$
ספורט עולמי

השדים של ז'וזה

מוריניו נדחה על ידי מנצ'סטר יונייטד וברצלונה ונכשל בריאל מדריד בגלל האישיות שלו. האם הוא השתנה כדי לא להיכשל בקדנציה השנייה שלו בצ'לסי?

אוריאל דסקל 09:2407.01.15

במאי 2013 מונה דיוויד מויס לתפקיד מנג'ר מנצ'סטר יונייטד. ז'וזה מוריניו, מאמן ריאל מדריד באותו הזמן, קיבל את החדשות יותר רע מכל אחד אחר. הוא רצה את התפקיד של פרגוסון ומעולם לא הסתיר זאת, אך בתוך תוכו הרגיש שזה לא יקרה כבר מדצמבר 2012 כאשר בובי צ'רלטון, אגדת מנצ'סטר יונייטד ומנהל בקבוצה, אמר בראיון: "מנג'ר יונייטד לא יעשה את מה שמוריניו עשה לטיטו וילאנובה". צ'רלטון התייחס לאצבע שתקע מוריניו בעינו של עוזר ברצלונה המנוח במהלך משחק בין ריאל מדריד לברצלונה.

 

 

 

 

מוריניו עם אלכס פרגוסון. רצה להחליף אותו במנצ'סטר יונייטד אבל במועדון טענו ש"הוא לא עושה מה שטוב למועדון, הוא עושה מה שטוב למוריניו" מוריניו עם אלכס פרגוסון. רצה להחליף אותו במנצ'סטר יונייטד אבל במועדון טענו ש"הוא לא עושה מה שטוב למועדון, הוא עושה מה שטוב למוריניו" צילום: איי אף פי

 

בבוקר ה־9 במאי מוריניו התקשר לסוכנו, ז'ורג' מנדש, כדי שייצור קשר בדחיפות עם אנשי יונייטד. מנדש הבהיר בעבר לדיוויד גיל, מנכ"ל יונייטד דאז, כי מוריניו מעוניין להיות מחליפו של פרגוסון. גיל ענה שבכלל פפ גווארדיולה, יריבו הגדול של מוריניו, הוא המועמד המועדף על פרגוסון ועל המועדון. "הבעיה עם מוריניו היא שכשדברים לא עובדים כמו שצריך, אז הוא עושה מה שטוב למוריניו ולא מה שטוב למועדון", אמר גיל. מנדש התקשר לאנשיו באולד טראפורד בבוקר ה־9 במאי והם אמרו לו שהפור נפל מזמן: מוריניו לא יאמן את מנצ'סטר יונייטד. מנדש חזר למוריניו ואמר לו שאין סיכוי שיקבל את התפקיד שחשק בו. זו לא היתה הפעם הראשונה שמוריניו נדחה על ידי מועדון שהוא רצה לאמן. זו גם לא הפעם הראשונה שהוא שמע כי פפ גווארדיולה עדיף עליו.

 

 

מוריניו. התקשר ללאפורטה וביקש: "תאפשר לי לדבר עם יוהן, אני אשכנע אותו". לאפורטה היה ישיר מספיק כדי להגיד שההחלטה כבר התקבלה על ידי הנהלת הקבוצה. מוריניו. התקשר ללאפורטה וביקש: "תאפשר לי לדבר עם יוהן, אני אשכנע אותו". לאפורטה היה ישיר מספיק כדי להגיד שההחלטה כבר התקבלה על ידי הנהלת הקבוצה. צילום: רויטרס

 

לא עומד ב"קריטריונים"

 

בספר "The Special One: The Dark Side of Jose Mourinho", העיתונאי דייגו טורס מספר איך מוריניו התקשר לז'ואן לאפורטה, נשיא ברצלונה לשעבר, והתחנן בפניו לקבל את תפקיד מאמן הקבוצה במקומו של פפ גווארדיולה. זה היה באביב 2008, ובברצלונה החליטו ללכת על העצה של יוהן קרויף ולמנות את פפ ולא את מוריניו לתפקיד המאמן. הפורטוגלי, שעבד בברצלונה בשנים 1996–2000 כעוזר מאמן, התקשר ללאפורטה וביקש: "תאפשר לי לדבר עם יוהן, אני אשכנע אותו". לאפורטה היה ישיר מספיק כדי להגיד שההחלטה כבר התקבלה על ידי הנהלת הקבוצה.

 

בספרו "The Ball Doesn’t Go In By Chance" הסביר פראן סוריאנו, סגן נשיא המועדון בזמנו, למה פפ נבחר. "ההחלטה היתה בין פפ למוריניו. מוריניו הוא ווינר, אבל כדי לנצח הוא מייצר רמה מסוימת של מתח שמייצר בעיות. המתח הזה יצר בעיות בכל מקום שהוא היה בו: בצ'לסי, באינטר ובמדריד".

