$
ספורט עולמי

היתרון הגדול של ברצלונה על מנצ'סטר סיטי? קבוצת הכדורסל והכדוריד שלה

אם מנצ'סטר סיטי רוצה לשחק כמו ברצלונה - אבל על אמת, אולי כדאי לשייח' מאנסור להתחיל לחשוב על הקמת קבוצת כדורסל של מנצ'סטר סיטי או קבוצת כדוריד

אוריאל דסקל 11:3024.02.15

השייח' מאנסור, הבעלים של מנצ'סטר סיטי, רוצה להקים "ברצלונה בלנקשייר". הוא ואנשיו מעוניינים שקבוצת הכדורגל בבעלות אבו דאבי תשחק את סוג הכדורגל של הקבוצה הקטלונית, סגנון כדורגל שהפך אתה בארסה לאחת מהקבוצות האהובות בעולם.

 

 

 

ברצלונה ביורוליג. מסי לומד תרגילי התקפה מקבוצת הכדורסל ברצלונה ביורוליג. מסי לומד תרגילי התקפה מקבוצת הכדורסל צילום: אי פי איי

 

"העברת פילוסופיה מענף לענף"

 

בשביל המשימה הביא מאנסור את פראן סוריאנו, לשעבר מנכ"ל ברצלונה וצ'יקי בגיריסטיין, לשעבר מנהלה הספורטיבי של ברצלונה. אלו שני האנשים החשובים ביותר בניהול אלופת אנגליה כיום. ואולם גם אם מנצ'סטר סיטי תנצח את ברצלונה בשמינית גמר ליגת האלופות, ברצלונה תשאר המועדון שמשחק כדורגל מתוחכם וטוב יותר, שמבוסס על שחקני בית (בסיטי אין שחקן בית אחד שמתקרב אפילו להרכב).

 

מדוע זה ישאר ככה? כי אחת מהסיבות העיקריות לכך שברצלונה משחקת את הכדורגל שהיא משחקת ועושה זאת היטב, היא העובדה שמדובר במועדון ספורט ולא רק בקבוצת כדורגל. היתרון הגדול של ברצלונה על פני מועדונים אחרים זה היכולת שלה להעביר ידע מחלק אחד של המועדון לחלק אחר. ראול פלאס, ראש מחלקת "ניהול המידע" של ברצלונה, דיבר על כך בוועידת ניהול ספורט שהתקיימה לאחרונה בלונדון. פלאס דיבר על על "גישת החיברות" של המועדון - קונספט של העברת מידע וטקטיקות בין ענפים - בין כדורסל, כדורגל באולמות (fustal), כדורגל, כדוריד ועוד. לפי פלאס: "אנחנו מעבירים מידע כדי לייצר פילוסופיה ברורה לגבי איך ספורט אמור להיות משוחק".

 

למשל, משחק הלחץ המפורסם של ברצלונה ומשחק המסירות המתקדם על רחבת היריב הגיע מהכדוריד. לפי פלאס: "כל הקבוצות במועדון צריכות לשחק בהרמוניה מסוימת וכל העברת המידע בין הענפים השונים נעשית בקלות בגלל הפתיחות של הענפים השונים ללמוד מענפים אחרים". קבוצת הכדורגל של ברצלונה, למשל, למדה תרגילים התקפיים מכדורסל ואחד משחקני הכדורמים הגדולים בכל הזמנים, מנואל אסטריאטה, היה עוזרו של פפ גווארדיולה כשזה אימן את ברצלונה. אסטריאטה העביר את הידע שלו והניסיון שלו כספורטאי על לשחקניו של פפ - בלי ידע באימון כדורגל.

 

 

"משחק הלחץ המפורסם של ברצלונה ומשחק המסירות המתקדם על רחבת היריב הגיע מהכדוריד" "משחק הלחץ המפורסם של ברצלונה ומשחק המסירות המתקדם על רחבת היריב הגיע מהכדוריד" צילום: אי פי איי

 

"עושר ערכי"

 

 זה לא מפתיע שברצלונה נהנית מהעברת המידע הזה ומהקשר הקרוב לענפים אחרים. ענפים אחרים מסייעים בפיתוח כדורגלנים צעירים. יוהן קרויף, למשל, היה שחקן בייסבול מצטיין (מה שלבטח סייע לפיתוח הקואורדינציה שלו. אייאקס, למשל, שולחת את שחקניה הצעירים לשיעורי ג'ודו בשביל ללמוד על שיווי משקל והפעלת כוח. ב-2003, הוועד האולימפי של ניו זילנד פרסם מחקר שהראה מה התוכנות המאפיינות אלופים אולימפיים. הניו זילנדים גילו כי כמעט כל האלופים האולימפים היו ילדים מאוד אקטיביים ושיחקו יותר מ-25 שעות בשבוע ענפי ספורט שונים. על פי הניו זילנדים האלופים האולימפים הללו ששיחקו במגוון רחב יותר של ענפי ספורט מאשר ספורטאים אולימפים שהתמקדו בענף ספורט אחד מגיל צעיר יותר.

 

אז אפשר לראות איך ענפי ספורט אחרים עוזרים בפיתוח כדורגלנים וכעת, אנחנו לומדים שהעברת מידע בין מחלקות שונות במועדון הספורט מסייעות לכדורגל הבוגרים.

 

"ברצלונה לא עשירה כמו צ'לסי, ריאל מדריד או מנצ'סטר סיטי", אמר פלאס. "אבל היא עשירה יותר מבחינה ערכית. יש לנו אווירה במועדון שמאפשרת לכל כישרון בכל ענף ספורט ללמוד מכישרונות אחרים בענפים אחרים והפתיחות שאנחנו רוצים מאפשרת למאמני כדורגל ללמוד מכדוריד, למאמני כדוריד ללמוד מכדורסל וכו'".

 

היתרון הגדול של ברצלונה הוא לא טכנולוגי או כספי, הוא תרבותי. כישרון אינדיבדואלי, דרך הליכים שקורים במועדון, הופך לחלק מאינטלגנציה קולקטיבית לא רק של קבוצת הכדורגל אלא של כל קבוצות הספורט. העברת המידע הזו כנראה חשובה יותר מהעברת שחקנים.

 

בכל מקרה, אם מנצ'סטר סיטי רוצה לשחק כמו ברצלונה - אבל על אמת, אולי כדאי לשייח' להתחיל לחשוב על הקמת קבוצת כדורסל של מנצ'סטר סיטי או קבוצת כדוריד. או שתיהן. הוא יגלה שבטווח הארוך זה ישתלם לו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x