ספורט עולמי

"אני מדבר איתם לפני ואחרי שאני מכה אותם"

כך מתרץ כוכב ה-NFL אדריאן פיטרסון את הכאת ילדיו. אירועי האלימות שבהם מעורבים שחקני הפוטבול רודפים זה את זה - האם בליגה מנסים באמת למנוע אותם?

רון גורדון 14:2515.09.14

"מה שנחשב התעללות ב-2014, היה נורמלי לגמרי כשאני גדלתי בשנות ה-80'. אבל זמנים השתנו והחברה כבר לא מקבלת סטנדרטים כאלה של חינוך וגידול ילדים". התובנה המרתקת הזו מהטוויטר של דנטה סטלוורת', רסיבר שהוא כרגע שחקן חופשי, נוגעת לפרשה החדשה שמסעירה את ה-NFL. אדריאן פיטרסון, אחד הכוכבים הגדולים שיש לליגה הזו להציע, הואשם בגרימת פציעה לילד, אחרי שהכה את בנו.

 

אדריאן פיטרסון. פיטרסון הוריד ענף מעץ, תלש עלה עלה, ואז הפליא מכותיו בבן, גורם לו לחבלות באשכים, בעכוז, בגב וברגליים אדריאן פיטרסון. פיטרסון הוריד ענף מעץ, תלש עלה עלה, ואז הפליא מכותיו בבן, גורם לו לחבלות באשכים, בעכוז, בגב וברגליים צילום: רויטרס

 

מסתבר שפיטרסון קצת איבד את זה כשבנו בן ה-4, שמתגורר בנפרד עם אמו במינסוטה, הגיע לביקור בחודש מאי האחרון בביתו של השחקן בטקסס. ריב עם אחד הילדים האחרים שמתרוצצים בבית הוביל לעונש כבד. פיטרסון הוריד ענף מעץ, תלש עלה עלה, ואז הפליא מכותיו בבן, גורם לו לחבלות באשכים, בעכוז, בגב וברגליים. הוא אמנם התנצל אחר כך בהודעות טקסט ששלח לאמו של הילד, ואף הודה שהגזים ושהוא מרגיש רע. הוא הוסיף גם ש"כל ילדיו יודעים שהוא אב טוב ורך לב אבל גם יודעים שאסור להם לחצות את הגבול".

 

אמו של הילד ראתה את החבורות כשזה חזר מהביקור, וגרסת הילד, שהזכיר גם מכות בפנים ואולי חגורה שהצטרפה בשלב כזה או אחר, הובילה לביקור אצל רופא, ומשם למשטרה. זו עצרה את פיטרסון לפני כמה ימים באשמה הנ"ל, והוא שוחרר בערבות עד המשפט בעניינו, כשמינסוטה קבוצתו משחררת אותו בינתיים ממשחק אחד. אגב, אחת מהטענות של פיטרסון, שהודה במיוחס לו, אבל כן ניסה להצדיק את מעשיו, הייתה שלכל ילדיו יש סימנים כאלה בדיוק על הגוף אחרי שהוא מעניש אותם (ופנייה אישית, אם מישהו מהקוראים מצליח לגלות כמה ילדים יש בדיוק לפיטרסון בן ה-29, נשמח. אנחנו התבלבלנו באזור שבע). "אני גם מדבר איתם לפני ואחרי שאני מכה אותם" הוא אמר. כמה נחמד מצדו.

 

עכשיו צריך לראות איך יוצא מכל הבלגן הזה הקומישינר רוג'ר גודל. רק לפני שבוע וקצת פורסם הקליפ שבו שחקן בולטימור ריי רייס נצפה כשהוא חובט בפרצופה של ארוסתו ומהמם אותה לרצפת המעלית בבית מלון באטלנטיק סיטי. רייס הושעה עד הודעה חדש. אחר כך פורסם שקלטת הווידאו הזו הוגשה לבכיר ב-NFL כבר בחודש אפריל.

 

 מה קרה מאז? טוב ששאלתם. גודל עכשיו לחוץ, חוטף ביקורות מכל עבר - כולל מהקונגרס האמריקאי. "הקומיש" שלח מייל לכל 32 הקבוצות, שבו כתב כי "כל עניין משמעתי, גם ביתי, יטופל בחומרה, אם יהיה שימוש בנשק, אלימות מוגזמת, או כאשר הקורבן הוא אישה בהריון או בנוכחות של ילד". המשמעות המיידית של עבירה כזו תהיה השעיה משישה משחקים, ובמקרה חוזר – שנה בחוץ. לא ברור איפה המקרה של פיטרסון ייפול. בינתיים גם גרג הארדי, שחקן קרוליינה פנת'רנס, הושעה עד להודעה חדשה בגלל שהכה את החברה שלו.

 

האם בכלל ראוי שמקום עבודה, ה-NFL, יתערב בענייניו הפרטיים של אדם? כנראה. ברגע שרואים את אחת מהתמונות של החבורות שנגרמו לילד של פיטרסון מבינים שמישהו היה חייב להתערב שם. השאלה הנוספת היא: האם ואיך בדיוק גודל מצפה מהכוכבים של הליגה שלו להתיישר לפי הערכים שהוא מכוון אליהם? האם הוא באמת מצפה שהם יעשו זאת או  אם המטרה העליונה שלו עצמו היא בעצם לשמור על מראית עין של ניקיון, העיקר שהתקשורת והמפרסמים לא יגלו שהפוטבול הוא משחק אלים שמעודד אלימות וצריך אנשים אלימים שישחקו אותו? אנשים אלימים שבשנים האחרונות היו מעורבים בהכל - מגניבה דרך הכאת נשים ועד רצח (מקרה ארון הרננדז).

 

הניסיון של גודל להוות את המגדלור המוסרי של יותר מ-1,600 שחקנים הוא במקרה הטוב– נאיבי. במקרה הרע - אחת הספינות התועות תתנגש בו בסוף.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x