 

סוריאנו גילה את הקריטריונים שהמועדון דרש מהמאמן: 1. לכבד את המבנה הניהולי והספורטיבי של המועדון; 2. לשחק כדורגל התקפי; 3. לקדם צעירים; 4. לשפר ביצועים; 5. להיות פרואקטיבי בניהול חדר ההלבשה; 6. להיות מחויב לדרישות המועדון ויודע להימנע משימוש יתר בתקשורת; 7. להיות בעל ניסיון כשחקן ומאמן ברמה הגבוהה; 8. לתמוך בניהול נכון של כספי המועדון; 9. להיות בעל ידע נרחב בליגה הספרדית ובכדורגל האירופי.

 

פפ לא עמד בקריטריון 7 אבל גם מוריניו לא (לא היה שחקן ברמה הגבוהה). יותר מכך, בברצלונה הבינו שמוריניו לא עומד בקריטריון השני, השלישי, השישי והשמיני. מוריניו "נאלץ" להסתפק בריאל מדריד.

 

 

מוריניו עם פרס. קיבל כוח אדיר מהנשיא פלורנטינו פרס: לקנות שחקנים, לקבוע את הסגל וגם לשנות שיטות אימונים. מוריניו עם פרס. קיבל כוח אדיר מהנשיא פלורנטינו פרס: לקנות שחקנים, לקבוע את הסגל וגם לשנות שיטות אימונים. צילום: אי פי איי

 

פרגוסון של ריאל מדריד

 

מוריניו רצה להיות הפרגוסון של ריאל (אף שהיה לו בחוזה סעיף שחרור למנצ'סטר יונייטד), כך לפי מקורביו. והוא קיבל כוח אדיר מהנשיא פלורנטינו פרס: לקנות שחקנים, לקבוע את הסגל וגם לשנות שיטות אימונים. אבל בשורה התחתונה מוריניו נכשל — רק גביע ואליפות בשלוש שנים עם הסגל היקר בכל הזמנים זה כישלון בסטנדרטים הגבוהים של הפורטוגלי.

 

יש הרבה סיבות לכישלון שלו במדריד. היחסים שלו עם סוכנו ז'ורג' מנדש היו המקור לכולן. מנדש היה מגיע מדי יום למשרד של מוריניו במגרש האימונים של הקבוצה, ועד מהרה הוא היה הזר היחיד שהיה יכול להיכנס למתחם. מוריניו נתן הוראה לא להכניס סוכנים אחרים. חברים ואפילו בני משפחה של השחקנים היו צריכים לקבל אישור מיוחד להגיע, כשבמקביל מנדש מופיע בכל אימון וארוחה קבוצתית.

 

השחקנים שלא היו חתומים בסוכנות של מנדש (Gestifute) סלדו מההתנהגות הזאת, ועד מהרה התחילו לחשוד שמוריניו עובד בשביל עצמו ולא בשביל המועדון. בעונתו הראשונה, בחצי גמר ליגת האלופות נגד ברצלונה, הסדקים במערכת היחסים נהפכו לקרעים של ממש אחרי ההפסד במשחק הראשון. מוריניו דרש מהשחקנים לא לנסות לנצח בקאמפ נואו כי "הפסדנו את המשחק הראשון בגלל ההרחקה של פפה, אז אם נפסיד הפסד מינימלי בקאמפ נואו נוכל להאשים את השופטים בהדחה שלנו". איקר קסיאס, השוער והקפטן, נשך את הלשון כדי לא לתקוף את מוריניו באותה אסיפת שחקנים שטורס כותב עליה. באסיפה מוריניו — רדוף ועצבני — אמר לשחקנים שלו שאסור להם לדבר או להיות חברים של שחקני ברצלונה, כי הם קטלונים ואסור לסמוך עליהם. "עבדתי שם, אני יודע, כל חברות שלכם איתם היא מזויפת. מטרתם לדפוק את ריאל", מוריניו אמר. קסיאס, חבר טוב של צ'אבי מבארסה וקפטן נבחרת ספרד, הרגיש קרוע בין הנאמנות לריאל מדריד ולמאמן למחויבות שלו לנבחרת. באותה אסיפה מוריניו רב גם עם כריסטיאנו רונלדו והאשים אותו באנוכיות. "אני מתייחס אליך כאילו אתה אח שלי כי אתה אח של אח שלי. בניתי את הקבוצה בשבילך ואתה בוגד בי!". מוריניו התכוון לדבריו של רונלדו על כך שהקבוצה משחקת "הגנתי מדי". "אח של אח שלי" זה שם קוד למנדש. רונלדו תקף את מוריניו בחזרה. אחרי האסיפה הזו חלק גדול מהשחקנים הרגישו שהאינטרס הראשי של מוריניו הוא לא ריאל.

