$
ספורט ישראלי

מכבי תל אביב מפלנטה אחרת

שלושה מחזורים לסיום העונה ופחות משבוע לגמר גביע המדינה, הכדורגל הישראלי שוב מראה עד כמה הוא רחוק מניהול סביר

אוריאל דסקל 12:1014.05.15

שלושה מחזורים לסיום העונה ופחות משבוע לגמר גביע המדינה, הכדורגל הישראלי שוב מראה עד כמה הוא רחוק מניהול סביר.

 

 

 

 

 

אלישע לוי, המאמן שהוביל את הפועל באר שבע לשתי עונות מוצלחות ביותר לאחר שהקבוצה פלירטטה עם תחתית ליגת העל, קיבל הודעה שלא ימשיך בקבוצה שהוא הוביל לגמר הגביע. בינתיים בצד השני של המדינה, מאמנה של עירוני קריית שמונה, ברק בכר, פוטר מתפקידו אחרי פיצוץ גדול ביחסים בינו לבין הבעלים, איזי שרצקי. הבעלים של איתוראן פיטר את בכר כיוון שזה סיכם על הגעתו לבאר שבע עם אלונה ברקת.

 
לשתי הקבוצות עדיין יש סיכוי תיאורטי לזכייה באליפות ושבאר שבע בגמר הגביע ועם סיכוי ממשי לזכייה בתואר אחרי שנים רבות ב"מדבר". ההחלטות של בעלי הקבוצות בקשר לזהות המאמנים תמוהות. גם התזמון תמוה וכך גם האופן שבו דברים קרו. בבוקר אחד. במפתיע.

 

זה קורה בליגה שבה שחקני מכבי נתניה עדיין לא מקבלים את שכרם ולמרות זאת מתמודדים נגד קבוצות שלא הבטיחו את הישארותם בליגה. אותו דבר קורה גם בהפועל רמת השרון מליגת המשנה, שם שחקנים אומרים שהם יסרבו לשחק את המשחק הבא - קריטי לזהות הקבוצות בליגות המקצועניות - אם לא יקבלו את שכרם. זה מצב שערורייתי שברשויות הכדורגל לא לוקחים עליו אחריות.

 

בעלי מכבי תל אביב מיץ' גולדהאר. הקבוצה מנצחת את היריבות שלה גם בכל מה שקשור לניהול בעלי מכבי תל אביב מיץ' גולדהאר. הקבוצה מנצחת את היריבות שלה גם בכל מה שקשור לניהול צילום: אורן אהרוני

 

בינתיים, בפלנטה אחרת ששמה מכבי תל אביב, האלופה שבדרך הודיעה על כך שהגיעה היום (ה') לסיכום על הארכת חוזהו של המנהל הספורטיבי, ג'ורדי קרויף, בשנתיים נוספות (עד לסיום עונת 2016/17). קרויף דיבר על "בנייה לטווח הארוך" ומרטין ביין המנכ"ל דיבר על "יציבות ועקביות במועדון".

 

קרויף, על פי דיווחים ביוון, כבר הסכים לכל התנאים בפאוק סלוניקי, אבל המצב בכדורגל היווני הפחיד אותו. הכדורגל היווני בעיצומה של שערוריית מכירת משחקים נוספת וייתכן מאוד שפיפ"א ואופ"א ירחיקו את הנבחרות ואת המועדונים היווניים מתחרויות בינלאומיות בגלל התערבות ממשלתית בניהול המשחק שם. קרויף החליט להישאר במקום שיעניק לו יציבות והזדמנות להעפיל לליגת האלופות - הבמה שממנה הוא יכול לקפוץ לעבודות נחשקות יותר.

 

זה ברור שמבחינה כספית מכבי תל אביב נמצאת באטמוספרה אחרת לחלוטין מאשר יריבותיה - בזכות המיליארדר הקנדי מיץ' גולדהאר. ניהול נכון ויצירתי של היריבות היה יכול להביא לצמצום פערים - אבל מכבי תל אביב מנצחת את היריבות שלה גם בכל מה שקשור לניהול, שהוא בסטנדרט אירופאי עם חשיבה לטווח הארוך ובנייה של המועדון ולא רק הקבוצה הבוגרת. במכבי תל אביב יש ארגון גדול ומשוכלל שעובד על השבחת הנכס, המותג והמוצר. כן, גולדהאר עדיין מכניס כספים רבים לקבוצה (כ-50 מיליון שקל מדי שנה) אבל זה כסף קטן מבחינתו - וזאת כי הוא בונה את המועדון לטווח הרחוק.

 

במובנים מסוימים אלונה ברקת ואיזי שרצקי מסתמכים על הכסף שלהם יותר מאשר גולדהאר. אם גולדהאר בונה משהו שגם בלעדיו תהיה לו תוחלת חיים, אז נראה שבבאר שבע ובקריית שמונה חיים בעיקר על הכסף של הבעלים. נכון, הפועל באר שבע עוברת לאצטדיון חדש ובעיר יש תחושה חזקה של התחדשות, אבל האם הקבוצה תשרוד בלי ה-15-20 מיליון שקל שאלונה ברקת מעבירה לה מדי שנה? האם הפועל באר שבע נהפכה ל"נכס" מניב שיעניין רוכשים פוטנציאליים? זה לא ברור עדיין. בקשר לקריית שמונה - בלי ה-10-15 מיליון שקל בשנה שמכניס איזי שרצקי למועדון - אין מועדון. הקבוצה די מנותקת מהעיר ומהקהילה המקומית. מחלקת הנוער מצוינת אבל כמו הקבוצה הבוגרת - מסתמכת בעיקר על הכסף של איזי.

 

בינתיים במכבי חיפה, יש אצטדיון חדש והכנסות גבוהות ונראה שהיא הקבוצה היחידה שבאמת תוכל להתחרות בטווח הארוך נגד מכבי תל אביב אבל שוב, לכדורגל הישראלי לא יהיה תחרות אמיתית למכבי תל אביב - שנמצאת בפלנטה אחרת מבחינה כספית וחשוב עוד יותר - ניהולית.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x