שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט ופוליטיקה

סוף בלאטר: נשיא פיפ"א התפטר לאחר 17 שנים בתפקיד

זאת לאחר שרק בסוף השבוע שעבר נבחר ספ בלאטר מחדש לתפקידו. כמה ימים לפני כן נעצרו מספר בכירים בארגון בחשד לשחיתות

אוריאל דסקל 19:5002.06.15

לאחר 17 שנים בתפקיד: ספ בלאטר הודיע הערב (ג') על פרישתו מתפקיד נשיא פיפ"א, וזאת לאחר שרק בסוף השבוע שעבר נבחר מחדש לתפקידו, והבטיח "להמשיך ברפורמה" בארגון. רק כמה ימים לפני כן נעצרו מספר בכירים בארגון בחשד לשחיתות. בלאטר, שנחקר בפרשה אך לא נעצר, אמר הערב במסיבת עיתונאים בציריך שבשוויץ כי הבחירות למחליפו בתפקיד ייערכו בהקדם האפשרי, ועד אז ימלא את התפקיד.

 

 

 

בלאטר התמודד בבחירות בשבוע שעבר מול הנסיך עלי בין חוסיין של ירדן. הבחירות נגררו לסיבוב השני, אבל המתמודד הנגדי פרש בשלב זה מהמירוץ ובסופו של דבר הוא השיג את הרוב הנדרש כדי לקבל קדנציה חמישית כנשיא - זאת למרות פרשות השחיתות.  

 

 צילום: איי אף פי

 

המעצר של עשרה בכירים בפיפ"א התבצע בשבוע שעבר בשוויץ לבקשת הרשויות האמריקאיות, והם עשויים להיות מוסגרים לארה"ב בחשד לשחיתות הקשורה, ככל הנראה, לבחירה בקטאר כמארחת המונדיאל ב-2022. בין העצורים - ג'ק וורנר, לשעבר סגן נשיא פיפ"א מטרינידד טובאגו; ג'פרי ווב מאיי קיימן, סגן נשיא פיפ"א כיום; ויוג'יון פיגורדו מאורוגוואי, חבר הוועד הפועל.

 

אכפת לו מפיפ"א

 

בלטאר, שרק לפני מספר ימים אמר כי "אני לא אפרוש כי אני לא אשם בכלום", הודה הערב שהכדורגל צריך "בנייה מחדש". לדבריו, "אני לא יכול להישאר - כי פיפ"א סובלת, ומאוד אכפת לי מפיפ"א".

 

החגיגות בטוויטר מיהרו לבוא. כולם, משחקנים, דרך מאמנים ועד עיתונאים בירכו על המהלך וחגגו את "היום הגדול לכדורגל". מעולם לא היה נשיא שנוא כל כך, שחייב את כוחו למעטים כל כך, יושבי ראש התאחדויות הכדורגל בעולם, שבחרו בו פעם אחר פעם כיוון שהבטיח להם מיליונים ב"תשלומי סולידריות".

 

ככל הנראה, הסיבה העיקרית להתפטרותו של בלאטר היא שאש החקירה האמריקאית התקרבה אליו. מקורבו של בלאטר, המזכ"ל ז'רום ואלקה, שבעבר הוגדר על ידי שופט ניו יורקי כ"שקרן", נתפס בשקר נוסף: הוא הכחיש שידע על 10 מיליון דולר שהועברו כשוחד מדרום אפריקה לג'ק וורנר, סגן נשיא פיפ"א, אך מסמך שנחשף היום גילה שהוא אכן ידע ואף חתם על העברה החשודה הזו, שנחקרת על ידי ה-FBI. נראה שזה הקש ששבר את גב הגמל השוויצרי, שמ-1998 מנהל את פיפ"א ומשנות השבעים נחשב לחלק בלתי נפרד מהארגון שמזוהה עם שחיתות של בכיריו. ההערכות הן שגם האיום הממשי של אופ"א, שתחרים את המונדיאלים הקרובים - רוסיה 2018 וקטאר 2022 - השפיעו על ההחלטה הדרמטית של בלאטר. ייתכן שגם לחץ ספונסרים היה מעורב בהחלטה.

 

על פי הערכות הבחירות מחדש ייערכו בתאריך שבין דצמבר למרץ. זה ייתן זמן למספר מועמדים להגיש את מועמדתם לנשיאות הארגון. וגם - על פי בלאטר עצמו - "להמשיך ברפורמות". בין חוסיין כבר הודיע שהוא ירוץ לבחירות - הנושאים שעל הפרק יהיו מבנה פיפ"א, מבנה המונדיאל וגם אם המונדיאל ייערך בקטאר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x