 

הטקטיקות ההגנתיות של מוריניו, הפרנויות שלו, שיטת ההפרד ומשול בחדר ההלבשה, הדקדקנות בפרטים הקטנים (הוא דרש להחליף את הטבחים האהובים כי לא אהב איך שהכינו את הבשר), ההתרסה נגד ברצלונה והשופטים וכו' התקבלו בחשד בחלקים גדולים של חדר ההלבשה במדריד. העובדה ששחקנים של מנדש השתלטו על ההרכב והסגל לא סייעה להנמיך את להבות החשדות.

 

מוריניו מאמין בקונפליקטים שבסופו של דבר מחזקים את הקבוצה. הוא היה מייצר קונפליקטים מלאכותיים כמעט בכל קבוצה שהיתה לו. בפורטו, למשל, לא נתן לשוער ויטור באייה להיכנס למגרש האימונים כי הוא האמין שהשוער מדליף לתקשורת. השוער התחנן לחזור והבטיח להיות נאמן למאמן. לאחר מכן הוא זכה עמו בליגת האלופות. אבל בריאל מדריד מוריניו לקח את השיטות שלו רחוק מדי, ולא התאים את עצמו לעוצמות שיש לשחקנים כגון איקר קסיאס בחדר ההלבשה של המועדון.

 

אחרי סולחה מפורסמת בין השחקנים למאמן (אחרי שהשחקנים "פתחו דברים" בעקבות תיקו מאופס נגד ראסינג סנטנדר) הקבוצה זכתה באליפות, אבל כשלה שוב בחצי גמר ליגת האלופות. והעונה השלישית במדריד הידרדרה למה שמוריניו כינה "העונה הגרועה ביותר בחיים שלי".

 

 

מוריניו בצ'לסי.  "זה שונה לחלוטין כשאתה יודע שאתה במועדון לטווח הארוך והמטרה שלך היא לחנך שחקנים ולייצר מערכת יחסים של חמש, שש, שבע, שמונה שנים". מוריניו בצ'לסי. "זה שונה לחלוטין כשאתה יודע שאתה במועדון לטווח הארוך והמטרה שלך היא לחנך שחקנים ולייצר מערכת יחסים של חמש, שש, שבע, שמונה שנים". צילום: רויטרס

 

מתפרץ מדי פעם

 

מוריניו עזב והשאיר מאחוריו הרבה פצעים פתוחים. הוא נחת בצ'לסי, שם הגיע למועדון אחר לחלוטין מאשר זה שסייע לבנות בין 2004 ל־2007. מועדון סבלני יותר שמחפש יציבות בעמדת המאמן ומעוניין לקדם שחקנים צעירים. מוריניו, כך נראה, הבין שהוא צריך להשתנות. "קבוצה שצריכה להשיג את התוצאות במיידי צריכה מאמן שדורש עימותים ומחפש אותם", הסביר מוריניו את ההבדלים בין ימיו כמאמן ריאל מדריד לימיו כמאמן צ'לסי. "זה שונה לחלוטין כשאתה יודע שאתה במועדון לטווח הארוך והמטרה שלך היא לחנך שחקנים ולייצר מערכת יחסים של חמש, שש, שבע, שמונה שנים".

 

מוריניו גם הסביר שבצ'לסי הוא שמח בגלל "שהוא מוקף באנשים טובים", משפט שעורר את זעמם של שחקני ריאל מדריד, שמתפללים לקבל את צ'לסי בשלבים המאוחרים של ליגת האלופות. "נקווה לקבל את צ'לסי בגמר, אז זה יהיה הזמן שלנו לדבר", אמר שחקן ריאל ל"מארקה".

 

בכל מקרה, נראה שהמוריניו "הישן" מתפרץ העונה מדי פעם. את העונה שעברה הוא סיים ללא תואר וקיבל את המושכות להמשיך לתפקד כמאמן, אבל העונה, כך נראה, הוא כבר מרגיש את הלחץ הפנימי והחיצוני. לאחרונה תקף את השופטים באנגליה על כך שהם שופטים נגד צ'לסי כחלק מקונספירציה רחבה יותר נגד צ'לסי שלו. האם מוריניו יחזור בצ'לסי לשיטות שגרמו למנצ'סטר יונייטד ולברצלונה לוותר עליו? האם אלו יהיה השיטות שבסופו של דבר יגרמו לצ'לסי לוותר עליו?

בטל שלח
    לכל התגובות
    x