$
ספורט עולמי

מה באמת חושבים על בלאט באמריקה?

העיתונאים האמריקאים עדיין לא פיצחו את דיוויד בלאט, שהדעות עליו משתנות מפרשן לפרשן

בקי גריפין, ניו יורק 08:2721.05.15

עם ההעפלה לגמר המזרח ענה דיוויד בלאט על הציפיות המינימליות שהיו ממנו ומקליבלנד קאבלירס לפני פתיחת העונה הנוכחית ב־NBA. בישראל, באופן מובן לחלוטין, הסיפור העונה בליגת הכדורסל הטובה בעולם הוא בלאט. הוא זוכה בעיקר לפרגון, ויותר מאי פעם ישראלים מתעוררים באמצע הלילה כדי לראות את משחקי פלייאוף ה־NBA, בעיקר כדי לראות את בלאט מוביל את הקאבס במשחקי הפלייאוף. בארה"ב, מן הסתם, הגישה לבלאט שונה מזו שבישראל. על פי חובבי הכדורסל, בלאט השיג את המינימום הנדרש ממנו. אם לא היה מגיע לגמר המזרח, הבוסים שלו, הבעלים דן גילברט והג'נרל מנג'ר דיוויד גריפין, היו יושבים ודנים על דרכו של המאמן הישראלי.

 

 

 

 

בלאט ושחקניו בקליבלנד. אם אתה בעד לברון, אתה נגד בלאט וההפך? בלאט ושחקניו בקליבלנד. אם אתה בעד לברון, אתה נגד בלאט וההפך? צילום: איי פי

 

בלאט היה יכול לזכות בהרבה יותר נקודות זכות בסדרה מול שיקגו בולס, אותה עבר בשישה משחקים. ללא קווין לאב הפצוע, עם ג'יי.אר סמית' מחוץ לסדרה בתחילתה ועם חצי קיירי איירווינג, הוא השתמש בצורה אינטליגנטית ביותר בסגל שלו וראוי לקרדיט גדול על כך. ובכל זאת, אותו טיים אאוט שלא היה לו ושהוא כמעט לקח בשניות האחרונות של המשחק השלישי, הוא כתם גדול על המאמן הישראלי. אם זה היה תלוי בצייצנים האמריקאים אוהדי הכדורסל, חבורה שכוללת גם את כל עיתונאי הכדורסל בארה"ב, את בלאט היו שולחים הביתה אחרי המשחק הזה, שבו, נוסף לפאשלת הטיים אאוט, לברון ג'יימס "מחק" את התרגיל שביקש המאמן וקיבל בעצמו את ההחלטה לזרוק משלוש ולנצח את המשחק לקליבלנד בשנייה האחרונה.

 

 

בלאט עם איירווינג. בניסיון להבין מה באמת חושבים על דיוויד בלאט — לא יצרני הממים באינטרנט ולא כתבי הרכילות הספורטיבית — עולה תמונה מסובכת להפליא לגבי הדמות של בלאט בעיני האמריקאים. בלאט עם איירווינג. בניסיון להבין מה באמת חושבים על דיוויד בלאט — לא יצרני הממים באינטרנט ולא כתבי הרכילות הספורטיבית — עולה תמונה מסובכת להפליא לגבי הדמות של בלאט בעיני האמריקאים. צילום: איי אף פי

 

דעה חצויה

אחרי אותו משחק טענו רבים בארה"ב שלברון הוא המאמן בפועל של הקבוצה, והכוכב גם לא עשה יותר מדי מאמצים כדי להפריך את הטענות המעליבות הללו. מקורביו אף מציינים שבלאט הוא בהחלט לא "כוס התה" של לברון ושהכוכב הגדול עדיין מעדיף מאמן אחר על פניו. זאת אף על פי שהוא, כביכול, ניסה להגן עליו ציבורית, כשטען ש"בלאט סופג אש רק משום שהוא קשור אליי".

 

בניסיון להבין מה באמת חושבים על דיוויד בלאט — לא יצרני הממים באינטרנט ולא כתבי הרכילות הספורטיבית — עולה תמונה מסובכת להפליא לגבי הדמות של בלאט בעיני האמריקאים.

