ספורט עולמי

בין שני חצאי עונות

מה ההבדל בין 2014 ל-2015? 2014 היתה שייכת לריאל מדריד ו-2015 שייכת לברצלונה

אוריאל דסקל 11:5222.03.15

ב-2014 ריאל מדריד נראו בלתי ניתנים לעצירה. גארת' בייל, קרים בנזמה וכריסטיאנו רונלדו, ה-BBC, היו כמו אסון טבע עבור הקבוצות ששיחקו מולם. אי אפשר היה לעצור אותם. שוטפים, מהירים, חזקים, מדויקים וכובשים.

ברצלונה באימון. מסי יצור שמיימי ברצלונה באימון. מסי יצור שמיימי צילום: רויטרס

 

ב-2014 ריאל מדריד בעטה 18.2 פעמים לשער במהלך משחק, כ-46% מהבעיטות הלכו למסגרת. לפי חברת הסטטיסטיקה הישראלית, Sportsmatrix, כריסטיאנו רונלדו היה הכוח המרכזי בשלישייה. 5.5 בעיטות למשחק כש-59% מהן למסגרת. בייל בעט 3.2 בעיטות למשחק עם דיוק של 56% ובנזמה בעט 3 פעמים לשער במשחק עם אחוזי דיוק של 39%.

 

בייל ורונלדו היו החלטיים ויצירתיים. הם ניסו לייצר הזדמנות לשער 13 פעמים במהלך משחק (רונלדו 6.3 ובייל 6.7) כשבנזמה משלים אותם (4 ניסיונות לייצר הזדמנות לשער במשחק) כשהוא "קוטף" ריבאונדים ומהווה ציר דרכו עוברות מסירות.

 

עם קו אחורי חזק, היצירתיות והעורמה של איסקו וחאמס רודירגז ויכולות הארגון של טוני קרוס - כמו גם רוח קולקטיבית חזקה ביותר, נראה היה שה-BBC צריכים להתרכז אך ורק בלייצר הזדמנויות לעצמם ולחבריהם לקבוצה.

 

בנוסף, ההירככיה היתה ברורה ביותר. כריסטיאנו רונלדו היה זכר-האלפא של השלישייה עם 1.3 שערים למשחק - סטטיסטיקה כמעט לא אמיתית (או טובה מדי כדי להיות אמיתית לאורך זמן).

 

בינתיים בקטלוניה, תחילת העונה היתה קשה לליאו מסי, ניימאר ולואיס סוארס (MSN) שהיו צריכים זמן להתרגל זה לזה.

 

לפי Sportsmatrix, ברצלונה בעטה יותר מריאל מדריד לשער (18.6 בעיטות) אך היתה פחות מדויקת (40%). ניימאר היה עם 4.4 בעיטות לשער (רק 42% למסגרת) ומסי בעט פחות (4.1 למשחק) אבל היה הרבה יותר מדויק 57%. מסי גם יצר הכי הרבה הזדמנויות לשער - 8.4 למשחק, כשניימאר ניסה לייצר 6.6 הזדמנויות לשער. לואיס סוארס התקשה להתרגל תחילה ללה ליגה. היו לו רק 2.9 בעיטות למשחק עם 32% דיוק. הוא אמנם ניסה לייצר 6.5 הזדמנויות הבקעה במשחק אך בגלל שלא היה מתואם עם "M ו-N" המאמצים שלו היו עקרים.

 

בתחילת העונה, ב-2014, ריאל מדריד כבשה 3.7 שערים למשחק וברצלונה כבשה רק 2.6 שערים למשחק. ואז 2015 החלה. ב-2015 ברצלונה כובשת 3.5 שערים למשחק וריאל מדריד רק 1.8 שערים למשחק.

 

מה קרה?

 

אז מה קרה? ה-MSN התחילו להתרגל זה לזה ומסי לקח את המושכות. הם הורידו את כמויות הבעיטות לשער (15.6 למשחק) אבל הגיעו למצבים הרבה יותר איכותיים בגלל תנועה טובה יותר ללא כדור. 47% מהבעיטות שלהם היו למסגרת ומסי החל להכתיב את כללי הטקס. הוא יצר 40% מההזדמנויות של ה-MSN כשהוא בועט 3.8 בעיטות לשער (54% למסגרת) והוא עצמו מכניס את סוארס למשחקים. סוארס קיבל בעט את אותו מספר בעיטות כמו מסי (3.8 למשחק) ועם אחוזי דיוק של 59%. ניימאר התאזן טיפה יותר והחל לבעוט פחות (3 למשחק עם 39% דיוק).

