$
אירועי ספורט

מונדיאל 2018: רוסיה כיווצה את התקציב ב-502 מיליון דולר

הכלכלה הרוסית ספגה מספר מכות מאז נבחרה לארח את המונדיאל ובממשלה החליטו לנקוט משנה זהירות ולצמצם בניית עשרות פרוייקטים ובעיקר בתי מלון יוקרתיים שלא יהיה להם ביקוש עם תום המשחקים

שירות כלכליסט 14:3913.04.15

רוסיה צפויה להפחית את מספר בתי המלון שייבנו במיוחד עבור אירוח מונדיאל 2018 בעקבות פרסום מסמך ייעוץ על ידי משרד הספורט, זאת למרות סימנים המצביעים על עמידות של הכלכלה שלה.

 

 

אצטדיון ספרטק מוסקבה. מיליארדי רובל אצטדיון ספרטק מוסקבה. מיליארדי רובל צילום: אם סי טי

 

על פי רשימה שפורסמה בתקשורת 25 פרויקטים יבוטלו ו-23 פרויקטים יצומצמו משמעותית.

 

התקציבים למונדיאל צפויים להתכווץ ב-27 מיליארד רובל (502 מיליון דולר), כשהקיצוצים יהיו בפרויקטים שתוכננו להיות ממומנים על ידי משקיעים פרטיים ורשויות אזוריות ולא על ידי הממשלה. כמו כן, לא מתוכננים קיצוצים נוספים בתפוסות האצטדיונים מעבר למה שכבר הוסכם עם פיפ"א.

 

החיסכון ינבע ברובו מהורדה במספר מלונות היוקרה החדשים מ-63 ל-38, ביניהם ביטול תכניות לבניית 14 בתי מלון חדשים בניז'ני נובגורוד ופרויקטים בקלינינגרד, וולגוגרד, רוסטוב-על-הדון וסרנסק. בהתבסס על תוצאות הייעוץ, העלות הכוללת של המונדיאל, ככל הנראה, תופחת ל-637.6 מיליארד רובל (11.8 מיליארד דולר), מתוכם 336 מיליארד רובל (6.2 מיליארד דולר) יסופקו על ידי הממשלה.

 

הכלכלה הרוסית ספגה מספר מכות מאז נבחרה המדינה לארח את המונדיאל. המשבר באוקראינה, סיפוח קרים, הכוחות הפרו-רוסיים במזרח אוקראינה, הסנקציות שהוטלו על רוסיה וירידת מחירי הנפט - כל אלה ערערו על דפוסי המסחר המסורתיים והפחיתו את ההכנסה של המדינה.

 

למרות זאת רוסיה הצליחה להימנע מהתחזיות הקודרות, והרובל רשם התאוששות מרשימה ונחשב למטבע בעל הביצועים הטובים ביותר עד כה השנה. המדינה אפילו רשמה צמיחה של 0.4% בתמ"ג בשלושת החודשים האחרונים של 2014.

 

לשכת התיירות הפדראלית אמרה לתקשורת המקומית: "כשהמשקיעים הכריזו על הקמת המתקנים האלה, המצב הכלכלי היה שונה לגמרי".

 

שר הספורט ויטאלי מוטקו הסביר: "איננו רוצים שייבנו מלונות יוקרה לפי הדרישות המחמירות של פיפ"א רק כדי שלא יהיה להם ביקוש לאחר המונדיאל".

 

לדבריו, רוסיה תוודא שיש מספיק מקומות לינה עבור הקבוצות והבכירים בפיפ"א. "תוך הקפדה על הדרישות המינימאליות של פיפ"א, עבדנו עם כל האזורים על תכניות למקומות לינה, ואנחנו נמקסם את ההוצאות". אף שהאפשרות להקלה בסנקציות האירופיות הולכת וגדלה, נראה שהיא לא תפגע בקריאות של המחוקקים האמריקאים ושל נשיא אוקראינה פרושנקו להחרים את המונדיאל ברוסיה.

 

בינתיים, לשכת החשב הכללי של רוסיה סיימה לחשב את ההוצאות על אולימפיאדת החורף (כולל המשחקים הפרא-לימפים) עומדות על 324.9 מיליארד רובל (יותר מ-6 מיליארד דולר), מתוכם 221 מיליארד רובל השקעות פרטיות ו-103.3 מיליארד רובל סבסוד פדראלי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x