 

במרכז הסיפור שלו נמצא החיבור המאתגר שלו עם לברון ג'יימס. אור הזרקורים שמופנה לכוכב הגדול של הליגה שורף את בלאט מצד אחד, ומצד שני, גם שם הרבה שונאי לברון — ויש הרבה כאלו — בצד של בלאט. נראה כי הדעה של רבים בארה"ב על בלאט קשורה בעיקר ללברון. אם אתה בעד לברון, אתה נגד בלאט. אם אתה נגד לברון, אתה דווקא מחבב את בלאט.

 

בארה"ב נעשו שתי כתבות גדולות ורציניות על בלאט. הראשונה בתחילת הקיץ — כתבת פרופיל ענקית ב"ספורטס אילוסטרייטד". באמצע העונה נעשתה כתבת ראיון עם בלאט ביאהו ספורטס. מי שכתב אותה הוא אדריאן ווז'נרוסקי, שמוכר בענף בזכות שני דברים: מטיל סקופים עיתונאיים אימתני ושונא לברון ג'יימס. בארה"ב רואים את הבחירה של בלאט בווז'נרוסקי כמראיין כקונטרה ברורה ללברון, שמצדו נתמך על ידי בריאן ווינדהורסט, כתב ESPN המקורב אליו שאחראי ללא מעט שריפות השנה ולחרושת שמועות בכל הקשור למערכת היחסים של הכוכב עם מאמנו.

 

 

אוהדי כדורסל רבים, פרו־לברונים, טוענים ש"כשקליבלנד מפסידה זה בגלל בלאט, וכשהיא מנצחת זה למרות בלאט" אוהדי כדורסל רבים, פרו־לברונים, טוענים ש"כשקליבלנד מפסידה זה בגלל בלאט, וכשהיא מנצחת זה למרות בלאט" צילום: איי אף פי

 

פרו־לברון, אנטי־בלאט

שונא לברון נוסף שנמצא ב"צדו" של בלאט הוא אמין אל־האסן, אחד מפרשני הכדורסל הרבים של רשת ESPN. אל־האסן אף טען שההחלטה של בלאט לדרוש מלברון להוציא את האאוט במשחק השלישי הגיונית לחלוטין. בפודקאסט שלו, NBA Lockdown, טען אל־האסן שג'יימס הוא אחד המוסרים הטובים ביותר בליגה כיוון שהגובה שלו נותן לו יתרון מול שומרים. הוא גם הזכיר מהלכים דומים ממשחקים קודמים שבהם פינו את סמית' לקליעה והם עבדו מצוין. לפי אל־האסן, אין שום סיבה לקטול את בלאט על ההחלטה שלברון לא נתן לו לקבל. "אין לנו מושג איזה תרגיל בלאט שרטט. אולי זה היה מהלך נהדר", אמר אל־האסן ומתח ביקורת על שלברו "גילה" שהוא "מחק" את התרגיל של בלאט.

 

לברון עשה מההחלטה שלו נגד בלאט סיפור גדול. בעבר כוכבים גדולים, מעדי גורדון ועד מייקל ג'ורדן, עשו את אותו הדבר — לקחו את המשחק עליהם בניגוד לרצון המאמן — ולא עשו מזה ביג דיל כמו ג'יימס, בטח שלא מול מצלמות הטלוויזיה. נראה כאילו ג'יימס מנסה להשפיל את בלאט בפומבי. מנגד, יכול להיות שבלאט עצמו נכנס לפינה שממנה לא היה יכול לצאת טוב. לו סילבר האגדי טען פעם שהגדולה של רלף קליין היתה שהוא "ידע מתי לא להפריע לשחקנים לעשות משהו שהם טובים בו". ייתכן שבלאט, שתיאר עצמו כ"טייס" שצריך לקבל מאות החלטות במהלך משחק, היה צריך to let go.

