$
ספורט ופוליטיקה

אופ"א מוותרת על הפייר פליי הפיננסי?

אופ"א מתכוונת להקל את החוקים שמגבילים את גובה ההוצאות של המועדונים באירופה על העברות שחקנים ושכר

שירות כלכליסט 16:1619.05.15

 אופ"א מתכוונת להקל את החוקים שמגבילים את גובה ההוצאות של המועדונים באירופה על העברות שחקנים ושכר. נשיא הארגון מישל פלאטיני אמר לערוץ הטלוויזיה הצרפתי RTL כי הוועד הפועל של אופ"א יכול להקל על חלק מהחוקים הנוגעים לרגולציית הפייר פליי הפיננסי. 

פלאטיני ומרקל. "קיבעו את המצב הקיים" פלאטיני ומרקל. "קיבעו את המצב הקיים" צילום: רויטרס

 

פחות משנה לאחר שאופ"א הטילה קנסות בגובה 20 מיליון יורו (22.8 מיליון דולר) על המוציאות הגדולות מנצ'סטר סיטי ופריס סן ז'רמן, בשל הפרת החוקים, ייתכן ויוסכם על עריכת שינויים בפגישה שתתקיים בין ה-29 וה-30 ביוני בפראג. רגולציית הפייר פלי הפיננסי הושקה על ידי פלאטיני ב-2009, ונחשבה בעבר כאיום להרחיק את הקבוצות הגדולות מליגת האלופות.

 

אולם בפועל, הפרויקט – שעוקב אחר החשבונות של כל הקבוצות שמעפילות לליגת האלופות ולליגה האירופית – מגן על הקבוצות המבוססות ובעלות האפיל המסחרי הבינלאומי מתחרות מצד יריבות שאפתניות עם בעלים חדשים ועשירים. סקירת הרגולציה הוסברה כנחוצה כדי "לשמור על הקצב של סביבת הכדורגל המשתנה תמידית ושל האתגרים שנובעים מכך". "כל שינוי פוטנציאלי לרגולציה הקיימת ישמש כדי לעודד עוד צמיחה, עוד תחרות ותמריצים לשוק", הוסיף מזכ"ל אופ"א ג'יאני אינפנטינו.

 

אופ"א מקיימת מאז אוקטובר שיחות קבועות עם הקבוצות האירופיות בנוגע לשינוי החוקים. בעונה שעברה הוטלו העונשים הראשונים כתוצאה מאימוץ הרגולציות על קבוצות שהוציאו יותר מההכנסות שלהן.  מאופ"א ומאיגוד הקבוצות האירופיות סירבו להגיב על פרטי ההצעות.

 

אפשרות אחת תהיה לאפשר לבעלים להשקיע יותר מהכסף האישי שלהם כדי להשיג או לשמור על הצלחה. ב-2009 טען פלאטיני שזכה לתמיכת כמה מהבעלים העשירים של הקבוצות באירופה, כולל הבעלים של צ'לסי, מילאן ואינטר מילאן, בטענה שהם רוצים להגביל את ההוצאות היוצאות משליטה.

 

הקבוצות ממילאן, שחולקות את האצטדיון העירוני סן סירו, משתרכות מאז מאחורי היריבות בכל הנוגע להכנסה מסחרית, ולא הצליחו להעפיל לליגת האלופות. בנוסף, הביקורת הייתה שהכללים הפיננסים שבסופו של דבר פירטה אופ"א מגנים על קבוצות עם הכנסה גבוהה כמו צ'לסי. מנצ'סטר סיטי ופריס סן ז'רמן היו יכולות להוציא סכומים גבוהים להחתמת שחקנים לאחר שנרכשו על ידי קרנות הון ממשלתיות מאבו דאבי וקטאר, בהתאמה.

 

שתי הקבוצה נענשו על ידי אופ"א, בסבב העונשים הראשון שהוטל במאי האחרון, והעונה זכו באליפות הליגות המקומיות שלהן. אופ"א הטילה גם מגבלות על ההוצאות העתידיות של הקבוצות על העברות ועל גובה עלות השכר, כשקנסות נוספים בגובה 20 מיליון יורו (22.8 מיליון דולר) יוטלו במקרה של הפרות נוספות.

 

האיומים הצליחו ככל הנראה לגרום למנצ'סטר סיטי לוותר על החתמתו של רדאמל פלאקו בפגרה הקודמת. פרזס סן ז'רמן מצידה ביטלה את הניסיונות להחתים את אנחל די מריה מריאל מדריד.  שני השחקנים עברו בסופו של דבר למנצ'סטר יונייטד, שההכנסה המסחרית שלה גבוהה יותר בשל המוניטין העולמי הוותיק שלה.

 

בסבב העונשים האחרון שפורסם החודש, אינטר נקנסה ב-6 מיליון יורו (6.8 מיליון דולר) ועל מונאקו הוטל קנס של 3 מיליון יורו (3.4 מיליון דולר).  לטענתו של אינפנטינו, החוקים עזרו להפחית מאז 2011 את ההפסדים הפיננסים של הקבוצות ביותר מ-75% .

בטל שלח
    לכל התגובות
    x