$
ספורט ופוליטיקה

פיפ"א דורשת ממועדונים בעולם להיות שקופים יותר

ארגון הכדורגל העולמי שכח כנראה שהוא עצמו סובל מבעיות שחיתות וחוסר שקיפות; דורש גם שקבוצות כדורגל יטפלו בנושא הבטיחות באצטדיונים, באוהדים ובפיתוח כדורגל נוער

שירות כלכליסט 14:5023.08.15

קבוצות כדורגל ברחבי העולם יצטרכו לעמוד בסטנדרטים מינימאליים עבור בטיחות באצטדיונים, הטיפול באוהדים ופיתוח כדורגל נוער, שיהיו בתוקף בחלק מהתחרויות, כך הודיעה פיפ"א. הקבוצות יצטרכו להסכים לשקיפות גדולה יותר בנוגע לזהות הבעלים ולאפשר ביקורת עצמאית של מצבן הפיננסי.

 

 

 

מדובר במהלך מעט אירוני מפיפ"א, ארגון שסובל מבעיות שחיתות וחוסר שקיפות. עם זאת, ייתכן שמדובר במהלך מבורך.

 

מגרשים רבים ברחבי העולם רחוקים מהאיכות והזוהר של האצטדיונים שבהם משחקות כמה מהקבוצות הידועות בעולם. אפילו באירופה, המועדונים הקטנים יותר משחקים לעיתים קרובות באצטדיונים מתפרקים ומתקשים לשלם משכורות בזמן. שחקנה לשעבר של נבחרת ברזיל, רונאלדו סיפר פעם כי בתחילת הקריירה שלו שיחק במועדונים שהשתמשו בעזים כדי לכסח את הדשא.

 

ספ בלאטר, נשיא פיפ"א ספ בלאטר, נשיא פיפ"א צילום: איי אף פי

 

בפיפ"א מסרו כי עד סוף השנה הבאה יקבעו מסגרת רישוי למועדונים על מנת לקבוע "תקנות מינימום", שאותן יאכפו הקונפדרציות האזוריות, שייקחו בחשבון את התנאים המקומיים.

 

"הקבוצות יצטרכו לעמוד בעקרונות הללו כדי להיות זכאיות להשתתף בתחרויות מסוימות, לציית לחוקים בינלאומיים, להשקיע במגרשי אימון ולהסכים לביקורת עצמאית של הספרים ולשקיפות בכל הנוגע לבעלים", נמסר מפיפ"א. "קבוצות חזקות יותר פירושן בסיס חזק יותר לכדורגל העולמי", הוסיף תיירי רגנאס, מנהל הפיתוח בפיפ"א.

 

המערכת החדשה תחייב את הקבוצות להקים תכנית לפיתוח הנוער, להבטיח שהאצטדיונים "בטוחים ונוחים" ושיש לה מאמנים מורשים וצוות רפואי.

 

במקביל, בפיפ"א מתייחסים גם לסוגיית כדורגל הנשים, והציבו יעד ש-30% מהמשתתפים בהיררכיית קובעי המדיניות של פיפ"א יהיו נשים. כוח המשימה של פיפ"א לכדורגל הנשים אומר כי יש לשים את השתתפות הנשים בראש סדר העדיפויות, בעוד הארגון פועל ליישם רפורמות ולתקן את הדימוי שלו. לפיכך הוצע "יעד של 30% נשים בדירקטוריונים ובוועדות ובתפקידים הבכירים".

 

כוח המשימה הציע גם שכדורגל הנשים יזכה לייצוג "ברמה הגבוהה ביותר ובגופים של מקבלי ההחלטות באמצעות מומחים, רצוי שיהיו מומחיות".

 

פיפ"א קיימה את הסימפוזיון השנתי על כדורגל נשים בוונקובר לפני גמר גביע העולם בנשים שנערך ביולי, ורבים מהנושאים הללו עלו לדיון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x