 

בלאט עשה כמה טעויות — בזה אין ספק. אבל הוא גם לא מקבל מספיק קרדיט על עבודתו. אוהדי כדורסל רבים, פרו־לברונים, טוענים ש"כשקליבלנד מפסידה זה בגלל בלאט, וכשהיא מנצחת זה למרות בלאט". מייק פוס מ"USA Today" אף טען ש"לבלאט אין יכולת לנהל משחקים". "מעולם לא היה מאמן בספורט שניסה בכל כוחו להפסיד משחקים", כתב פוס. "אבל למזלה של קליבלנד, יש לה את לברון". נראה כי לא משנה מה בלאט יעשה, לברון ג'יימס נתפס כאחראי הבלעדי לרנסנס של הקבוצה. "לא משנה עד כמה בלאט מאמן טוב או לא, השאלה הגדולה היא אם הוא מתאים ללברון ג'יימס", נכתב ב־bleacherreport. "אחרי שבעה חודשים ביחד, זה עדיין לא ברור".

 

מדוע זה ככה? "בלאט פספס את ההזדמנות שלו ליצור יחסים טובים עם המדיה בתחילת הדרך", טוען טרי פלוטו מ־cleveland.com. "הוא יצר אנטגוניזם כשהתלונן שמכנים אותו 'רוקי'". בלאט לא רואה את עצמו כרוקי בגלל הישגיו הרבים בכדורסל האירופי והעולמי. ואולם, בארה"ב רואים אותו כמי שהגיע כחייזר לספורט האמריקאי. "רבים ראו בגישה שלו זלזול כלפי הליגה הטובה בעולם", טוען פלוטו. "ולכן הוא לא מקבל את הקרדיט על ההצלחה המשמעותית שלו העונה".

 

בלאט אמנם גדל בבוסטון והוא אמריקאי לכל דבר, אבל מבחינת האוהדים האמריקאים הוא זר לכדורסל שלהם. ההצלחה היחסית שלו לא יכולה להתקבל בטבעיות.

 

 

לברון ג'יימס. לברון עצמו השווה את יחסיו עם בלאט לנישואים ש"מתפתחים בכל יום". נראה כי ההישג היחיד שיבטיח לבלאט נישואים נוחים עם לברון והישארות ב־NBA בעונה הבאה הוא אליפות לברון ג'יימס. לברון עצמו השווה את יחסיו עם בלאט לנישואים ש"מתפתחים בכל יום". נראה כי ההישג היחיד שיבטיח לבלאט נישואים נוחים עם לברון והישארות ב־NBA בעונה הבאה הוא אליפות צילום: איי אף פי

 

פוזיציה לא נוחה

 

לזכותו של בלאט ניתן לזקוף דברים רבים שהבולט בהם הוא היכולת של הקבוצה כולה "לגבור על הכל", לעמוד מול קשיים כגון פציעות ולנצח. זה חלק מהמורשת של בלאט לאן שהוא לא ילך — קבוצה עם אישיות שמשחקת הכי טוב עם הגב אל הקיר. הקאבס של בלאט לא נשברים — וזה נשק פסיכולוגי שמפחיד כל יריבה. ועם הנשק הפסיכולוגי הזה ולברון ג'יימס קליבלנד מגיעה לגמר המזרח מול אטלנטה.

 

כרגע, רגע לפני פתיחת סדרות הגמרים האזוריים, גולדן סטייט ווריירס היא הפייבוריטית לזכייה בתואר האליפות. לה יש 63% סיכויי זכייה בתואר על פי החישובים של האנליסטים של ה־NBA. קליבלנד במקום השני מבחינת סיכויים עם 20%. לאטלנטה, יריבתה, רק 8% סיכויי לנצח את קליבלנד ולנצח בגמר.

 

כך שאטלנטה, למרות יתרון הביתיות, מגיעה לסדרה מול קליבלנד כאנדרדוג. למה? לפי קארי צ'מפיון, מנחת תוכנית הספורט "First Take", "בגלל לברון ג'יימס". זו פוזיציה לא נוחה עבור בלאט שכביכול אמור לנצח את ההוקס ולהגיע לגמר.

 

היחסים המתוחים בין בלאט ולברון נותנים את הרושם שקליבלנד יכולה להתפרק בכל רגע נתון. לברון עצמו השווה את יחסיו עם בלאט לנישואים ש"מתפתחים בכל יום". נראה כי ההישג היחיד שיבטיח לבלאט נישואים נוחים עם לברון והישארות ב־NBA בעונה הבאה הוא אליפות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x