$
ספורט עולמי

הרוסים בחרו את הדרך הניאנדרטלית

החוק החדש ברוסיה שאוסר על העסקת מאמני כדורגל זרים הוא צעד נוסף בדרך לדעיכה של הענף במדינה; מונדיאל 2018 הולך להיות הכל - חוץ מחגיגה של כדורגל

אוריאל דסקל 18:0630.10.15

שתי מדינות הכדורגל המוצלחות ביותר בעשור האחרון - ספרד וגרמניה - נהנו מהצלחה ברמת הנבחרות והמועדונים, אף שלא היו עשירות או חזקות פיננסית כמו אנגליה. למרות מגבלות פיננסיות, גם הקבוצות הגרמניות והספרדיות פרחו וגם הנבחרות המקומיות הצליחו להראותך דומיננטיות בכל הגילאים ואפילו המינים.

  

אחת הסיבות העיקריות לכך היא הפתיחות של הספרדים והגרמנים לרעיונות ואנשים זרים. שווייצרים, בלגים, צרפתים, אנגלים ואמריקאים הגיעו למועדונים ולנבחרות של ספרד וגרמניה עם רעיונות ושיטות חדשים. הרעיונות והשיטות הללו חילחלו לכל מערכות הכדורגל במדינות הללו. "הקולטנים" של הרעיונות, ואלו שהטמיעו אותם במערכת, אולי היו מקומיים אבל הפתיחות לאותם רעיונות, היתה הדלק שהוביל לשינויי ולרנסנס של הכדורגל הספרדי והגרמני.

 

יש קשר ישיר בין רעיונות חדשים לרנסנס בכדורגל.

 

החוקר מאט ריידלי סבור כי בני האנוש שרדו וצמחו בעיקר בגלל היכולות שלהם לחלוק רעיונות וכלי עבודה עם שבטי הומו-ספיינס אחרים ("סקס בין רעיונות"); לעומת זאת, האדם הניאנדרטלי לא עשה זאת - וזה מה שהוביל להכחדתו. ריידלי אומר: "הניאנדרטלים היו יצורים מאוד מתוחכמים ושיתפו פעולה היטב בינם לבין עצמם. הם היו אינטליגנטיים, המוח שלהם היה גדול יותר בממוצע מהמוח של הומו־ספיינס. הם היו בעלי דמיון וכמונו קברו את המתים שלהם, והיתה להם גם שפה". עם זאת, על פי ריידלי, בניגוד להומו־ספיינס, שבט ניאנדרטלי סירב לחלוק את רעיונותיו, כליו וגם נשותיו עם שבטים ניאנדרטליים אחרים. ובגלל זה, בסופו של דבר, נעלם הגזע מעל פני האדמה.

  

לא צריך ללכת עד לתחילת האנושות כדי להבין את הערך האדיר בחילוף רעיונות בין תרבויות. "המהפכה המדעית" במאה ה-16 וה-17 היא תוצאה של "קהילות שעובדות יחדיו", לפי ההיסטוריון נורמן דיוויס. המדינות הצפופות והתרבויות המגוונות במערב אירופה הובילו לכך שמדענים ניזונו מרעיונות של מדענים ממדינות קרובות ולעיתים התכתבו זה עם זה כדי לקדם את תחומם. השפה המדעית המשותפת היתה לטינית וכך הרעיונות של הבן הפולני של הסוחר הגרמני, ניקולאוס קופרניקוס, הגיעו לגלילאו גליליי מפירנצה, שפיתח אותם ואישר אותם עם הטלסקופ. מדענים צרפתים, הולנדים ואנגלים, למשל, פיתחו את העדשות בעבודה משותפת. גילויים מדעיים שותפו בין מדענים מלאומים שונים וסייעו לגלות דברים חדשים נוספים וכו'. לפי דיוויס, באירופה נוצרה "חממה אינטלקטואלית" שהיתה קריטית להתפתחות האנושות והעניקה לתרבות האירופית יתרון אסטרטגי על פני יבשות אחרות. והכל בגלל "סקס בין רעיונות".

