$
רכישות

אופ"א הסירה חלק ממגבלות הפייר פליי הפיננסי

אופ"א הסכימה להקל חלק מכללי הפייר פליי הפיננסי, ולאפשר למועדונים תקופה של הוצאות מואצות על שחקנים, אם יציגו מודל עסקי יציב ויוכיחו שאינם "מהמרים על הצלחה"

שירות כלכליסט 16:5730.06.15

אופ"א מסירה חלק מהמגבלות על גובה ההוצאות של מועדוני הכדורגל, בניסיון להפוך יותר קבוצות לתחרותיות ולוודא שהן אטרקטיביות יותר למשקיעים חדשים.

 

 

 

אמש (ב') הסכימה אופ"א להקל חלק מכללי הפייר פליי הפיננסי, ולאפשר למועדונים תקופה של הוצאות מואצות על שחקנים, אם יציגו מודל עסקי יציב ויוכיחו שאינם "מהמרים על הצלחה".

 

מישל פלאטיני נשיא אופ"א מישל פלאטיני נשיא אופ"א צילום: איי אף פי

 

הקלת החוקים התקבלה לאחר שבאופ"א מצא שההפסדים המצרפיים של המועדונים הופחתו ב-70% בשלוש השנים האחרונות, סימן לחוזק של הכדורגל על אף האקלים הכלכלי הקשה ביבשת. "אנחנו בדיוק מתפתחים מתקופה של צנע כך שאנחנו יכולים להציע יותר הזדמנויות לצמיחה יציבה ולפיתוח", מסר נשיא הארגון מישל פלאטיני.

 

החוקים נחשבים לתוכנית הדגל של פלאטיני מאז הושקו ב-2009. אולם הביקורת היא כי החוקים מגנים על מועדוני האליטה המצליחים מבחינה מסחרית מתחרות מצד יריבות שאפתניות אך קטנות יותר. העונש הכבד ביותר עד כה הוטל ב-2014 על מנצ'סטר סיטי שבבעלות אבו דאבי ופריס סן ז'רמן שבבעלות קטארית

 

באופ"א הודו כי החוקים, שנועדו לרסן את ההפסדים שמועדונים צוברים, הרחיקו כמה קונים פוטנציאלים, שחששו שתוגבל היכולת שלהם להוציא כספים למען חיזוק ההרכב. "זה מה שאנחנו שומעים: מדוע שנשקיע אם זה אסור. אם אני משקיע אני מפר את החוקים...יש השלכות", אמר מזכ"ל אופ"א ג'יאני אינפנטינו לאחר הפגישה בפראג בה הוועד הפועל אישר את השינויים בחוקים.

 

"אנחנו בטוחים שהחוקים החדשים האלה יעודדו משקיעים להשקיע בכדורגל האירופי, מכיוון שהכדורגל האירופי הוא המוצר הטוב ביותר בעולם בכל הקשור לכדורגל".

 

החוקים המקלים עדיין לא יאפשרו למועדונים לפצוח במסעות הוצאות לא אחראיים, אך הן כן הורשו לספוג הפסדים לתקופה מסוימת, אם יכנסו להסכם רצוני שיוכיח כי יגיעו לאיזון בתוך שלוש שנים. "אנחנו רוצים לוודא שהאיזון התחרותי של אירופה ישתפר אפילו יותר אם המועדונים יוכלו לשמור על כמה שחקנים, ואפילו להשקיע בשחקנים חדשים על מנת להשיג תוצאות ולהעלות את ההכנסות.

 

"אפשר להשקיע ועם ההשקעות אפשר להשיג עוד הכנסות, כך שנביא עוד מועדונים להתחרות בליגות הבכירות". אינפנטינו הדגיש כי אופ"א אינה מעוניינת בעלים של קבוצות "שמבטיחים הרים וגבעות ואולי פושטים את הרגל".

 

בין השינויים:

 

  • ההוצאות על קבוצות נוער ונשים לא יכללו בחישובי ההפסדים

 

  • ספונסרים או כל צד אחר שתורם יותר מ-30% מההכנסות של המועדון ייבדק כדי אם הם קשורים לבעלים".

 

  • הקבוצות לא ישפטו לחומרה אם הן משחקות במדינות שבהן ההכנסות מחוזי שידור וכרטיסים נמוכים באופן משמעותי לעומת הליגות הבכירות.

 

  • החוק השלישי בעצם יאפשר לקבוצה כמו מכבי תל אביב, מליגה מאוד ענייה ביחס לאירופה, להישען עוד יותר על הכנסת היד לכיס של הבעלים שלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x