$
חסויות וזכויות שידור

ארה"ב: אדידס תשלם לבתי ספר - כדי שיחליפו סמלים אינדיאניים של קבוצות

להערכת החברה, יש במדינה קרוב ל-2,000 בתי ספר שהלוגו או הקמע שלהם פוגע בשבטים הילידים; גם אובמה בירך על היוזמה

שירות כלכליסט 22:1209.11.15

אדידס מתכוונת לשלם לבתי ספר בארה"ב כדי שיסירו סמלים וקמעות אינדיאניים של קבוצות הספורט. יצרנית ציוד הספורט השנייה הגדולה בעולם הכריזה על יוזמה כלל ארצית לספק סיוע פיננסי ומשאבי עיצוב לכל בית ספר בארה"ב שפתוח לשינוי. להערכת החברה, יש במדינה קרוב ל-2,000 בתי ספר שהלוגו או הקמע שלהם פוגע בשבטים הילידים.

 

"הזהויות החברתיות הללו משפיעות על כלל התלמידים, ועל הקהילות", אמר מארק קינג, נשיא אדידס בצפון אמריקה. "בערים רבות ברחבי המדינה שלנו, בית הספר התיכון ונבחרות הספורט שלו הם בעלי תפקיד מרכזי בקהילה, והקמע ושמות הנבחרות הופכים להיות קריאות עידוד יום-יומיות".

 

 

 

 

סמלי קבוצות אינדיאנים. יש במדינה קרוב ל-2,000 בתי ספר שהלוגו או הקמע שלהם פוגע בשבטים הילידים סמלי קבוצות אינדיאנים. יש במדינה קרוב ל-2,000 בתי ספר שהלוגו או הקמע שלהם פוגע בשבטים הילידים

 

העלות יכולה להיות גבוהה, בייחוד עבור בתי ספר קטנים יותר. מוקדם יותר השנה, מועצת המנהלים של חטיבת הביניים גושן ותיכון גושן באינדיאנה הצביעה לבטל את הקמע – גושן רדסקינס. מנהל מחלקת הספורט בתיכון, לארי קיסינג'ר העריך שההוצאות של המיתוג מחדש, כולל הדפסת שלטים חדשים ברחבי בית הספר ובאצטדיונים, תסתכם ב-30 אלף דולר.

 

"כבר שנים שלא פרסמנו את השם רדסקינס על המדים, אז זה חסך לנו סכום משמעותי", ציין קיסינג'ר.

 

קבוצת הפוטבול וושינגטון רדסקינס עומדת במרכז דיון כבר למעלה משני עשורים סביב השאלה האם השם הוא גזעני. בין התומכים בשינוי השם נמנים השבטים האמריקאיים, ארגוני זכויות אדם ומספר פוליטיקאים. משרד הפטנטים והסימון המסחרי בארה"ב, ביטל לאחרונה את הסימן הרשום עבור המונח "רדסקינס". אולם הבעלים דן שניידר הגן על השם בטענה שמדובר במחווה, והקבוצה מערערת על החלטת משרד הפטנטים.

 

היוזמה של אדידס שנחשפה בעת שמנהלים בכירים בחברה השתתפו בכנס השבטים הלאומי שנערך בבית הלבן, פורסמה במקביל לדיווח על התוצאות הרבעוניות של החברה. אדידס דיווחה על עלייה של 10% ברווחים ברבעון השלישי, שעקפו את תחזיות האנליסטים. העלייה נזקפה לזכות צמיחה במכירות במערב אירופה ובסין. מניות החברה עלו ב-8.6% ביום חמישי, העלייה היומית החדה ביותר מאז דצמבר 2008.

 

"זהו מצב של ניצחון ודאי לאדידס", אומר בוב דורפמן, מנהל הקריאטיב בסוכנות הפרסום בייקר סטריט. "אבל זה עלול לעלות להם כסף ומשאבים. אם כי זה מצביע על המחויבות שלהם כלפי מטרה חשובה, בונה רצון טוב ויוצר רושם חיובי בקרב הספורטאים הצעירים, כך שהחברה תוכל להתפשט יותר בשוק הספורט של התיכונים שהולך ומתרחב".

 

במכללות והאוניברסיטאות בארה"ב, אדידס משתרכת מאחורי נייקי מבחינת מספר הנבחרות שהיא מלבישה. השותפות העיקריות של אדידס כוללות את קבוצת ברויאנס של אוניברסיטת קליפורניה, נברסקה קורן האסקרס, אינדיאנה הוזיארס, רנזס ג'ייהוקס ולואיוויל קרדינלס. דוברת החברה מריה קולפ, אמרה כי אף שהיוזמה נוגעת לתיכונים, החברה "מוכנה ומזומנה" לעבוד עם כל מכללה שמוכנה לבצע שינוי דומה בקמע. בנייקי לא הגיבו על הידיעה.

 

ב-NCAA פעלו באוגוסט 2005 נגד אוניברסיטאות שמשתמשות בקמע מסוג זה. חלקן, כמו פייטינג סי (Fighting Sioux) של צפון דקוטה והאינדיאני של ארקנסו סטייט, ערכו שינויים בהתאם. אולם אחרות, כמו Seminoles של פלורידה סטייט ו- Utah Utes, שמרו על הקמע לאחר שקיבלו אישור מהשבטים.

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה בירך על היוזמה של אדידס: "הם מצאו גישה חכמה ויצירתית, שאומרת שאם אי אפשר לשכנע את המדינות לאסור בחוק את השימוש בקמע גזעני, אז אפשר לתמרץ את בתי הספר לחשוב אחרת", אמר אובמה. "איני יודע אם אדידס הגישה הצעה דומה לקבוצת פוטבול המשחקת פה בוושינגטון, אך אולי כדאי להם לחשוב על זה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x