$
ספורט ופוליטיקה

ספ בלאטר יגיע לישראל ובינתיים עובד על הקטנת הנציגות האירופאיות במונדיאל

פיפ"א עשויה גם למנוע ממדינה אירופאית לארח את האליפות העולם בכדורגל עד 2030. האם אלו צעדים שנועדו לפגוע באופ"א שהביעה התנגדות להמשך דרכו כנשיא פיפ"א?

שירות כלכליסט 16:1817.05.15

נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, יגיע ביום שלישי לפגישה עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. בפגישה ייקחו חלק גם יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני, והמנכ"ל רותם קמר. הרקע לפגישה הוא נסיונו של יו"ר ההתאחדות הפלסטינאית, ג'יבריל רג'וב, לדרוש את השעיית ישראל מפעילות בפיפ"א.

 

 

ביבי ובלאטר. , נשיא פיפ"א מנסה לחוקק חוק שימנע ממדינות באירופה להציע עצמן כמארחות של מונדיאל 2026, ובכך ישפר את הסיכויים של ארה"ב להיבחר. ביבי ובלאטר. , נשיא פיפ"א מנסה לחוקק חוק שימנע ממדינות באירופה להציע עצמן כמארחות של מונדיאל 2026, ובכך ישפר את הסיכויים של ארה"ב להיבחר. צילום: חיים צח, לע"מ

 

בלאטר יקיים גם מסיבת עיתונאים בישראל. בינתיים, נשיא פיפ"א מנסה לחוקק חוק שימנע ממדינות באירופה להציע עצמן כמארחות של מונדיאל 2026, ובכך ישפר את הסיכויים של ארה"ב להיבחר.

 

הוועד הפועל של פיפ"א עשוי להסכים כבר החודש לחסום מקונפדרציות אזוריות להגיש הצעות לאירוח שני הטורנירים ב-2026 ו-2030. "זה צריך להיות ככה", אמר בלאטר והוסיף שההצעה היא "יותר מרק אפשרות".  

  

בלאטר המשיך ורמז על שינויים נוספים במונדיאל, כולל העלאת מספר משחקי הפלייאוף בין מדינות מיבשות שונות, זאת כדי להעניק לקונפדרציות יותר הזדמנויות שהנבחרות שלהן יעפילו לטורניר 2018 ברוסיה. בלאטר אמר עוד כי הוא מקווה שתחת הנהגתו מספר הנבחרות המעפילות למונדיאל יישאר על 32.

 

אם החוק יעבור, הפעם הבאה שמדינה באירופה תהיה זכאית להתמודד על אירוח המונדיאל תהיה עבור טורניר 2030, זאת מכיוון שרוסיה תארח את מונדיאל 2018.

 

לפי ההערכות, ארה"ב צפויה להגיש מועמדות לאירוח מונדיאל 2026 לצד חברותיה לקונפדרציה, קנדה ומקסיקו. מדינות מאפריקה עשויות גם כן להצטרף לתחרות, כשההערכה היא שמרוקו מתכוונת להגיש הצעה.

 

פיפ"א הודיעה כי תבחר את המארחת של מונדיאל 2026 בהצבעה שתתקיים במאי 2017. רשימה מקוצרת של שלוש מועמדות תוצג קודם על ידי הוועד הפועל.

 

חוקי ההצבעה – הראשונה שנערכת מאז דצמבר 2010, אז בהליך שנוי במחלוקת נבחרו רוסיה וקטאר לאירוח הטורנירים ב-2018 ו-2022, בהתאמה – אמורים להיקבע על ידי הוועד הפועל של פיפ"א החודש.

 

הפגישה תתקיים בתאריכים 24 ו-25 במאי, ואז שוב ייפגשו חברי הוועד הפועל ב-30 במאי, יום לאחר הבחירות לנשיאות, שבלאטר הוא המועמד המוביל בהן.

 

הפגישה ב-30 במאי תאשר את מספר המקומות שיוקצו לכל קונפדרציה להעפלה. בלאטר מעודד כבר זמן מה אזורים קטנים יותר לדרוש יותר מקומות, ככל הנראה על חשבון 13 המקומות השמורים לנבחרות אירופיות, מבין 32 המקומות הפנויים.

 

בלאטר אמר כי ייתכן והפלייאוף הבין - יבשתי הנוכחי יורחב. בשלב זה הוא אינו כולל נבחרות מאירופה או מאפריקה. "זה רעיון טוב והם לא כאלה רחוקים", אמר בלאטר. "זה נותן מעט יותר תמריץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x