שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
ספורט עולמי

בפיפ"א מתעקשים: "אנחנו הקורבן, הנשיא בלאטר אינו מעורב"

בהתאחדות הכדורגל העולמית קיימו מסיבת עיתונאים בעקבות מעצר הבכירים הבוקר בשוויץ בחשד לשחיתות; לפי הדובר, "מבחינת נקיון הארגון אולי זה לא יום טוב, אבל אנחנו מסתכלים קדימה"; הוא הוסיף כי המונדיאלים ב-2018 וב-2022 לא יועברו מרוסיה ומקטאר

אוריאל דסקל 13:1027.05.15

24 שעות לפני שהקונגרס של פיפ"א מתחיל בציריך ופחות מ-72 שעות לבחירות לנשיאות הארגון, רשויות החוק בשווייץ פשטו על המלון אליו באו עסקני ארגון הכדורגל העולמי, ויצאו משם עם מספר עצורים שחשודים בשחיתות. 6 בכירים ועוד 8 עובדים של פיפ"א נעצרו על פי בקשת ה-FBI, הבולשת האמריקאית.

 


במסיבות עיתונאים שהתקיימה בדקות האחרונות בפיפ"א, מזכ"ל הארגון, וולטר דה גרגיו, אמר ש"פיפ"א היא הקורבן כאן". הוא טוען גם ש"פיפ"א סובלת מהנסיבות וזה זמן קשה עבורנו". הוא הוסיף שספ בלאטר הנשיא וג'רום ואלקה, המזכ"ל, לא אשמים ולא מעורבים.

 

דובר פיפ"א מסר כי אין כוונה לדחות את קונגרס הפדרציה או את הבחירות ליו"ר בעקבות חשיפת פרשת השחיתות ומעצרי הבכירים. בכינוס צפויים לדון חברי הארגון על דרישת הפלסטינים להשעות את ישראל. 

 

"בלאטר לא נעצר ולא מעורב בכלל" לפי הדובר. עם זאת, הוא גם ציין שבסופו של דבר אירועי היום יהיו טובים לפיפ"א. "זה לא טוב מבחינה תדמיתית", אמר הדובר. "אבל מבחינת נקיון הארגון, אולי זה לא יום טוב, אבל אנחנו מסתכלים קדימה". הוא גם הדגיש שהמונדיאלים ב-2018 וב-2022 לא יועברו מרוסיה וקטאר. "זו עובדה היום. אני לא יכול להיכנס לספקולציות לגבי מה שיהיה מחר" אמר בנושא. הדובר אלתר לחלוטין במסיבת העיתונאים הלחוצה וציין ש"המעצרים הם חלק מהרפורמה של פיפ"א".

 

חקירת פיפ"א בציריך חקירת פיפ"א בציריך צילום: רויטרס

 

אולם, מי שאפשר לכאורה לפיפ"א להפוך לקן שחיתות מבעבע זה ספ בלאטר. הוא עיצב את הארגון ואת קבלת ההחלטות שלו לפי הסטנדרטים הנמוכים ביותר של הגינות. אנשים שמכירים את בלאטר ציינו שהוא בחיים לא היה "לוקח מעטפות כסף בעצמו" אבל הוא כן סידר לעצמו משכורת ענק מפיפ"א. משכורת שאושרה על ידי חברי הוועד הפועל, שרבים כל כך מהם נעצרו בגין שחיתות או הורשעו כבר בשחיתות במקרים אחרים. "אין שגריר טוב יותר למשחק מג'ק וורנר" אמר בלאטר ב-2008. "הדברים שעשה עבור המדינה שלו, עבור הכדורגל העולמי הם מדהימים. הוא נהדר למשחק". בלאטר סיפק הגנה משפטית לעסקנים רבים שהואשמו במדינותיהם בפרשיות שחיתות על ידי שימוש ציני במנדט המשפטי שיש לפיפ"א להרחיק ממשלות ש"מתערבות במשחק".

