ספורט ישראלי

ובמקום האחרון? האוהדים

למרות רוח חדשה שנכנסה לכדורגל הישראלי - בזכות יו"ר התאחדות לכדורגל חדש ומנהלת כדורגל חדשה - נראה שכמו תמיד, האינטרסים של האוהדים ממוקמים במקום האחרון בטבלת האינטרסים של הכדורגל הישראלי

אוריאל דסקל 15:2116.04.15

למרות רוח חדשה שנכנסה לכדורגל הישראלי - בגלל יו"ר התאחדות לכדורגל חדש ומנהלת כדורגל חדשה - נראה שכמו תמיד, האינטרסים של האוהדים ממוקמים במקום האחרון בטבלת האינטרסים של הכדורגל הישראלי. 

 

 

 

אוהדי הפועל קטמון. השקיעו לחינם אוהדי הפועל קטמון. השקיעו לחינם צילום: מוטי קמחי

 

כמה סיפורים מהשבוע מלמדים אותנו ששום דבר לא השתנה במובן הזה ובאופן טבעי, קבוצות בבעלות אוהדים סובלות מכך. ביום ראשון השבוע, הודיעה ההתאחדות לכדורגל שהמשחק של הפועל קטמון ירושלים ביום שישי יתקיים בשעה 14:30. מדובר על משחק מאוד חשוב בליגה א' צפון והנהלת הפועל קטמון ואוהדיה הוציאו משאבים רבים והשקיעו המון בפרסום מועד המשחק.

 

הם תלו פוסטרים ברחבי העיר וחילקו מאות הזמנות בבתי הספר. ואז, שלושה ימים לפני קיום המשחק, שינו בהתאחדות לכדורגל את השעה. הסיבה לכך ספורטיבית - שכל המשחקים שמשפיעים זה על זה ישוחקו באותה שעה - אבל הדרך בעייתית ופשוט מתעלמת מאוהדי הקבוצה. שלא לדבר על זה ששינוי שעת משחק כמה ימים בודדים לפני משחקים זו מחלה ידועה בכדורגל הישראלי בכלל ובליגות הנמוכות בפרט.

 

תגובת ההתאחדות לכדורגל: "לאחר קביעת המועד, אחיד אגב לכל הליגה, התקבלה פנייה ממעלות ומבית שאן שמשחקת בהרצליה, קבוצות שחשוב להן לחזור לפני כניסת השבת, ולכן המשחק הוקדם ב-45 דקות. הכל נבע מתוך רצון לסייע בעניין שהוא עקרוני עבור הקבוצות הללו".

 

כאמור, אפשר היה לעשות את הדברים אחרת ולהתחשב יותר באוהדים.

 

המטרות הן לגיטימיות אך מה עם האוהדים?

 

נמשיך עם יחס לאוהדים מצד הרשויות. השבוע דווח על הסכם בין מכבי תל אביב להפועל עירוני ראשון לציון. על פי הדיווחים, הקבוצה תמשיך לשחק תחת השם הפועל ראשון לציון ותקבל עד 8 שחקנים בהשאלה ממכבי תל אביב, שגם תקבע את צוות האימון. המטרה של מכבי תל אביב היא לטפח שחקנים וצוות אימון לקבוצה הבוגרת. המטרה של עיריית ראשון לציון, שבבעלות הקבוצה, היא לצמצם עלויות.

 

המטרות הן לגיטימיות אך מה עם האוהדים? נכון, זה לא שיש אלפי אוהדי הפועל ראשון לציון אבל כן יש כאלו. והם משקיעים מזמם וכספם בקבוצה. האם ראוי שקבוצה ללא אינטרס לעלות לליגת העל תמשיך לשחק בליגה הלאומית? יש כאן משהו שמריח לא טוב. היה עדיף שמכבי תל אביב תקבל אישור לפתוח קבוצת מכבי תל אביב ב' בליגה ג' וזאת תטפס במעלי הליגה - בדומה לשיטה בספרד.

 

תגובת ההתאחדות לכדורגל: "נכון לעכשיו ההתאחדות לא מאשרת הקמת קבוצת בת והגבלתה לעלות ליגה. שינוי כזה מצריך שינוי תקנוני. כמו כן, טרם הוגשה כל בקשה רשמית בנושא". 

