$
ספורט ישראלי

פחות זה יותר

שלוש הערות על מחזור הכדורגל בליגת ווינר שהיה ויהיה

אוריאל דסקל 16:5127.10.14

1. זהבי טהור

 

ערן זהבי, שאמש מול הפועל עכו כבש משחק ליגה עשירי ברציפות ואףשבר את השיא של מוטי קקון מ-1997, הוא השחקן הטוב ביותר בליגת העל. ויש לו את המספרים והתארים שמוכיחים את זה. אבל לא רק המספרים מוכיחים זאת. הוא הטוב ביותר בגלל שהוא משחק בקבוצה הטובה ביותר ואחד מהאחראים לכך שהיא הטובה ביותר - תחת שלושה מאמנים שונים. הוא הטוב ביותר בגלל שהוא משחק ברמה הגבוהה ביותר שלו ומציג יציבות נדירה - שבאה לידי ביטוי בין השאר בשבירת שיא הכיבושים הרצופים. והוא הטוב ביותר בגלל שלצידו צומחים שחקנים כגון טל בן חיים ודור מיכה. הם עושים זאת בגלל שהם לומדים מזהבי על מקצוענות, נחישות וקבלת החלטות. מבחינת יכולות טכניות וגופניות היו שחקנים ישראליים טובים יותר מזהבי - וייתכן שגם היום יש בליגת העל שחקנים שמבחינה כישורים טובים יותר מזהבי - אבל לאף אחד אין את המכלול של כישורים ואישיות כמו שלו יש. ואם יש מישהו שיש לו את המכלול הזה, אז הוא יקח מזהבי את האליפות בתום העונה.

 

 

זהבי חוגג עם מכבי תל אביב. 6,000 איש הגיעו כי כרטיס עלה 50 שקל זהבי חוגג עם מכבי תל אביב. 6,000 איש הגיעו כי כרטיס עלה 50 שקל צילום: ראובן שוורץ

 

 

 2. פחות שווה יותר

  

מלבד ערן זהבי, ששובר שיאי הבקעה משל היה כריסטיאנו רונלדו הציוני, מכבי תל אביב הציגה הישג נוסף אמש: 6,130 צופים באצטדיון בנתניה במשחק חוץ מול הפועל עכו. זה אחרי שמכבי חיפה הביאה יותר מ-20 אלף צופים למשחק מול הפועל רעננה בשבת וכ-1,200 אוהדי הפועל תקווה ליוו את הקבוצה למשחק באשדוד בסופ"ש.

 

הסיבה לכמויות האוהדים הנכבדת היא פשוטה: מחירי כרטיסים סבירים.

 

בגלל פעולות של אוהדים ביחד עם הקבוצות ו"קיום הדדיות" במחירי כרטיסים - כלומר הקבוצות גובות מחיר לכרטיס לאוהדי חוץ השווה לזה שגבו מהאוהדים שלהן - המחירים לכרטיסים כבר לא נעים על גבול הטירוף. הם סבירים בהחלט. 50 שקל לכרטיס זה מחיר טוב מאוד ביחס ל-80 שקל או 90 שקל שלקחו מהאוהדים עד המחאה.

 

והמחירים הנמוכים מסייעים גם לקבוצות.

 

הנהלת הפועל עכו ציפתה ל-3,000 אוהדים בתחילת מכירת הכרטיסים אבל כיוון שהחליטה למכור כרטיס רק ב-50 שקל ולא ב-80 שקל (תקרת המחיר לכרטיס ששמה המנהלת), יותר מ-6,000 אוהדי מכבי תל אביב הגיעו למשחק בנתניה. החישוב מאוד פשוט: אם עכו היתה מתעקשת לקחת 80 שקל, היו מגיעים פחות אוהדים - אולי 3,000 כפי שציפתה - והיו מכניסים 240 אלף שקל לקופת המועדון. בגלל מחיר של 50 שקל, הגיעו 6,000 אוהדים שהכניסו לקופת המועדון יותר מ-300 אלף שקל. וגם היתה אחלה אווירה, שתביא עוד אנשים למגרשים במשחקים הבאים. מחירי כרטיסים זולים יכניסו הרבה יותר כסף להרבה יותר קבוצות בטווח הארוך. זה אינטרס של הקבוצות להוזיל את המחירים.

