$
רכישות

2 קבוצות NBA הפכו את בעליהן למיליארדרים

הזינוק בשווי הקבוצות בליגה הפך שני בעלי קבוצות בליגה למיליארדרים: ג'רי רינסדורף הבעלים של השיקגו בולס ולזלי אלכסנדר מיוסטון רוקטס

שירות כלכליסט 12:3426.01.15

המיליארדר סטיב באלמר עלה לכותרות ברחבי העולם כשרכש באוגוסט האחרון את קבוצת הכדורסל לוס אנג'לס קליפרס תמורת 2 מיליארד דולר. מדובר היה בסכום חסר תקדים בגובהו, שניפץ את השיא שנקבע מוקדם יותר באותה השנה אז רכשה קבוצת משקיעים בהובלת מנהל קרן הגידור המיליארדר מארק לסרי את מילוואקי באקס עבור 550 מיליון דולר. ההוצאות הגדולות הובילו לזינוק בשווי של קבוצות ה-NBA, כך שקבוצה ממוצעת בליגה שווה כיום סכום מרשים של 1.1 מיליארד דולר, עלייה של 74% לעומת 634 מיליון דולר בשנה שעברה.

 

 

 

שיקגו נגד יוסטון. רינסדורף משיקגו הרוויח במקור את הונו מתחום הנדל"ן אבל כעת הוא בעל הון אישי של 1.3 מיליארד דולר, המבוסס כולו על קבוצות ספורט. הוא הבעלים של הבולס מאז 1985, אז רכש ביחד עם משקיעים נוספים אחזקת שליטה בקבוצה עבור 9.2 מיליון דולר שיקגו נגד יוסטון. רינסדורף משיקגו הרוויח במקור את הונו מתחום הנדל"ן אבל כעת הוא בעל הון אישי של 1.3 מיליארד דולר, המבוסס כולו על קבוצות ספורט. הוא הבעלים של הבולס מאז 1985, אז רכש ביחד עם משקיעים נוספים אחזקת שליטה בקבוצה עבור 9.2 מיליון דולר צילום: אי פי איי

 

מתברר כי הזינוק הזה בשווי הקבוצות הפך שני בעלים לפחות של קבוצות בליגה למיליארדרים: ג'רי רינסדורף הבעלים של השיקגו בולס ולזלי אלכסנדר מיוסטון רוקטס.

 

רינסדורף, שהרוויח במקור את הונו מתחום הנדל"ן, הוא בעל הון אישי של 1.3 מיליארד דולר, המבוסס כולו על קבוצות ספורט. הוא הבעלים של הבולס מאז 1985, אז רכש ביחד עם משקיעים נוספים אחזקת שליטה בקבוצה עבור 9.2 מיליון דולר. הוא עשה זאת בתזמון מושלם, שכן רק שנה קודם לכן בחרה הקבוצה בדראפט את הכוכב של צפון קרולינה, מייקל ג'ורדן. כשהשחקן הטוב בכל הזמנים מוביל את הקבוצה, הבולס זכו בשנות ה-'90 ב-6 אליפויות, המספר השלישי הגבוה ביותר בהיסטוריה של הליגה. ג'ורדן עצמו הפך למיליארדר ביוני האחרון, לאחר שהעלה את אחזקת הבעלות שלו בקבוצה שנקראה באתו הזמן שרלוט הורנטס.השווי של הבולס עומד כעת על 2 מיליארד דולר, כפול מהערכת השווי מלפני שנה של 1 מיליארד דולר. כולל החוב של הקבוצה, האחזקה של 40% של רינסדורף שווה 780 מיליון דולר. שאר הונו של רינסדורף מורכב מקבוצת הבייסבול שיקגו וויט סוקס (שווי מוערך של 130 מיליון דולר) ורשת הספורט האזורית שמשדרת את המשחקים של שתי הקבוצות, קומקסט ספורטסנט שיקגו (390 מיליון דולר).

 

הבעלים המיליארדר הנוסף של הליגה, לזלי אלכסנדר, החל את הקריירה שלו בוול סטריט, ולפני שמונה שנים דורג לראשונה ברשימת המיליארדרים של פורבס. אולם הוא נשר ממנה ב-2008 כשההשקעה שלו בספקית הלוואות הסטודנטים First Marblehead צנחה. אולם כעת שווי ההון האישי שלו מוערך ב-1.6 מיליארד דולר, והוא יכול לשוב לשורות המיליארדרים בעזרת הכדורסל לבדו: האחזקה שלו ביוסטון רוקטס מוערכת ב-1.125 מיליארד דולר.

 

אלכסנדר רכש את הקבוצה ב-1993 עבור 25 מיליון דולר. גם במקרה זה מדובר ברכישה בתזמון מוצלח, שכן הרוקטס זכו באליפות בכל אחת מהשנתיים הראשונות שלו כבעלים של הקבוצה. שווי הקבוצה כעת מוערך ב-1.25 מיליארד דולר. כלומר, מאז שרכש את הקבוצה שיעור הצמיחה השנתי הממוצע של ההשקעה של אלכסנדר עומד על 13%. מלבד הקבוצה, בבעלותו כרם – אלכסנדר הוא חובב יין שהקים לאחרונה מועדון יין אקסקלוסיבי בהמפטונס – ונדל"ן בשווי 200 מיליון דולר, כולל פנטהאוז במנהטן בשווי 42 מיליון דולר. לפי ההערכות של פורבס, הוא מחזיק ב-170 מיליון דולר נוספים במזומן.

 

מלבד שני השמות החדשים ברשימה, בעלים נוספים מתקרבים לסף הכניסה. טד לאונסיס הוא בעל אחזקה בוושינגטון וויזרדס, ששווה כעת 770 מיליון דולר, זאת בנוסף לקבוצת ההוקי וושינגטון קפיטלס וקבוצת הכדורסל נשים וושינגטון מיסטיקס. שם נוסף, הוא גייל מילר, שירשה את הבעלות על יוטה ג'אז מבעלה המנוח לארי מילר, מחזיקה באחזקת בעלות בשווי מוערך של 800 מיליון דולר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x