 

אצטדיון טדי. יש מקומות טובים? אצטדיון טדי. יש מקומות טובים? צילום: אורן אהרוני

 

כמה המחיר ראוי?

 

וסיפור שלישי. השבוע ההתאחדות לכדורגל פרסמה את המחירים לחצאי גמר הגביע באצטדיון טדי. יש כרטיסים לנוער, סטודנט וחייל ב-50 שקל ולמבוגר מחיר הכרטיס הוא 93 שקל. מלבד העובדה שמדובר במחיר יחסית גבוה למשחקים בהם מוערבות קבוצות הליגה הלאומית, מדובר על מחיר הגבוה בכמעט 100% מהמחיר הממולץ של ההתאחדות לכדורגל לרטיסים (50 שקל). זאת ועוד - אוהדי מכבי תל אביב וחלק מאוהדי הפועל באר התבקשו לשלם ב"לאן" 104 שקל לכרטיס. האם זו אפליית מחירים על סמך אהדה? האם מבקשים מאוהדי מכבי תל אביב לשלם יותר בגלל שיש יותר מהם? בהתאחדות לכדורגל מכחישים כמובן.

 

"המחירים של הכרטיסים למשחק בקופות הם שונים מהמחירים ב"לאן" לעמלות, לשליחת כרטיסים הביתה" אומרים בהתאחדות לכדורגל ."יש הבדל בין יציע מזרחי/מערבי לבין צפוני/דרומי. זה כל הסיפור. אוהדי באר שבע ברובם המכריע יושבים בצפוני, מאחורי השער, אוהדי מכבי במזרחי, מרכז המגרש. ובכלל, האם נוסע במחלקת עסקים משלם כמו מי שיושב באקונומי? גם בבלומפילד מחיר בשער 11 אינו זהה לזה שביציעים המרכזיים. זה קורה בכל מקום בעולם. אגב, חלק מאוהדי באר שבע יושבים ביציע מקביל למזרחי ומשלמים אותו מחיר כמו אלה של מכבי".

 

כמו כן, בהתאחדות לכדורגל טוענים שחלק מאוהדי באר שבע לא מרוצים מהמקום שהם קיבלו באצטדיון וטוענים שישנה אפליה נגדם.

 

מברור עם מספר אוהדי הפועל באר שבע, ההתרגשות מעצם ההגעה לחצי הגמר והאפשרות לזכייה בתואר - הופכת את הכרטיס לחצי הגמר למבוקש ביותר וככל הנראה כל הכרטיסים של באר שבע ימכרו. עם זאת, ישנם מספר טענות לגבי מחירי הכרטיסים באופן כללי. "אפשרי לשלם 90 שקל פעם ב... וזה ממש לא 90 שקל, זה להגיע למקום, זה לנסוע אליו, זה להביא את הילד. זה לאכול משהו, זה הרבה יותר מ-90 שקל" אומר אוהד אחד.

 

ואוהד אחר טוען שלקראת פתיחת האצטדיון החדש בעונה הבאה, חייבים מחירי כרטיסים מאוד נמוכים. "לאורך זמן אפשר לראות שווסרמיל השנה לא מתמלא למרות שאנחנו רצים בצמרת ומתמודדים על האליפות", אומר אוהד ב"ש. "כשהתמודדנו לפני שנתיים נגד הירידה ואלונה ברקת הורידה מחירים המגרש היה מלא בכל הפליאוף התחתון כולל מספרים כמו 12,500 איש מול מכבי פתח תקווה, שלא מביאה בכלל קהל למשחקי החוץ - כלומר איצטדיון מלא רק באוהדי באר שבע. כל משחק צריך להיות ככה - אבל עם מחירי הכרטיסים זה כמעט בלתי אפשרי".

 

אולי חצאי גמר עם 50% קבוצות מליגת המשנה שווה 100 שקל. ואולי לא. אבל בטווח הארוך, כדאי להבין שיותר אנשים יגיעו לכדורגל אם המחירים יהיו נמוכים יותר. וזה, בסופו של דבר, האינטרס של כולם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x