$
אירועי ספורט

אף אחד לא רוצה לארח את גביע אפריקה לאומות

גביע אפריקה לאומות מתוכנן להתחיל בעוד חודשיים אבל אף מדינה לא מעוניינת לארח אותו

שירות כלכליסט 15:4511.11.14

גביע אפריקה לאומות מתוכנן להתחיל בעוד חודשיים, אבל אף מדינה לא מעוניינת לארח אותו.

 

 

 

 

מטפלים באבולה. בעיקר בסיירה ליאון וליבריה מטפלים באבולה. בעיקר בסיירה ליאון וליבריה צילום: רויטרס

 

לקונפדרציית הכדורגל האפריקאי (CAF), שמארגנת את הטורניר, הולך ואוזל הזמן והיא נותרה ללא מדינה מארחת בעקבות התפרצות מחלת האבולה. בקונפדרציה לא מסכימים לדחות את מועד הטורניר, אולם המארחת המקורית, מרוקו, לא מוכנה לחזור בה מהחלטתה לא לארח את הטורניר בין 16 מדינות, ושבה ודורשת את דחייתו עד 2016, זאת בשל התפרצות הווירוס הקטלני במערב אפריקה.

 

היום נפגשים חברי הקונפדרציה כדי לקבל החלטה סופית בעניין, וייתכן שיוחלט לוותר על קיומו ב-2015. הארגון, שיושב בקהיר, דחה כבר את בקשתה הקודמת של מרוקו לדחות את הטורניר, והודיע כי יחפש מארחת חדשה לטורניר הבכיר ביבשת, שתוכנן להתקיים בין ה-17 בינואר וה-8 בפברואר, במקרה ומרוקו לא תחזור בה.

 

בפגישת הוועד הפועל של הקונפדרציה עלולים להחליט לשלול ממרוקו את זכויות האירוח שלה, ואולי אף להטיל עליה עונשים נוספים. אולם בכל מקרה, אין תכנית חלופית לקיום הטורניר.  ארבע מדינות נוספות, דרום אפריקה, סודאן, מצרים וגאנה, כבר הודיעו כי אינן מוכנות לקחת על עצמן את האירוח. עוד לא ברור אם מדינות אחרות עמדו בתאריך היעד שנקבע ליום שבת האחרון להגיש מועמדות להחליף את מרוקו.

 

גאנה פסלה את האפשרות ביום שני, לאחר ששר הספורט מהאמה אייריגה, אמר כי הם מקשיבים לעצות של עובדי בריאות, לפיהן המדינה לא יכולה לארח את הטורניר בשל האבולה.  בחודש שעבר פנו בקונפדרציה לשבע מדינות בתקווה שאחת מהן תהווה גיבוי למרוקו, כך לטענת דרום אפריקה. בקונפדרציה לא פירטו על אילו עוד מדינות מדובר, אם כי אנגולה וניגריה צוינו גם כן כאפשרויות, מלבד ארבע המדינות שכבר סירבו להצעה.

 

אחת הבעיות שעומדות בפני הקונפדרציה היא שהטורניר תואם ללוח הזמנים שקבעו בפיפ"א, כך שייתכן שהשחקנים המובילים של אפריקה לא ישוחררו מהקבוצות שלהן אם הטורניר יעבור לתחילת 2016.

 

משרד הנוער והספורט המרוקאי חזר בסוף השבוע על טענתו מפני סכנת האבולה. בהצהרה שנפרשה על פני 4 עמודים חזרו וציינו כי ברצונם לארח את הטורניר בעוד שנה, זאת בשל "הסיכונים החמורים של הפצת מגפת האבולה הקטלנית".

 

קרוב ל-5,000 אנשים מתו עד כה מאבולה, ומרבית מקרי המוות אירעו בליבריה, גינאה וסיירה לאון. במרוקו ציינו כי ההערכה היא שעשרות אלפי אוהדים יבקרו במדינה לכבוד המשחקים, רבים מהם ממדינות מערב אפריקה, שבהן הכדורגל פופולארי במיוחד, ולכן במדינה לא מוכנים להסתכן בהפצת האבולה בין התאספויות גדולות של אנשים במשחקים.

 

ממשרד הספורט המרוקאי הסבירו כי ההמלצה של ארגוני הבריאות קודמת לספורט, ובמדינה לא מעוניינים לאלץ לסרב כניסה לאוהדים משלוש המדינות הנפגעות.

 

הגביע האפריקאי נאבק בעבר בבעיות ארגוניות, וכעת בקונפדרציה עומדים בפני האפשרות של העברת טורניר שלם למדינה חדשה חודשיים לפני בעיטת הפתיחה, לא מספיק זמן כדי שהמארחת החדשה תצליח להתכונן כראוי.  אפילו דרום אפריקה, שלה מתקני הכדורגל הטובים ביותר באפריקה, שהסכימה בהתראה קצרה להחליף ב-2013 את לוב, אינה מוכנה להסתכן עם האבולה והודיעה שאין מספיק זמן לתכנן או לממן את הטורניר.

 

"זה לגמרי בלתי אפשרי", הודיע שר הספורט של דרום אפריקה, פיקלה מבאלולה. "הפעם אנחנו נוותר".

 

עדכון: ב-CAF החליטו שמרוקו לא תוכל להשתתף באליפות אפריקה 2015 בגלל הסירוב שלה לארח את הטורניר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x