 

כאמור, מה שברור הוא שמסי נהפך לבוס הגדול. ההיררכיה בתוך ה-MSN מאוד ברורה. מסי הוא מייצר ומסיים הזדמנויות בקצב של קבוצה - הוא יצור שמיימי נדיר ברמה ההיסטורית של המשחק וצריך לשרת אותו. סוארס וניימאר הבינו זאת וכיום הם משרתיו - אמנם משרתים בעלי כישורים מצוינים אבל עדיין משרתים.

 

ב-215 מסי כבש 20 שערים וחילק 12 אסיסטים ב-18 משחקים. נתונים לא מהעולם הזה. בלה ליגה בלבד, הוא היה מעורב ב-24 שערים ב-2015 - יותר מכל קבוצה אחרת בלה ליגה הספרדית. שוב, יותר מכל קבוצה אחרת.

 

 

רונלדו ובייל. עם קו אחורי חזק, היצירתיות והעורמה של איסקו וחאמס רודירגז ויכולות הארגון של טוני קרוס - כמו גם רוח קולקטיבית חזקה ביותר, נראה היה שה-BBC צריכים להתרכז אך ורק בלייצר הזדמנויות לעצמם ולחבריהם לקבוצה. רונלדו ובייל. עם קו אחורי חזק, היצירתיות והעורמה של איסקו וחאמס רודירגז ויכולות הארגון של טוני קרוס - כמו גם רוח קולקטיבית חזקה ביותר, נראה היה שה-BBC צריכים להתרכז אך ורק בלייצר הזדמנויות לעצמם ולחבריהם לקבוצה. צילום: רויטרס

 

עייפות ואגו

 

בינתיים, בבירת ספרד ריאל מדריד סיימה את התחמושת. עם פחות רוטציה מברצלונה ויותר משחקים, הקבוצה עייפה ופצועה. "מעולם לא שיחקתי כל כך הרבה כדורגל בחיי, אני מתחיל להרגיש מעט עייף" אמר קרוס, רגע לפני הנפילה בכושר האישי שלו. בנוסף, אחרי כמה משחקים גרועים, הביטחון העצמי של בייל נופץ על ידי "החיה עם אלפי הראשים" שנקראת סנטיאגו ברנבאו. שריקות בוז בכל ניסיון בעיטה כושל, נהפכו למאוד כבדות על הכתפיים הרחבות שלו - אומרים כתבים בספרד. בייל בעט פחות ב-2015 (2.9 למשחק) ועם דיוק מזעזע (29% למסגרת).

 

בכלל, ריאל מדריד החלה לבעוט פחות לשער - כשרונלדו ובנזמה בועטים פחות. רונלדו גם הרבה פחות מדויק (35% למסגרת). ב-2015, רונלדו כובש שער אחד פחות למשחק (0.3) ומנסה לייצר הזדמנות אחת פחות במשחק מאשר ב-2014. וזה משמעותי כשבייל כובש רק 0.1 שערים למשחק (גרוע יותר מסוארס בתחילת העונה).

 

בנזמה, בינתיים, אולי יותר מדויק ובועט טוב יותר לשער - אבל במשחקים רבים הוא עומד בדיוק בפוזיציה של רונלדו. נגד שאלקה, "המיקום הממוצע" של שניהם היה בדיוק באותו מקום.

 

כעת זה ברור שמסי הוא "הטופ דוג". 12 שערים יותר מרונלדו ב-2015, 4 בישולים יותר ממנו, יותר דריבלים מוצלחים והוא אפילו עובר יותר שחקנים ממנו - הרבה יותר שחקנים ממנו. 60 שחקנים יותר ממנו ליתר דיוק.

 

נראה שמסי הצליח לאלף את השותפים שלו לטריו MSN בעוד שרונלדו, כשריאל מדריד עייפה ופצועה, מתקשה להשתלט על הטריו שלו - ה-BBC. ואולי, רק אולי, ה-BBC בדרך להתפרק בגלל בעיות אגו וגלים סייסמיים שכבר קורים בימים אלו בשוק העברות השחקנים.

 

זה נראה כאילו ברצלונה פייבוריטית ברורה בקלאסיקו הזה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x