$
ספורט ופוליטיקה

יוון: הכדורגלנים והכדורסלנים הזרים חוששים שהמדינה תעזוב את גוש היורו

שחקני כדורגל זרים שמשחקים בליגה הבכירה ביוון מכינים תכניות חלופיות למקרה שהמטבע יווני חדש יגרום לירידה חדה בשווי החוזים שלהם

שירות כלכליסט 15:2506.07.15

שחקני כדורגל זרים שמשחקים בליגה הבכירה ביוון מכינים תכניות חלופיות למקרה שיוון תעזוב את גוש היורו, מהלך שיוזיל את שווי החוזה שלהם עם הקבוצות במדינה.

 

סוכן של כמה מהשחקנים הזרים הבכירים במדינה במועדונים כמו האלופה אולימפיאקוס ופנאתינייקוס שסיימה שנייה, מנסה לחפש פתרונות לתרחיש הגרוע מכל, לפיו מטבע יווני חדש יגרום לירידה חדה בשווי החוזים שלהם. "אנחנו מנסים למצוא פתרונות ולדבר על תרחישים", סיפר הסוכן. "יש לנו את עורכי הדין הטובים ביותר המתמחים בספורט, אך תרחיש מסוג זה אי אפשר להכניס אותו לתוך חוזה. זה לא אפשרי כי דבר כזה לא קרה לפני כן. אני אנסה להימנע מהבאת שחקנים חדשים ליוון, כדי להימנע מבעיות נוספות".

 

 

 

אולימפיאקוס חוגגת. אני אנסה להימנע מהבאת שחקנים חדשים ליוון, כדי להימנע מבעיות נוספות אולימפיאקוס חוגגת. אני אנסה להימנע מהבאת שחקנים חדשים ליוון, כדי להימנע מבעיות נוספות צילום: איי פי

 

פשאליס טונטוריס, מייסד פרו ספורט אירופה והסוכן של שני שחקנים ניגרים שמשחקים ביוון, הקשר של פנאתינייקוס, עבדול אג'אגון והחלוץ של אולימפיאקוס מייקל אולייטן, אומר שהשחקנים מנסים להבטיח שיקבלו תשלום ביורו גם אם המדינה תעבור למטבע חדש. "זה קורה עם שחקנים שמנהלים כעת משא ומתן על חוזים חדים או מגיעים ליוון", הוא מסביר.

 

לדבריו, שחקנים שהיו בשלבי משא ומתן עם קבוצות לפני ההודעה הדרמטית משבוע שעבר על קיום משאל עם, ככל הנראה האריכו את השיחות כדי לכלול סעיף שיגן על שווי החוזים ביורו. "יש כנראה מקרה אחד או שניים של שחקנים שניהלו בשבוע שעבר משא ומתן ועדיין מנהלים את הדיונים כדי לוודא שיקבלו שכר ביורו".

 

טונטוריס מזהיר כי עזיבה פוטנציאלית של יוון את גוש היורו לא תהווה עניין לשחקנים שלו, שלדבריו הם כישרוניים מספיק כדי להשיג חוזה בקבוצות אחרות באירופה, אך היא כן תשפיע על השחקנים שיישארו במדינה. הוא חשף שהוא וסוכנים אחרים כבר הוסיפו סעיפים בחוזים של השחקנים כהכנה לאפשרות מסוג זה. " היה קל לראות לאן המצב הולך, כך שמרבית האנשים נקטו בצעדים הנכונים", הוא מוסיף. "אם נצא מנקודת הנחה שהמטבע יוחלף, הבעיה תהיה שהקבוצות לא יוכלו להרשות לעצמם חוזים בשווי דומה. בתיאוריה, הן יפסידו כסף".

 

על פי עיתון הספורט "גול ניוז", מספר מועדונים בליגת העל היוונית בכדורגל ובכדורסל קיבלו פניות מסוכנים של שחקנים זרים בבקשה להוסיף סעיף בחוזים שמבטיח ש"אם יחול שינוי במטבע של המדינה, אז השחקנים יקבלו שכר במטבע (היורו) עליו הוסכם במקור".

 

מייקל פיירי, מומחה לכדורגל יווני וכתב בעיתון היווני Eleftheria שיוצא בלונדון, טוען שכל סוכן הגיוני רוצה לשמור על האינטרסים של הלקוח שלו לפני שקורים אירועים משמעותיים בגוש היורו. "הסוכנים הטובים תמיד ישמרו על עצמם ועל הלקוחות שלהם בצורה הטובה ביותר. אם הם רואים שעלולה להיות השפעה שלילית כתוצאה מעזיבת יוון את גוש היורו, הם ישמו את הכל במקום", הוא אומר.

 

"המועדונים יתנגדו לכך, אך בסופו של דבר לשחקנים יש את הכוח בעולם הכדורגל, ואם הם מספיק טובים, הם ילכו למקום אחר. מי יסבול בסוף? המשחק היווני והצרכנים – האוהדים".

 

המשבר הכלכלי אינו הבעיה היחידה שמשפיעה על הכדורגל היווני. הבעלים של האלופה אולימפיאקוס, ונג'ליס מרינאקיס, הושעה מכדורגל בשל החשד שהוא מעורב בארגון פלילי, שכולל שוחד וסחיטה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x