$
חסויות וזכויות שידור

סרינה וויליאמס מנצחת בכל חזית, מלבד חזית החסויות

האם העובדה שמריה שראפובה נראית כמו ברבי מונעת משחקנית הטניס הטובה בהיסטוריה להרוויח יותר כסף מחסויות?

בלומברג 09:2206.09.15

סרינה וויליאמס קרובה לעשות היסטוריה בספורט, אך היא עדיין לא ראשונה בקרב המפרסמים. המצב הזה עשוי להשתנות בעקבות זכייה ביו.אס. אופן, שתבטיח לה ניצחון בכל ארבעת טורנירי הגרנד סלאם בשנה קלנדרית, הישג שלא שוחזר מאז סטפי גראף ב־1988. מעבר לכך, וויליאמס היא השחקנית הראשונה המדורגת מספר 1 שצברה פי שניים יותר נקודות מאשר המדורגת שנייה, זאת בנוסף לכך ש־21 הניצחונות שלה בטורנירים גדולים שווים לכלל הניצחונות של שאר השחקניות.

 

 

 

 

סרינה וויליאמס ביו.אס.אופן. מריה שראפובה הרוויחה השנה 23 מיליון דולר מחוזי ספונסרשיפ, זאת לעומת 13 מיליון דולר שהרוויחה וויליאמס, כך לפי החישובים של מגזין "פורבס". סרינה וויליאמס ביו.אס.אופן. מריה שראפובה הרוויחה השנה 23 מיליון דולר מחוזי ספונסרשיפ, זאת לעומת 13 מיליון דולר שהרוויחה וויליאמס, כך לפי החישובים של מגזין "פורבס". צילום: איי אף פי

 

אולם, על אף הדומיננטיות והוותק שלה, וויליאמס (33) אינה השחקנית המרוויחה ביותר בטניס. התואר הזה שייך למריה שראפובה הרוסייה, שהרוויחה השנה 23 מיליון דולר מחוזי ספונסרשיפ, זאת לעומת 13 מיליון דולר שהרוויחה וויליאמס, כך לפי החישובים של מגזין "פורבס".

 

"סבב הגרנד סלאם השנה יהווה נקודת תפנית עבור סרינה, ואני מקווה שגם התאגידים באמריקה יתקדמו בהתאם", אומרת סטייסי אלאסטר, יו"ר ומנכ"לית סבב ה־WTA לנשים. "אני חושבת שנחווה עלייה משמעותית".

 

 

מריה שראפובה. לא ביו.אס אופן מריה שראפובה. לא ביו.אס אופן צילום: איי אף פי

 

הקצבה מגיל צעיר

 

ניצחון רביעי רצוף ביו.אס. אופן ישתווה לשיא של גראף, שקטפה 22 ניצחונות בטורנירים הגדולים, וישאיר את סרינה מרוחקת שני משחקים בלבד מהשיא של 24 זכיות שבו מחזיקה מאז 1973 האוסטרלית מרגרט קורט. בגברים אף שחקן לא הצליח לגרוף ארבעה ניצחונות בטורנירי גרנד סלאם בשנה קלנדרית אחת מאז רוד לאבר, גם הוא אוסטרלי, שעשה זאת פעמיים, האחרונה בהן ב־1969.

 

הכרטיסים לגמר הנשים, המתוכנן להתקיים ב־12 בספטמבר, אזלו עוד לפני הכרטיסים לגמר הגברים. לדברי המארגנים, זו ככל הנראה הפעם הראשונה שדבר כזה קרה במאה הנוכחית.

 

הניסיון להשלים רצף זכיות בטורנירי הגרנד סלאם הוא "בהחלט יעד שהקצבתי לעצמי בצעירותי", אמרה וויליאמס בראיון בפני קבוצה קטנה של עיתונאים שעות ספורות לאחר הניצחון שלה בווימבלדון. "מאז, החלום הלך והתרחק, מכיוון שמעולם לא הייתי כל כך קרובה".

 

"אם היא תהיה בשיאה, היא תנצח את הטורניר", העריך בפני ESPN שחקן העבר ג'ון מקנרו, שזכה ארבע פעמים ביו.אס אופן. "מבחינתי, היא השחקנית הטובה ביותר בהיסטוריה".

 

רצף הניצחונות של וויליאמס בטורנירים הגדולים ב־12 החודשים האחרונים לא מרשים רק את האלופים לשעבר, אלא הוא הגדיל את כוח המשיכה שלה בקרב הצרכנים האמריקאים, מכיוון שהיא הפכה ל"דמות אייקונית" שמתעלה מעל הספורט עצמו, כך לפי הנרי שאפר, סגן נשיא חברתThe Q Scores Co בניו יורק, שמודדת את המשיכה

בקרב צרכנים.

