$
ספורט ישראלי

המשפר, המשפיע והמנצל

הכדורגל והפוליטיקה מעורבבים זה בזה - יש כאלו שמנסים לשפר את המצב, יש כאלו שמנסים להשפיע על הפוליטיקה דרך הכדורגל ויש כאלו שמנצלים את המצב כדי להשיג עוד לייק

אוריאל דסקל 10:5419.10.14

אביגדור ליברמן, שר החוץ של ישראל שמאמציו בכל הקשור לכדורגל הישראלי בזירה הבינלאומית שואפים לאפס, מתח ביקורת על בני סכנין בעקבות טקס הוקרה שערכו לח"כ לשעבר, עזמי בשארה, שנחשד בקשר עם חיזבאללה. "כשקבוצת כדורגל בליגה הישראלית מודה לעזמי בשארה, שחשוד בריגול ובסיוע לחיזבאללה, שברח מהארץ ושמסית נגד מדינת ישראל, יש לנקוט נגדה בצעדים חריפים" כתב ליברמן בפייסבוק שלו והמליץ שבני סכנין לא תשחק יותר בליגה הישראלית - הוא זכה לאלפי לייקים ותגובות.

 

 

 

 

 

ליברמן לא היה הפוליטיקאי היחיד שקפץ על העגלה.

 

שרת הספורט, לימור לבנת, שלא אמרה דבר משמעותי בקשר למחאת הכרטיסים שמתחוללת כבר שבועות רבים בישראל ושיש לה קשר ישיר אליה, מסרה: "אני רואה מקרה זה בחומרה רבה. מדובר לא רק בפרובוקציה אלא בחציית קווים אדומים של ממש, שאין להם מקום במגרשי הכדורגל. זו לא הפעם הראשונה שהאצטדיון בסכנין בחסות ראשי הקבוצה משמש במה לגילויים אנטי ישראליים. אבל האירוע שבו קבוצה בליגה הישראלית מעניקה תעודת הוקרה לאדם שנחשד בריגול ובסיוע לחיזבאללה, הוא בלתי נסבל. אני קוראת להתאחדות לכדורגל לנהוג במלוא חומרת הדין נגד הקבוצה והגורמים שאחראים לשערורייה".

 

אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן צילום: אוראל כהן

 

בני סכנין, שבמשך שנים היוותה סמל לדו קיום שמתקיים באופן טוב יחסית בכדורגל הישראלי, טעתה שערכה את הטקסט הזה לפני המשחק ובמיוחד טעתה שהסתירה ממינהלת הליגה את כוונתה להודות לבשארה - דמות בעייתית ביותר.

 

יו"ר בני סכנין, אבו יונס, הסביר: "עזמי בשארה הוא דוקטור שעזר בגיוס הכספים לבני סכנין, אני לא מבין על מה המהומה. הממסד לא נותן לנו כסף אז למה שלא נגייס כספים מבחוץ?! מה רע בזה?!". המנכ"ל חאלד דוכי הוסיף: "זה לא סוד שקיבלנו כסף מקטאר, כולם יודעים את זה. בעבר כבר התקבלו תרומות מקטאר, בגלל התמיכה מהקטארים קוראים לאצטדיון בסכנין דוחא. אחרי אותן תרומות נערך טקס בו הודינו לח"כ אחמד טיבי שסייע לנו, לא זכור לי שהייתה אז מהומה סביב זה אז מה קרה פתאום?!".

 

אנשי סכנין ציינו גם שבמקרה וההתאחדות לכדורגל תטיל קנס כבד על הקבוצה - קטאר תשלם אותו. הם אולי צחקו אבל הם היו רציניים. קטאר מממנת הרבה מהפעילות של בני סכנין - מה שאולי משפיע על ההתנהלות של אנשי הקבוצה.

 

כמו כן, אנשי בני סכנין מיתממים, אבל יש להם נקודה.

 

העובדה היא שקטאר מעבירה הרבה יותר כסף לבני סכנין, שבמשך שנים פעלה למען דו-קיום, מאשר ממשלת ישראל. אנחנו לא יודעים בוודאות כמה קטאר העבירה בגלל בעיות שקיפות שרלבנטיות לא רק לסכנין אלא לכל קבוצות הליגה בישראל. כמו כן, ועל פי אנשי סכנין, בשארה סייע לקבוצה בהשגת תרומות מחוץ לארץ הרבה יותר מאשר משרד החוץ.

 

וכך, במקום שבני סכנין תהפוך לסיפור הצלחה של דו קיום בליגה הישראלית בזכות השקעה ישראלית, היא הפכה לעוד "סיפור הצלחה" קטארי באזור הזה של המזרח התיכון. כמו החמאס, סוג של.

 

מנכ"ל המנהלת אורן חסון אמר ש"כללי פיפ"א ואופ"א מחייבים את העוסקים בענף שלא לערב פוליטיקה וכדורגל, צר לנו על המעורבות הפוליטית הפסולה, כפי שבאה לידי ביטוי במגרש הכדורגל בסכנין". חסון, שאולי לא עוקב אחרי כדורגל הרבה זמן, טועה. כדורגל תמיד היה מעורב פוליטית - וכבר קשה לדעת מי ומה משפיע על מה ומי. רק השבוע החל משבר דיפלומטי חריף בין אלבניה וסרביה בגלל משחק כדורגל בין הנבחרות. כמו כן, במהלך סוף השבוע מהומות התחילו במשחק בין באסטיה וניס בליגה הצרפתית בגלל הנפת דגל של קורסיקה. ברצלונה, הקבוצה של המדינה, היא כלי ביטוי פוליטי לקטאלנים כבר כמה עשורים טובים.

 

הכדורגל והפוליטיקה מעורבבים ביותר - יש כאלו שמנסים לשפר את הפוליטיקה עם הכדורגל, יש כאלו שמנסים להשפיע על הפוליטיקה דרך הכדורגל ויש כאלו שמנסים לנצל את הפופולאריות של הכדורגל כדי להשיג עוד כותרת או לייק. 

 

בסיפור הזה של בני סכנין, אותו נשכח מחרתיים, יש את כל האלמנטים. אלו שמנצלים, אלו שמשפיעים ואלו שהשיגו לייק.

 

רק חבל ששוב מחזור של כדורגל נאה הלך לאיבוד בכותרות פוליטיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x