$
ספורט ופוליטיקה

רוסיה 2018: הממשלה מעניינת להשתמש באסירים בהכנות למונדיאל

הרשויות ברוסיה מעוניינות להפחית בצורה זו את עלויות ארגון הטורניר; שירות בתי הסוהר במדינה תומך בתוכנית

שירות כלכליסט 19:4128.05.15

הרשויות ברוסיה מעוניינות להשתמש באסירים בעבודות ההכנה למונדיאל, ובצורה זו להוריד את עלויות ארגון הטורניר.

 

 

 

 

בית כלא. 300 דולר לחודש לאסיר בית כלא. 300 דולר לחודש לאסיר צילום: גלעד קוולרציק

 

שירות בתי הסוהר הרוסי תומך בהצעה שהגיש אלכסנדר חינשטיין, חבר פרלמנט מהמפלגה השלטת, שתאפשר להעביר אסירים מבתי הכלא כדי שיעבדו במפעלים. המטרה היא להוריד את העלויות של חומרי הבנייה לפרויקטים עבור המונדיאל.

 

"זה יעזור במובן זה שתהיה הזדמנות לרכוש חומרי בנייה במחירים נמוכים יותר, פחות מהמחירים שזמינים כעת בשוק", אמר לסוכנות החדשות AP. "מלבד זאת, זה יאפשר להכניס את האסירים למעגל העבודה, וזו התפתחות חיובית".

 

 

 

לפי האשמות שונות, האסירים המשתתפים בתוכניות העבודה ברוסיה אינם זוכים לשכר הוגן ונאלצים לעבוד שעות רבות. ב-2013, חברת להקת הפוסי ריוט, נדז'דה טולוקוניקובה שהייתה עצורה באותה תקופה, פתחה בשביתת רעב במחאה על תנאי העבודה במחנה האסירים.

 

שירות בתי הסוהר עובד ביחד עם חינשטיין על ניסוח הצעת החוק. לדבריו, הם מתכננים להגיש אותה לאישור הפרלמנט בקרוב. משירות בתי הסוהר סירבו להגיב על הדיווח.

 

זכויות העובדים הפכו לנושא חם בכל הקשור לארגון המונדיאל, ועל פיפ"א מוטל לחץ בשל מספר מקרי המוות הגבוה בקרב העובדים הזרים בקטאר שעוסקים בעבודות הבנייה לקראת המונדיאל ב-2022.

 

"לא קיבלנו שום מידע על התוכניות הללו, ולכן איננו יכולים להגיב בשלב זה", מסרה בתגובה דוברת הארגון דליה פישר.

 

המהלך של רוסיה לשימוש באסירים מגיע בעוד התקציב למונדיאל, שנקבע על 637.6 מיליארד רובל (12.7 מיליארד דולר), טיפס בשל הצניחה בשנה שעברה בשווי של הרובל, כך שהחומרים המיובאים הפכו יקרים יותר. הרובל אמנם מתאושש, אך עדיין השווי שלו נמוך בשליש למול הדולר מכפי שהיה בתחילת 2014, לפני שהכלכלה הרוסית נפגעה מהסנקציות הבינלאומיות וירידת מחירי הנפט.

 

חינשטיין אמר כי התכנית שלו להעסיק אסירים היא "כמובן" הארכה של המדיניות הממשלתית, במסגרתה מתבצעת הרחבה של הייצור ברוסיה על מנת למלא את הפער שנוצר כתוצאה מייקור הייבוא.

 

חינשטיין מציין כי העובדים ימשיכו לחיות במחנות האסירים ויוסעו למקום העבודה בכל יום. שכר טיפוסי לאסיר בפרויקטים מסוג זה עשוי לעמוד על 15 אלף רובל (300 דולר) בחודש. הוא הוסיף כי בשלב זה אין כל תוכנית להעסיק את האסירים באתרי הבנייה של האצטדיונים למונדיאל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x