$
ספורט ישראלי

תודה לאוהדי בית"ר על ההזדמנות שיצרו עבור הכדורגל הישראלי!

צריך להגיד תודה לאוהדים המתפרעים בבלגיה. בזכותם אפשר לצאת לדרך חדשה. אולי

ניב נחליאלי 13:0119.07.15

הביזיון של אוהדי בית"ר ירושלים בבלגיה ביום חמישי היה מביך ומביש. הציג אותנו בצורה שלילית בחו"ל ובעיקר הציב מראה לעצמנו; לאוזלת היד של הרשויות בטיפול באלימות במשך שנים, לחוסר האונים של אוהדי בית"ר שלא מצליחים להוציא את הנגע מקרבם, לפחדנות של ראשי המועדון ולחוסר היכולת של החברה הישראלית בטיפול בגזענות ובאלימות.

 

 

 

 

אלי טביב. ייצא לנו מהכדורגל? אלי טביב. ייצא לנו מהכדורגל? צילום: יובל חן

 

המקרה ביום חמישי הוא רק סימפטום. מי שרוצה להרגיש עוד קצת מזה ובקטנה מוזמן בשבתות למשחקי הילדים, שיראה מאיפה זה צומח ומה מתחזק את מעגל האלימות.

 

אלא שמעז ייצא מתוק. ולא בעתיד הרחוק מדי. ממקום כל כך נמוך מגיחה לה הזדמנות שאין מצב שנפספס. יש מצב שזהו האירוע שבדיעבד יהווה את נקודת התפנית בעלילה.

 

שימו לב כמה דברים טובים קורים ויקרו בעקבות האירוע:

 

אלי טביב יוצא לנו מהכדורגל - הגיע הזמן. מה כבר לא נאמר על בעלים שהורשע בתקיפת קטין ושיבש הליכי משפט, שעל גבו קופת שרצים, שבעצם התנהלותו מייצר נורמות פסולות שנים רבות. בטח בהתאחדות נושמים לרווחה מכך שלא יצטרכו להתמודד בסוגיה המשפטית שנוצרה מעצם היותו בעלים המורשע בפלילים. אל תדאגו לו, הוא כנראה יצליח לצאת מורווח כלכלית מכל הסיפור. שיהיה לו לבריאות. בית"ר זה מועדון מפואר שיצליח לעמוד בפני השבר הצפוי שכנראה יגיע ממכירת שחקנים לטובת חשבון הבנק של הבעלים. גם כפר סבא בסופו של דבר הצליחה להתמודד עם המצב ועם שיקום ההריסות.

 

הזדמנות לשרת התרבות והספורט - זה ממש כמו הרמה לוולה. עכשיו נדרש רק להנחית. למירי רגב יש הזדמנות להציל אותנו מאוזלת היד שהייתה עד עכשיו. להוביל מהלך מול הרשות השופטת, לאחוז בגרון של קן הצרעות הזה ולא להניח לו. ראינו שכאשר מערכת המשפט בעניינים, היא יכולה לתת מכה כואבת, ראו ערך "פואד", שהורשע וייכנס לכלא לאחר שהיכה את ערן זהבי. לא מספיק לדבר. זה הזמן לעבור למעשים. לא לתת למועדון לנסות להתמודד עם החוליגנים אלא לקחת את המושכות. עושה רושם ששרת התרבות והספורט החדשה מבינה את ההזדמנות ויש בכוחה להוביל מהלך. הצלחה שלך זו הצלחה שלנו.

 

עופר עיני - עד עכשיו הוא תעלומה. מאדם כל כך חזק ומשפיע אנחנו מצפים להרבה יותר. עד כה הוא לא הורגש דיו. אבל אנחנו מדברים על שינוי חברתי. הרבה מעבר לכדורגל. זו גם ההזדמנות שלך, עופר, לייצר שינוי אמיתי. הוכחת בעבר שיש לך כוח ויכולות השפעה על החברה הישראלית.

 

הזדמנות עסקית - זה לא פחות ממדהים לראות איך הכדורגל באנגליה עבר טיפול שורש בזמנו והוציא מקרבו את החוליגנים. איזה כיף למשפחות שלמות ללכת למשחקים וליהנות מחויה תרבותית. אין סיבה שגם אנחנו לא נדע לעשות זאת. הפוטנציאל העסקי שיצמח למועדונים הנו עצום. קיימים אוהדים רבים שיושבים בבית ולא רוצה להתקרב למשחק, אבות רבים מעדיפים שלא לקחת את הילדים שלהם למשחקים כדי שלא ייחשפו לנורמות של אלימות ובוטות. ספונסרים רבים לא רוצים להתקרב למותג חולה. תורמים ובעלי קבוצות פוטנציאליים לא רוצים הפגנות של אספסוף מתחת לחלון הבית. אף אחד לא רוצה לחוות את מה שחווה בזמנו סמי סגול. למה זה מגיע להם? אבל המציאות יכולה להשתנות. אין סיבה שלא תשתנה. הכסף בסופו של דבר מדבר וההזדמנות עבור המועדונים אדירה. כוחות השוק יעשו את שלהם ובסיוע סופסוף של רשויות החוק אפשר לראות איך העסק יכול להשתנות. גם התשתית הפיזית תומכת בשינוי תרבותי. אתה מגיע לסמי עופר ומרגיש את השינוי. האצטדיונים החדשים האחרים מעבירים מסר. אתה כבר לא סוס באורווה ולך תשתין על החומה ואם באת עם אשתך אז שתתאפק...

 

 

מירי רגב ועופר עיני. יש להם מה לעשות מירי רגב ועופר עיני. יש להם מה לעשות צילום: אורן אהרוני

 

בעלות על הקבוצות - אנחנו כבר בעיצומו של שינוי. הפועל קטמון ירושלים, הפועל ת"א כדורסל, מכבי יפו, הפועל רובי שפירא חיפה, בית"ר נורדיה ועוד מועדונים שנקעה נפשם מהתנהלות בעלים שריסקה להם את המועדון. בעלי קבוצות מבינים שהם לא יכולים להתעלם מהאוהדים, שמועדון ללא אוהדים הוא מועדון מת, שצריך לדעת איך לנהל את הקשר עם הקהילה ולערב אותה, לנהל נכון את מערכת היחסים העדינה והגבול בין מעורבות קהילה לבין התערבות אוהדים. יהיה מאוד מעניין לראות מה יוליד יום בבית"ר. האם במקום אלי טביב יגיע אלי טביב 2 או משהו אחר? בהפועל ת"א לדוגמה רואים שינוי בהתנהלות ממקום יותר קשוב, במכבי חיפה הפעילו לא פחות מאשר 4 סקרי צרכי אוהדים בבניית האיצטדיון החדש. קיימת ההבנה שהחיבור לקהילה קריטי. והקהילה רוצה שינוי.

 

בואו לא נשלה את עצמנו. המצב כיום קשה, אבל יש מקום לאופטימיות. חייבים שתהיה תקווה. יש מספר גורמים שחוברים להם יחדיו כדי שיהיה כאן שינוי תרבותי. צריך לראות את האירוע בקונטקסט רחב יותר. שינויים תרבותיים קורים בעקבות מגמות חברתיות שפועלות כבר תקופה ארוכה. זה היה הקש. ואכלנו מספיק קש עד עכשיו....

 

הכותב הנו מוביל תכנית "מנהלים ספורטיביים" מטעם וינגייט ויועץ ארגוני בספורט ובארגונים עסקיים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x