  

אוהדים של צסק"א מוסקבה אוהדים של צסק"א מוסקבה צילום: רויטרס

הכדורגל האירופי מוביל את הדרך בכל הקשור להתפתחות המשחק מבראשית הכדורגל בזכות אותה חממה אינטלקטואלית. המכתבים של הוגו מייזל האוסטרי להרברט צ'אפמן הבריטי הולידו מערכים חדשניים. רעיונות שווייצריים שהגיעו לאיטליה הולידו את הקטנאצ'יו, ורעיונות הונגרים שהגיעו להולנדים הביאו לעולם הטוטאל פוטבול. הכדורגל הספרדי - הטיקי-טאקה - נוצר על בסיס רעיונות הולנדים, שפותחו, כאמור מרעיונות אוסטרו-הונגרים וכו'.

  

הגרמנים והספרדים לקחו את הפתיחות הזו לשלב אחר וזה הוביל לצמיחה האדירה של הכדורגל שלהם.

  

ברזיל ורוסיה - אותה מהפכה

  

הדוגמה ההפוכה היא נבחרת ברזיל. במשך שנים הכדורגל הברזילאי סגר את עצמו להשפעות של מאמנים אחרים. המקרה המפורסם ביותר היה הסירוב של ההתאחדות לכדורגל המקומית, מושחתת וסגורה לאנשים ורעיונות חדשים, לשקול את מועמדותו של פפ גווארדיולה לאימון הנבחרת. המאמן הקטלוני רצה לאמן את הברזילאים אבל ההתאחדות סירבה מטעמי "גאווה לאומית". זה הסתיים בהשפלה הגדולה ביותר בתולדות הכדורגל הברזילאי. הפסד 7-1 בחצי גמר לנבחרת הגרמנית האדירה.

 

 

גם הכדורגל הרוסי הולך אחורה. אחרי הניסיון הכושל של פאביו קאפלו בנבחרת רוסיה, החליטו אנשי הכדורגל במדינה לאמץ גישה ניאנדרטלית ולהתבודד.

 

 

כעת, פוליטיקאים פופוליסטים רוסים החליטו ללכת עוד יותר רחוק; אתמול הודיע שר הספורט, ויטאלי מוטקו, כי מאמנים זרים לא יוכלו לאמן בליגה הרוסית. לפי הצעת החוק שהתקבלה, מועדונים לא יוכלו להעסיק מאמנים זרים כמאמנים ראשיים - אלא רק בתפקידים זוטרים. כיום 6 מ-16 קבוצות הליגה הרוסית מנוהלות על ידי מאמנים זרים ועדיין לא ברור אם הם יצטרכו לעזוב. מוקדם יותר השנה, הרשויות ברוסיה  החליטו גם לצמצם את מספר השחקנים הזרים בליגה המקומית.

  

הכדורגל הרוסי יסבול בסופו של דבר מהיוזמות הלאומניות הללו. לא שזה משנה לפוליטקאים לאומנים ולמנהיגים סמי-פאשיסטים. הם ניזונים מהפחד מזרים - רעיונות ואנשים. הם נהנים מבידוד ומקבלים נקודות פוליטיות על מחוות פטריוטיות ריקות מתוכן. הם סוג של ניאנדרטלים.

  

ומבחינת אירוח המונדיאל? ובכן, המחוות הגזעניות של אוהדים ברוסיה לא מפסיקות, המשטר ברוסיה ממשיך להסית נגד זרים ורעיונות זרים ותקציבים לקבלת אוהדים מחו"ל מצטמצמים. נראה שהמונדיאל ב-2018, שנולד בחטא השחיתות, הולך להיות הכל חוץ מחגיגה של של כדורגל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x