$
ספורט ישראלי

הכל סבבה. בינתיים

בלי העין הרע, נראה כי ליגת העל התחילה טוב. צריך לנצל את המומנטום הזה כדי להביא יותר כסף מנותני חסות ובעלי זכויות שידור

אוריאל דסקל 16:2321.10.14

בלי העין הרע, נראה שליגת העל התחילה טוב.  

 

 

אצטדיון בלומפילד אמש. לא צריך לעשות הרבה כדי להביא את הישראלים למגרשים אצטדיון בלומפילד אמש. לא צריך לעשות הרבה כדי להביא את הישראלים למגרשים צילום: אורן אהרוני

 

שיאי צופים, כדורגל שספג השראה ממשחקי המונדיאל ונראה טוב ואפילו רייטינג שמטפס. המשחק בין מכבי תל אביב למכבי חיפה הגיע לפיק צפייה של 17% והרייטינג הממוצע שלו עמד על 12.8% - זאת בהשוואה ל-11% במשחק בשנה שעברה בסיבוב הראשון בין מכבי חיפה למכבי תל אביב. הפועל פתח תקווה, "ענקית רדומה", הביאה 8,000 צופים למשחק מול הפועל עכו בזכות כניסה בחינם וגם 6,600 אוהדי בית"ר ירושלים הגיעו לאצטדיון בפתח תקווה ביום ראשון לחזות בקבוצתם - מספר גבוה יחסית - בעיקר בגלל מחיר אחיד של 50 שקל לכרטיס. הנתונים משקפים את הרעב האדיר של הישראלים לכדורגל. אותם ישראלים, שמוציאים 25 מיליון דולר בשנה כדי לראות את ברצלונה בקאמפ נואו, רוצים לראות כדורגל גם כאן, קרוב לבית. והכדורגל הישראלי לא צריך לעשות הרבה כדי להביא אותם - הוא צריך להיות זמין, זול יחסית, מעט יותר חיובי, מעט יותר תחרותי, מעט יותר מסודר, פחות פוליטי ויהיה כאן טוב. באמת.

 

לטפח את השקיפות ואת הליגה

 

כולם חלק מטיפוח המשחק הלאומי. מינהלת הכדורגל צריכה להבין זאת ולגייס אותנו למשימה הזאת. יעשו את זה על ידי שקיפות, פרסום נתונים ודיאלוג מתמשך עם האוהדים - ברמת השטח עם עמותות האוהדים וברמת השטח הווירטואלי עם טוויטר, פייסבוק, אינסטגרם - כל אלו. כמו כן, זה לא סוד כמה צופים הגיעו כל מחזור ומי מלכת הצופים. זה לא אמור להיות סוד - זה אפילו יגביר את התחרות בין האוהדים - תפרסמו נתונים. כמו כן, היה נחמד לשמוע איזה חזון או שניים לכדורגל הישראלי מצד המינהלת. איך הליגה אמורה להיראות בסופו של דבר? זה חשוב לכולם - לאוהדים, לנותני חסות פוטנציאליים, לבעלי זכויות שידור. בקיצור, צריך לשמור את המומנטום הטוב כדי להביא יותר כסף מנותני חסויות ובעלי זכויות שידור - כי מהאוהדים כבר לקחו כל מה שאפשר.

 

 

אם הפועל פתח תקווה הביאה 8,000 אוהדים נגד הפועל עכו, אפשר לעשות את זה כל שבוע אם הפועל פתח תקווה הביאה 8,000 אוהדים נגד הפועל עכו, אפשר לעשות את זה כל שבוע צילום: אורן אהרוני

 

היית לי לעוגן

 

אולי זה ה-HD, אולי זה עמיחי שפיגלר החביב, אולי זה העדר דני נוימן מהמרקעים ואולי זה העובדה שכבר התרגלנו לשעה מסוימת ביום מסוים למשחק המרכזי - אבל התחושה היא שהמשחק המרכזי יכול להיות עוגן רציני לכל ערוץ. בכל העולם זכויות השידור לאירועי ספורט בנסיקה. לפי דלויט, "הצמיחה המהירה נובעת מחשיבות הספורט במדיום הטלוויזיוני לנוכח העובדה שהוא חי וישיר ובעל אלמנטים חברתיים. בשוק טלוויזיה שהולך לפתרונות של צפייה נדחית (PVR) וצפייה מותאמת אישית (VOD) היכולת לרתק בזמן נתון כמות גדולה של אנשים לאותה תוכנית ייחודית במידה רבה לספורט". באמת שאין שום סיבה שערוץ 2 וערוץ 10 יוותרו על עוגן פוטנציאלי כזה כמו המשחק המרכזי.

