$
ספורט עולמי

כשניצחון לא מספיק

אחרי ששוב לא הצליח לנצח את ארסנל, בחר ז'וזה מוריניו ללגלג על אוהדי הקבוצה של ארסן ונגר; כמה חבל שווינר טבעי ומאמן אדיר כמוהו סובל מרגשי נחיתות

אוריאל דסקל 18:4427.04.15

מיד אחרי ש"ניצח" 0-0 באצטדיונה של ארסנל, ובכך הבטיח את האליפות של צ'לסי ב-99.99999% - ז'וזה מוריניו בחר ללגלג על אוהדי ארסנל, שבמהלך המשחק, כביכול, האשימו אותו בכך שהכדורגל שלו משעמם. "אני חושב שמשעמם זה להיות 10 שנים ללא תואר אליפות. זה מאוד משעמם". שמחתו לאיד בדרך לאליפות השלישית שלו כמאמן צ'לסי מעט עצובה.

 

 

 

 

מוריניו מול אוהדי ארסנל. למה מוריניו סובל מתסביך הנחיתות הזה מול ארסן ונגר, שלא הצליח לנצח את הפורטוגלי בכל 13 המפגשים ביניהם? מוריניו מול אוהדי ארסנל. למה מוריניו סובל מתסביך הנחיתות הזה מול ארסן ונגר, שלא הצליח לנצח את הפורטוגלי בכל 13 המפגשים ביניהם? צילום: רויטרס

 

זה די עצוב שווינר טבעי ומאמן אדיר ונדיר כמו ז'וזה מוריניו צריך לפנות זמן ומקום מחגיגותיו כדי ללגלג על אוהדים של הקבוצה היריבה. זה כל כך חבל שמאמן דגול שכמוהו סובל מרגשי נחיתות.

 

אבל למה מוריניו סובל מתסביך הנחיתות הזה מול ארסן ונגר, שלא הצליח לנצח את הפורטוגלי בכל 13 המפגשים ביניהם?

 

מוריניו רוצה לשחק "כדורגל התקפי" אבל יודע שהוא לא יכול. מוריניו יודע שתוצאות 0-0 אולי יביאו לו אליפות אבל הוא יודע שסוג הכדורגל הזה לא טוב למורשת שלו. הוא יודע שהכדורגל שלו משעמם והוא יודע שהבוס שלו, רומן אברמוביץ', חושב שזה כדורגל משעמם. הוא הרי פעם פיטר אותו בגלל זה.

 

כשמוריניו חתם בצ'לסי בפעם השנייה ב-2013, בעיקר מפני שאברמוביץ' לא הצליח להחתים את פפ גווארדיולה, "המיוחד" הסביר ש"הבעלים תמיד דיבר על אותו דבר: אנחנו רוצים לשחק היטב, אנחנו רוצים לשחק כדורגל טוב, אנחנו רוצים לנצח כל משחק ואנחנו רוצים להיחשב קבוצה התקפית".

 

כמה חודשים לאחר מכן, אחרי 4 משחקים ללא ניצחון בכל התחרויות, מוריניו רמז שהכדורגל ההתקפי שדרש אברמוביץ' הוא בלב כל הבעיות של הקבוצה שלו. "אנחנו לא כובשים שערים, זה ברור", הסביר לאל-ג'זירה. "אי אפשר להגיד שאנחנו לא כובשים שערים מפני שאנחנו לא קבוצה התקפית. אנחנו משחקים כדורגל התקפי, יש לנו מנטליות התקפית". הוא אפילו הרחיק לכת ואמר שלשחק כדורגל הגנתי זה "קל". "אחד מהדברים שהכי קל לעשות בכדורגל זה לנצח 1-0", אמר מוריניו. "זה לא קשה. בונים את הקבוצה מההגנה. מארגנים את הקבוצה תחת רעיון הגנתי ולא נותנים חופש לשחקנים להביע את עצמם. הדינמיות הגנתית והמטרה היא להשיג את הכדור ולהעניש את היריב במתקפות מתפרצות. לנצח 1-0 או לעשות תיקו 0-0 זה לא הדבר הכי קשה בכדורגל. אל אנחנו רוצים לשחק כדורגל איכותי. אנחנו רוצים לשחק כדורגל התקפי ולא להשתנות בגלל תוצאה כזו או אחרת".

 

בשבוע שעבר, ונגר אמר ש"זה קל להגן" ושהאתגר האמיתי זה לשחק כדורגל התקפי. מוריניו תקף חזרה כי הרגיש שוונגר מדבר עליו. הענין הוא שוונגר לא אמר דבר שמוריניו לא אמר כש"ניסה" לשחק כדורגל התקפי עם צ'לסי בעונה שעברה.

 

אפשר לומר שהכדורגל ההתקפי שמוריניו ניסה לשחק הרוויח לו עוד עונה בצ'לסי למרות עונה מאכזבת בסטנדרטים הגבוהים שלו. בתחילת העונה הנוכחית צ'לסי של מוריניו שיחקה כדורגל מאוד איכותי עם ססק פאברגאס ודייגו קוסטה בפורמה מרשימה. עם זאת, כשהדברים הפכו לטיפה יותר קשים - מוריניו חזר במיידי לעקרונות ההגנתיים שהוא מנחיל לקבוצותיו. עקרונות שדייגו טורס השיג ופרסם בספר "The Special One - The Dark Side of Jose Mourinho".  

 

1. המשחק מנוצח על ידי הקבוצה שעושה הכי מעט טעויות.

 

2. צריך לגרום לכך שהיריבה תעשה טעויות.

 

3. במשחק חוץ, לא מנסים להיות טובים יותר מהיריבה. צריך לגרום ליריבה לעשות טעויות.

 

4. מי שמחזיק בכדור - הוא זה שיעשה את הטעות.

 

5. מי שמוותר על הכדור, מקטין את הסיכוי שלו לטעות.

 

6 מי שמחזיק בכדור - מפחד.

 

7. מי שלא מחזיק בכדור - חזק יותר.

 

מוריניו לא מאמין ב"כדורגל התקפי". ולכן הוא בחיים לא יתעקש על כך שהקבוצה שלו תשחק בסגנון כדורגל שהוא לא מאמין בו. זה לא טבעי עבורו לשחק כדורגל התקפי ויוזם. אפילו לנסות לשחק כדורגל כזה לא נראה טבעי עליו.

 

והוא יודע שזו אחת מהסיבות העיקריות שבגללן קבוצות רבות - במיוחד גדולות - לא ימנו אותו לאימון, למרות שהוא מאמן אדיר. הוא יודע שאפילו בבית שלו עצמו הוא לא בטוח בגלל הסגנון המועדף עליו. הוא יודע שלזכות באליפות זה לא מספיק לרומן אברמוביץ' - שרוצה לראות כדורגל טוב ואיכותי ונכנס לתחום בגלל שראה את ריאל מדריד מנצחת את מנצ'סטר יונייטד 3-5 במשחק מופקר. מוריניו יודע שלחגוג 0-0 זה לא משהו שהבוס יכול להיות גאה בו. מוריניו יודע שתארים בלבד לא יכולים לתת לו מספיק קרדיט. הוא יודע שפיטרו מאמנים בצ'לסי אחרי כמה משחקים גרועים למרות שהם זכו בתארים. הוא יודע שלנצח זה לא מספיק. ולכן הוא מלגלג על ארסן ונגר ומרגיש נחות ביחס אליו. הוא יודע שהוא בחיים לא יזכה לקרדיט שוונגר זכה בו בעשור האחרון. קרדיט שוונגר זכה בו הרבה בגלל הכדורגל שהוא מקדם. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x