 

אה, ומחאה עובדת. 

 

 

ג'ק ווילשר פצוע. יותר משחקים שווה יותר משחקים בלי השחקנים הכי טובים ג'ק ווילשר פצוע. יותר משחקים שווה יותר משחקים בלי השחקנים הכי טובים צילום: אי פי איי

 

3. 80% זה ה-110% החדש

 

פחות זה יותר גם בכל הנוגע למשחקים. עבור האוהדים וגם עבור השחקנים. אנחנו מתחילים היום שבוע של מחזור כדורגל שלם - המחזור שנדחה בגלל צוק איתן ישוחק ביום שלישי, רביעי וחמישי ואז יהיו משחקים נוספים בשבת, ראשון ושני.

 

זה מקרה נדיר בכדורגל הישראלי, שבדרך כלל מותיר את אמצע השבוע חופשי ממשחקים - עד שמגיעים לתקופת גביע המדינה. עם זאת, באירופה משחקי ליגה בשבת/ראשון, משחקי גביעים אירופאים ביום שלישי/רביעי/חמישי, משחקי ליגה בשבת/ראשון, משחקי גביע/גביע הליגה בשלישי/רביעי/חמישי, משחקי ליגה בשבת/ראשון וכו' זו שגרה מייגעת עבור השחקנים.

 

קבוצות רבות באירופה משחקות משחק כל שלושה ימים וזה לגמרי לא בסדר - ככה לפי מחקרים רפואיים באיטליה. המחקרים מראים כי מהירות ההתאוששות ממשחק תלויה הרבה בתזונה של השחקן ובהתנהלותו המקצועית. אם שחקן אוכל כמו שצריך ושומר על הגוף שלו 24/7 אז אחרי שלושה ימים הגוף שלו התאושש ב-80% מהמשחק ששיחק. ההתאוששות נמדדת על פי האחוזים של גליקוגן (רב סוכר, הבנוי מגלוקוז ומשמש לשימור עתודות אנרגיה זמינה) בשריריו.

 

כלומר, אם שחקן הוא מקצוען על, אוכל בדיוק כמו שצריך, עובד על הגוף שלו 24/7 (נגיד כמו כריסטיאנו רונלדו) אז הוא מוכן רק ב-80% ללוח השנה למשחק הבא שלו.  מחקרים נוספים הראו שהסיכוי להיפצע אחרי 4 שבועות של משחק כל שלושה ימים עולה ב-60%. כלומר, בגלל לוח השנה העמוס הספורטאים הבכירים של אירופה נמצאים במצב של 80% במקסימום ועם סיכוי גבוה להיפצע.

 

זה איום ונורא מבחינת הכדורגלנים, שיכולים לחוות פציעות או ירידה משמעותית בכושר. זה נורא עבור האוהדים, שמשלמים המון כסף כדי לראות את הכדורגלנים הטובים ביותר רק ב-80% מהיכולת שלהם. זה נורא עבור קבוצות קטנות ובינוניות, שפשוט לא יכולות להרשות לעצמן רוטציה גבוהה בין שחקנים ולכן לא באמת יכולות להתחרות בשתיים או שלוש חזיתות, וזה נורא עבור הכדורגל שמעמיס על שחקנים יותר מדי משחקים. "אנחנו הורגים את השחקנים", הזהיר פפ גווארדיולה, המאמן של באיירן מינכן. "אנחנו מבקשים מהם יותר מדי".  

 

"נתנו 110% מעצמו על המגרש" זו קלישאה ישנה שכדורגלנים ומאמנים אוהבים להשתמש בה. עם זאת, בגלל לוח השנה של הכדורגל האירופי, היא פשוט לא נכונה. 80% זה ה-110% החדש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x