$
ספורט ופוליטיקה

פריז סן ז'רמן הרוויחה יותר מ"שונות" מאשר זכויות שידור, חסויות או מכירת כרטיסים

לפי נתונים שפרסמה DNCG, הרשות שמפקחת על חשבונות קבוצות הכדורגל בצרפת, ההכנסה של הקבוצה מ"מוצרים אחרים" עמדה על 233.6 מיליון יורו, שעזרו לצמצם את ההפסד עבור עונת 2012-13 ל-3.5 מיליון יורו

שירות כלכליסט 14:5022.10.14

פריז סן ז'רמן, קבוצת הכדורגל בבעלות קטארית שנקנסה בשל הפרת החוקים הפיננסים של ארגון הכדורגל האירופי, הרוויחה יותר ממכירות של "פריטים שונים" מאשר מזכויות שידור, חוזי ספונסרשיפ ומכירת כרטיסים ביחד.

 

 

 

 

 

נאסר אל חאליפי, נשיא פריז סן ז'רמן. "יש לנו עורכי דין מוכשרים" נאסר אל חאליפי, נשיא פריז סן ז'רמן. "יש לנו עורכי דין מוכשרים" צילום: איי אף פי

 

בעזרת הכספים שהזרימה ממשלת קטאר, הקבוצה הפכה לאחת הבזבזניות הגדולות בכדורגל, וקנתה את הצלחתה בליגה המקומית ובליגת האלופות. אתמול היא ניצחה בתוצאה 1-0 את אפועל ניקוסיה מקפריסין בשלב הבתים בליגת האלופות.

 

לפי נתונים שפרסמה DNCG, הרשות שמפקחת על חשבונות קבוצות הכדורגל בצרפת, ההכנסה של הקבוצה מ"מוצרים אחרים" (שונות) עמדה על 233.6 מיליון יורו, שעזרו לצמצם את ההפסד עבור עונת 2012-13 ל-3.5 מיליון יורו. לעומת זאת, ההכנסות מזכויות שידור, חוזי ספונסרשייפ ומכירות כרטיסים הסתכמו ב-166 מיליון יורו.

 

מהקבוצה לא הגיבו על המכירות של פריטים אחרים, שהיוו 58% מכלל ההכנסה והוכפלו בהשוואה לשנה קודם לכן.

 

האלופה היוצאת מארסיי, רשמה הכנסה של 14.9 מיליון יורו ממכירות שונות, שהיוו 14% מכלל ההכנסות. פריס סן ז'רמן מדורגת כעת שנייה בליגה הצרפתית, לאחר שניצחה ארבעה משחקים וסיימה שניים בתיקו.

 

מוקדם יותר העונה הוטלו קנסות על פריס סן ז'רמן וכן על מנצ'סטר סיטי, קבוצה נוספת שבבעלות משפחת מלוכה מהמפרץ הפרסי, שעלולים להסתכם ב-60 מיליון יורו, לאחר שההפסדים של הקבוצות עקפו את המגבלה שקבעו באופ"א.

 

אופ"א הענישה את פריס לאחר שהקבוצה צברה הפסד של 5.5 מיליו יורו עבור עונת 2011-12. ניתוח עצמאי שערכו באופ"א מצא שהסכם הספונסרשייפ של הקבוצה עם רשות התיירות של קטאר לא עמד במבחן ה"שווי ההוגן" ונחשב מנופח מדי.

 

שווי ההסכם נע בין 150-200 מיליון יורו בשנה, כך לפי העיתון לה פריזיאן. בהתאם לכללי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א, הקבוצות מוגבלות להפסד של 37 מיליון יורו לאורך שתי עונות.

 

"החוזה שלנו עם רשות התיירות של קטאר אינו תכסיס חשבונאי", הגיב נשיא הקבוצה נאסר אל חלאיפי לפני ההודעה במאי על הטלת הקנס. "זה אותו חוזה שיש לנו עם אמירייטס. אין סיבה שאופ"א לא תסכים. הכל חוקי. עורכי הדין שלנו מוכשרים מאוד".

 

תחת הבעלות הקטארית, הקבוצה מתחרה על כמה מהשחקנים המבוקשים ביותר בעולם הכדורגל. ביוני היא הסכימה להוציא 50 מיליון ליש"ט (81 מיליון דולר) על בלם נבחרת ברזיל דויד לואיז. הוא הצטרף לסגל שכבר כולל את קפטן ברזיל טיאגו סילבה והחלוץ השבדי זלאטן איברהימוביץ'.

 

בינתיים בפורטוגל, פורטו דיווחה על הפסד של 40.7 מיליון יורו בעונת 2013/14. זאת לעומת רווח של יותר מ-20 מיליון יורו בעונה שעברה. פורטו רשמה רווח של 23.9 מיליון יורו בלבד בשוק העברות השחקנים - ירידה מ-76.4 מיליון יורו בשנה שלפני. פורטו מבססת את המודל הכלכלי שלה על מכירת שחקנים - וב-12 השנים האחרונות רשמה רווח בשוק העברות של 351 מיליון יורו. עם זאת, ייתכן שהרווחים הללו נחלקו עם קרנות להשקעות בשחקנים (קרנות TPO).

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x