 

האמריקאים חוקרים את פיפ"א כבר חודשים רבים. בנובמבר בשנה שעברה הניו יורק דיילי ניוז פרסם מאמר שעשוי ללמד אותנו מי אחראי על המעצרים הללו. במאמר, שכותרתו היתה Soccer Rat! נכתב שצ'אק בלייזר, סגן נשיא פיפ"א לשעבר, נהפך לעד מדינה של ה-FBI. הוא נעצר בחשד להעלמת מס ונהפך למודיע חשוב של הארגון. הוא הקליט וצילם בסתר את הבכירים בפיפ"א מדברים על העסקים הלא כשרים שלהם כעסקני כדורגל. בלייזר, שהיה בכיר בארגון הכדורגל של צפון ומרכז אמריקה והקריביים (Concacaf), היה כה מושחת שהוא השתמש בדירה שלו במגדלי טראמפ רק בשביל החתולים שלו (שכירות של 18 אלף דולר לחודש).

 

בלייזר ככל הנראה "הפיל" את ג'פרי ווב, סגן נשיא פיפ"א מאיי קיימן, יוג'ינו פיוגרדו, חבר הוועד הפועל מאורגוואי, ג'ק וורנר, סגן נשיא פיפ"א לשעבר מטריננדד וטובאגו, ניקולאס לאוז, חבר הוועד הפועל מפרגוואי, חוסה מריה מרין אדוארדו, נשיא התאחדות הכדורגל הברזילאית וחבר הוועד הפועל של פיפ"א, אדוארדו לי מקוסטה ריקה, קוסטס טאקאס, איש פיננסים של פיפ"א ואחרים, שעובדים בפיפ"א או עם פיפ"א. ל-FBI יש, כביכול, ראיות חותכות לכך שהאנשים הללו מכרו את הצבעותיהם בנוגע לאירוח טורנירים בדרום ומרכז אמריקה. ככל הנראה אין קשר עדיין בין החקירות הללו לשחיתות שהובילה לבחירת קטאר לאירוח המונדיאל ב-2022 - מה שהוביל את ביל נילי, כתב ה-NBC, לציין: "לתפוס את פיפ"א על שחיתות ב"טורנירים קטנים" ולא על קטאר 2022 זה כמו "לעצור את אל קאפונה על עבירות מס".

 

במקביל, משרד המשפטים השווייצרי הודיע שהוא חוקר את הבכירים של פיפ"א על קבלת ההחלטה להעביר את המונדיאלים 2018 ו-2022 לרוסיה וקטאר. השוויצרים גם כן חוקרים ענייני הלבנת הון.

 

כאמור, הכל קורה לקראת הקונגרס של פיפ"א, בו אמור ספ בלאטר להיבחר לקדנציה חמישית לנשיאות הארגון. המתמודד היחיד נגדו, הנסיך הירדני עלי בין חוסיין, טען בשבוע שעבר שהארגון רקוב ותדמית הכדורגל בסכנה. הוא גם אמר שמישהו פנה אליו וטען שהוא יכול "למכור לו" 47 קולות.

 

ייתכן שהפצצה האמריקאית שהוטלה היום על משרדי פיפ"א תביא לשינוי תמונת הבחירות. אולי הקונגרס יבוטל למרות שלפי דובר פיפ"א "הנשיא מרוכז לקראת הקונגרס". ואולי זה הקונגרס האחרון שלו כנשיא. אף ראש ארגון לא יכול להמשיך לעמוד בראשו אחרי שכל כך הרבה פרשיות התפוצצו מתחתיו "והוא לא היה מעורב" בהן. אולי זה גם עניין של זמן עד שימצאו חומר מפליל עליו. אבל בכל מקרה איך שזה נראה כרגע, פיפ"א בעיצומה של סערה מושלמת. בסופה, ייתכן מאוד שלא נזהה את הפיפ"א שאנחנו מכירים ולמדנו לשנוא.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x