פרארי, למשל, החליטה לקצץ את מספר המכוניות שהחברה מייצרת בשנה ב-4%, זאת למרות עלייה במכירות, בשביל לשמור על איכות המותג והאקסלוסיביות של המכונית. האם המותג של הכדורגל האנגלי ייפגע אם לא יהיו משחקי גביע הליגה? האם הכנסות הפרמיירליג ייפגעו אם ישחקו 34 משחקים ולא 38? האם אופ"א תשפר את המותג של ליגת האלופות אם תקבע שיש רק משחק אחד בשלב הנוק-אאוט? האם הכדורגל הישראלי צריך יותר מ-30 משחקי ליגה? (בעיקרון, רק בווינר רוצים יותר מ-33 מחזורים - וזה חלק מהחוזה שלו עם מינהלת הליגה/התאחדות הליגה).

 

פציעות הן חלק טבעי מהספורט אבל הפציעות בכדורגל שכיחות מדי. המחקרים מראים שעלות הפציעות הופכת את הכדורגל לעסק פחות יעיל. יותר משחקים שווים יותר פציעות, מה שפוגע ביותר שחקנים מובילים, מה שמוריד את איכות המשחקים, מה שפוגע במותג של הכדורגל ובכיסי הקבוצות. זה גם מוביל לקנייה מאסיבית של שחקנים על ידי קבוצות מובילות, מה שמוביל לפתיחת פערים בליגות - מה שפוגע באיכות התחרות.

 

כדורגלן אירופאי משחק פי שתיים יותר דקות מכדורסלן ב-NBA. הוא משחק בערך 40 משחקים יותר משחק פוטבול ב-NFL. הוא גם הספורטאי העסוק ביותר בעולם - בפעילות במשך 10-11 חודשים רצופים. הוא רץ פי 5.7 יותר מאצנים מקצועיים. האם זה לא הזמן שהכדורגל המקצועי יתחיל לדון ברצינות בקיצוץ מספר המשחקים בעונה?

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x