 

זה לא תרבותי

 

וקצת ביקורת. קידום תוכניות אחרות בזמן המחצית של המשחק זו המצאה די ישראלית. בכל העולם מדברים במהלך המחצית על המשחק עצמו. הדיבורים על המשחק הם חלק חשוב מהמשחק עצמו. זה פוגע בתרבות הספורט עצמה שמביאים שחקן כלשהו לקדם איזה תוכנית שקרכלשהו בזמן שכולם רוצים לדבר על המשחק ולשמוע מה אחרים אומרים עליו. יש משחק 90 דקות, כמה דקות קדם משחק ועוד כמה דקות הפסקה - למה לנסות לדחוף בדקות האלה תכנים שלא קשורים למשחק עצמו? אם רוצים תרבות כדורגל, צריך לדבר על כדורגל בזמן משחק כדורגל. זה רק הגיוני.

 

 

מכבי אתמול. סדרנים בכל תמונה מכבי אתמול. סדרנים בכל תמונה צילום: אורן אהרוני

 

למה צריך כל כך הרבה סדרנים?

 

בתמונות הרבות של אנשים מבלומפילד אתמול - מלא מלא סלפים - ניתן לזהות את הסדרנים בקלות. הם לובשים אפודה זוהרת ונמצאים כמה מטרים זה מזה. כמות הסדרנים פשוט לא נורמלית. אין את זה בתמונות מאצטדיונים אחרים בעולם. הבעיה היא כמובן של הרשויות אבל היא מתגלגלת לאוהדים ולמחירי הכרטיסים שהם משלמים. הבעיה נעוצה בכך שחברות האבטחה והמשטרה קובעות בעצמן כמה סדרנים, שוטרים הן ישלחו למשחק. אומר בעלים של קבוצת כדורגל בישראל: "בכל תחנת משטרה בעיר שיש בה קבוצת כדורגל, יש סעיף תקציבי הכנסות ממשחקי כדורגל. הם עושים מזה כסף. לא ייתכן שאנחנו צריכים 80 סדרנים, 40 שוטרים ושלושה פרשים על סוס למשחק עם 3,000 איש במשחק. מה זה הדבר הזה? מה אני צריך פרשים, ב-800 שקל לסוס. חיים רמון הראה את ההכנסות ממשחק גביע הטוטו האחרון של הפועל - 374 אלף שקל מכרטיסים וכו'. הוצאות 384 אלף שקל. מתוך ההוצאות 300 אלף שקל סדרנים ומשטרה. אי אפשר להחזיק מעמד ככה. כל הכנסות הכרטיסים והמנויים למשטרה ולסדרנות. זה לא נכון להעמיס את זה על האוהדים. אבל המדינה, משרד הספורט, משרד הביטחון הפנים - כולם יבכו כאן בסוף".

 

מנכ"ל בקבוצה בכירה טוען ש"בגרמניה יש 100 סדרנים ל-8,000 אוהדים וכאן יש 100 סדרנים ל-800 אוהדים - משהו כאן לא בסדר. ובגרמניה הם מגיעים שיכורים למשחקים".

 

סמנכ"ל בקבוצת כדורגל מחדד: "העניין הוא שאין לנו מילה בקשר לאבטחה. המשטרה וחברת האבטחה קובעים כמה סדרנים ושוטרים יהיו. כלומר כמה כסף הם יקבלו. היה כאן משחק שמכרנו אליו 30 כרטיסים לאוהדי הקבוצה היריבה, והמשטרה קבעה שזה אירוע בטחוני של כל העיר. בסך הכל ההכנסה מהמשחק היתה 8,000 שקל והיינו חייבים  למשטרה ולחברת האבטחה 20,000 שקל. זה הזוי. הם קובעים אבטחה אפילו למשחקי נוער - שלושה סדרנים בלי אוהדים. הזייה. ואף אחד לא ממש פותר את הבעיה הזאת. אין סטנדרטים ולא קובעים סטנדרטים בגלל שכולם עושים כסת"ח - מפחדים שאם יקרה משהו, אז יאשימו אותם שלא היו מספיק שוטרים או סדרנים. מצד שני, אי אפשר להפסיד כסף ממשחקים - זה לא הגיוני. אסור שזה יקרה. צריך סדרן שניים בכל יציע. היום יש יותר סדרן לכל 30 אוהדים. זה לא הגיוני כשבאירופה יש סדרן אחד לכל 800 אוהדים. אני יודע בוודאות שעיריית תל אביב עושה יאמבה כסף ממכבי והפועל. זה לא נורמלי. יש משחקים שרוצים להביא שוטרים חמושים. המשטרה מבקשת שוטר חמוש - עם רובה סער והכל. למה? זה פסיכי"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x