$
ספורט ישראלי

מכבי תל אביב צריכה פסיכולוג

פאקו אייסטאראן, מאמן מכבי תל אביב, צריך לגרום לשחקנים שלו להרגיש שהם לא טובים כפי שהם חושבים. זו בעיה כשהתחרות כל כך חלשה

אוריאל דסקל 10:0810.03.15

מכבי תל אביב פספסה אמש הזדמנות לפתוח פער של 7 נקודות בפסגה לאחר שהפסידה 1-0 לבית"ר ירושלים. בכך נראה שבית"ר ירושלים תעפיל לפלייאוף העליון, שזה חדשות רעות למכבי - שלא מצליחה לנצח את הקבוצה מהבירה העונה. בכלל, נראה שלקבוצה של פאקו אייסטאראן יש בעיה עם קבוצות מסוימות. מכבי תל אביב לקחה רק 3 נקודות מ-18 אפשרויות נגד הפועל באר שבע, בית"ר ירושלים וקריית שמונה העונה.

  

 

פאקו. מכבי נראית מאורגנת והשחקנים נראים כאילו הם יודעים מה הם צריכים לעשות פאקו. מכבי נראית מאורגנת והשחקנים נראים כאילו הם יודעים מה הם צריכים לעשות צילום: ראובן שוורץ

 

וזה לא בגלל שהקבוצות הללו איכותיות יותר ממכבי תל אביב או שהמאמנים שלהן טובים מפאקו אייסטאראן. מכבי נראית מאורגנת והשחקנים נראים כאילו הם יודעים מה הם צריכים לעשות. נראה כי מכבי תל אביב לא מצליחה לברוח בגלל שחסר לה אלמנט שהיה מאוד קריטי בשתי האליפויות האחרונות שלה: אולי זה ביטחון עצמי גבוה מדי, אולי שאננות ואולי זו תחושת שובע אצל חלק מהשחקנים. ואולי אלה כל התחושות הללו יחדיו.

 

ואולי מה שבמכבי תל אביב צריכים לעשות זה לגרום לשחקנים להרגיש שהם לא טובים מספיק. זו משימה לא קלה כשהתחרות כל כך חלשה, אבל זה עובד. מכבי תל אביב הגיבה מצוין כשאתגרו אותה לנצח את קריית שמונה בגביע וייתכן מאוד שאם הצהובים יגיעו למשחקי הליגה החשובים, כשהם מרגישים נחותים יותר מקריית שמונה והפועל באר שבע, הם יגיבו בהתאם ויציגו יותר נחישות ורעב.

 

זה עניין שהוכח מחקרית, שאנשים שמרגישים שהם "קצת מאחורי" מישהו בתחרות – הם בעלי סיכוי רב יותר לנצח מאשר אם הם "קצת לפני" אותו מישהו. פרופסור יונה ברגר מאוניברסיטת פנסילבניה, הראה במספר ניסויים שהתחושה כי אתה בפיגור מינימלי מדרבנת הרבה יותר מתחושה שאתה מוביל על מישהו במעט.

 

בניסוי שערך, ברגר אמר לאנשים שהם מתחרים נגד אדם בחדר אחר בתחרות הקלדה מהירה. המנצח, על פי ברגר, יזכה בפרס כספי כלשהו. אחרי סיבוב אחד של "תחרות" הוא אמר למשתתפים בניסוי שהם בתיקו עם "היריב", קצת לפניו או קצת אחריו. מה שברגר ראה זה שרק האנשים שהיו "קצת אחרי" המתחרה שלהם הגבירו את קצב ההקלדה שלהם בצורה משמעותית בסיבוב השני. אלו שהיו "קצת לפני" הקלידו הרבה יותר לאט מאשר אלו שהיו "קצת אחרי". אלו שהיו בתיקו לא הראו שיפור משמעותי.

 

תופעה דומה חוזרת על עצמה ב-60,000 משחקי כדורסל שנבדקו. על פי הסטטיסטיקות על כל נקודה שקבוצה מובילה במחצית, סיכוייה לנצח עולים ב-7%. כלומר, אם קבוצה מובילה במחצית ב-3 נקודות, יש לה 7% יותר סיכוי לנצח מאשר קבוצה שמובילה בשתי נקודות. עם זאת, קבוצות שהיו בפיגור נקודה אחת במחצית – היו בעלות סיכוי גדול יותר לנצח מאשר הקבוצות שהובילו בנקודה. "אנשים שמרגישים שהם רק קצת מאחורי מישהו עובדים קשה יותר מאנשים אחרים", אומר ברגר. "זה עניין אנושי. הגענו למסקנה שאנשים מתאמצים יותר אם הם רואים שהם יכולים לעקוף מישהו שנמצא קצת לפניהם".

 

פאקו אייסטאראן, מאמן מכבי תל אביב,  אומר שהוא יכול לדבר על כדורגל "כל היום". הוא באמת איש שחי כדורגל בצורה שלא תאמן. שעות של צפייה במשחקים וקריאה על המשחק. אבל אולי לקראת הפלייאוף העליון כדאי לו להרים איזה ספר פסיכולוגיה. נראה כי שחקניו לא בהכרח צריכים מאמן מוכשר, כרגע הם צריכים פסיכולוג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x