 

"אם רוצים לפנות לא רק לאוהדי הספורט או הטניס, אלא לאוכלוסייה הכללית, הפרופיל של סרינה חזק משל מריה", מוסיף שאפר. "היא הרבה יותר מוכרת". לדבריו, ניצחון בניו יורק יכניס את השחקנית האמריקאית "לאליטה מובחרת ומצומצמת".

 

 

. . צילום: רויטרס, ABACAPRESS

 

היסטוריה מוכרת

אף שוויליאמס קיבלה 73 מיליון דולר כספי זכייה במהלך הקריירה — כפול מהסכום של שראפובה — היא הספורטאית השנייה המרוויחה ביותר לאחר שראפובה, שזכתה רק בחמישה טורנירי גרנד סלאם.

 

שראפובה (28) מדורגת כספורטאית המרוויחה ביותר מאז הפתיעה וניצחה את וויליאמס בגמר וימבלדון ב־2004, אולם מאז אותה שנה וויליאמס גברה עליה 17 פעמים ברציפות.

אלא שלשראפובה חוזי ספונסרשיפ עם חברות כמו נייקי, סמסונג אלקטרוניקס, יצרנית רכב היוקרה פורשה ויש לה אף מותג ממתקים משל עצמה, שוגרפובה. לעומת זאת, לוויליאמס חוזים עם חברות כמו נייקי וגייטורייד. בשנה החולפת היא הוסיפה את ג'יי.פי. מורגן ואת יצרנית שעוני היוקרה אודמר־פיגה, בעוד שפפסיקו משתמשת בה כדי להשיק מחדש את Pepsi Challenge. עם זאת, שתי הטניסאיות משתרכות מאחורי המרוויח הגדול ביותר בטניס, רוג'ר פדרר, שזכה 17 פעמים בתוארי גרנד סלאם, והרוויח 58 מיליון דולר מחוזי ספונסרשיפ לבדם.

 

"אנחנו זוכים להתעניינות ממגוון רחב יותר של מותגים", אומרת ג'יל סמולר, שותפה ב־WME, והסוכנת הוותיקה של וויליאמס. "לא כולם מתרכזים בהכרח בטניס, או אפילו בספורט. הם הצטרפו למסע בשל הפוטנציאל שתעשה היסטוריה".

 

אף שוויליאמס מוכרת על ידי 67% מהאוכלוסייה האמריקאית לעומת שיעור של 39% לשראפובה, "היא פונה הרבה יותר לקהל אוהדי הספורט הגברים, בעוד המשיכה העיקרית של וויליאמס היא בקרב אוהדות הספורט", אומר שאפר. בנוסף, לשראפובה המדורגת שלישית "יש משיכה גדולה בהרבה בקרב אוהדי ספורט שההכנסה של משק הבית שלהם היא מעל 100 אלף דולר".

 

עניין גזעי

 

ב"פורבס" מייחסים את הפערים האלה בין שתי הכוכבות הגדולות של הטניס לענייני "גזע, הטיה של חברות, חביבות ויופי". עניין הגזע תפס כמה כותרות בארה"ב, במיוחד לאחר שדארן רובל, כתב ESPN, צייץ שאין דבר גזעני בכך שלסרינה אין חסויות כמו לשראפובה.

 

"אם הם רוצים לשווק מישהי לבנה ובלונדינית, אז זו הבחירה שלהם", אמרה וויליאמס בראיון שהעניקה לאחרונה ל"ניו יורק טיימס". "אני לא יכולה לשבת כאן ולטעון שמגיע לי להיות במקום גבוה יותר ברשימה כי ניצחתי יותר משחקים". היא הוסיפה שהיא "שמחה" עבור שראפובה "כי היא גם עובדת קשה. יש מספיק לכולם".

 

סרינה ואחותה הגדולה ונוס, שבעצמה זכתה בשבעה טורנירי גרנד סלאם, למדו לשחק על מגרשים ציבוריים בקמפטון, קליפורניה, מאבא שלהן, ריצ'רד. סרינה זכתה בפעם הראשונה ביו.אס אופן ב־1999. בחודש שעבר בווימבלדון היא השלימה את ה"סרינה סלאם" של כל ארבעת הטורנירים המרכזיים ברצף, בפעם השנייה בקריירה שלה.

 

"ההתעניינות אינה רק מחברות גדולות", מוסיפה סמולר. "מדובר גם בחברות טכנולוגיה ומדיה. חברות שרוצות לשלב את הקול הייחודי והסיפור שלה. היינו סלקטיביות ביותר בבחירות השותפויות, ונמשיך לעשות זאת". סמולר הוסיפה כי עסקאות עתידיות עשויות לכלול "רכישת אחזקות בעסקים ובניית חברות".

 

"אנחנו מסתכלים על התמונה המלאה כשאנחנו בונות את עשר השנים הבאות של העסק והעתיד שלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x