$
ספורט ופוליטיקה

ה-NFL תשלם 950 מיליון דולר לשחקנים שספגו פגיעות ראש

ליגת הפוטבול של ארצות הברית תיאלץ לשלם פיצויים ליותר מ-3,600 שחקנים הסובלים מהשפעות ארוכות טווח וטוענים כי לא יודעו על הקשר שבין מכות ראש טראומתיות חוזרות לבין פגיעות מוח

שירות כלכליסט 15:4714.09.14

ליגת הפוטבול האמריקאית, ה-NFL, תיאלץ לשלם כ-950 מיליון דולר ליישוב התביעות בגין פגיעות ראש שספגו השחקנים, זאת בהתבסס על ההערכות לפיהן פחות מחמישית מהשחקנים ידרוש פיצויים עבור פציעות הזכאיות להסדרים כספיים.

 

קרוב ל-500 שחקנים תבעו את הליגה בדרישה לפיצויים בגין פציעות ראש. בתלונות, שאוחדו והוצגו בפני השופטת המחוזית אניטה ברודי בפילדלפיה, השחקנים הפורשים האשימו את ה-NFL שלא יידעה אותם על הקשר בין מכות ראש טראומתיות חוזרות ופגיעות מוח ארוכות טווח קרוב ל-500 שחקנים תבעו את הליגה בדרישה לפיצויים בגין פציעות ראש. בתלונות, שאוחדו והוצגו בפני השופטת המחוזית אניטה ברודי בפילדלפיה, השחקנים הפורשים האשימו את ה-NFL שלא יידעה אותם על הקשר בין מכות ראש טראומתיות חוזרות ופגיעות מוח ארוכות טווח צילום: MCT

 

ההערכה פורסמו בדו"ח חדש שחובר עבור עורכי הדין המייצגים את השחקנים בתביעה שהוגשה נגד הליגה. מהניתוח עולה ש-3,600 שחקנים, המייצגים 17% מהמשתתפים הפוטנציאלים בתביעה ייצוגית, יזכו לפיצויים. 15 אלף שחקנים לא יפתחו פגיעות שזכאיות לפיצוי, וכן כ-2,300 שחקנים לשעבר שסבלו מפציעות שכן זכאיות לא ישתתפו בתכנית. דו"ח מקביל שנערך עבור ה-NFL העריך כי סכום הפיצויים יעמוד על כ-900 מיליון דולר. הדו"חות נחשפו לציבור בעקבות בקשות מצד סוכנות בלומברג ו-ESPN.

 

"ההסדר מבטיח ששחקנים שפרשו וסובלים מפגיעה שעומדת בתנאים שנקבעו יקבלו במהירות את הפיצוי לו הם זקוקים. תכנית הפיצויים, שמכסתה לא הוגדרה, מבטיחה שכל התביעות המתאימות לאורך 65 השנים הבאות יפוצו ללא קשר לעלותה הכוללת", כך מסרו בהצהרה כריס סיגר וסול וייס, עורכי הדין הבכירים של השחקנים.

 

קרוב ל-500 שחקנים תבעו את הליגה בדרישה לפיצויים בגין פציעות ראש. בתלונות, שאוחדו והוצגו בפני השופטת המחוזית אניטה ברודי בפילדלפיה, השחקנים הפורשים האשימו את ה-NFL שלא יידעה אותם על הקשר שבין מכות ראש טראומתיות חוזרות לבין פגיעות מוח ארוכות טווח.

 

באוגוסט 2013 הסכימה הליגה לשלם 765 מיליון דולר ליישוב התביעות הנוגעות לזעזועי מוח, אולם השופטת דחתה בינואר את האישור הראשוני של ההסדר, מתוך חשש שהסכום לא יספיק על מנת לממן את כל התביעות לאורך תקופה של 65 שנים. על פי תנאי ההסדר המתוקן, שפורסם ב-25 ביוני, הליגה תשלם מינימום של 675 מיליון דולר במזומן לשחקנים בעבר הסובלים ממספר פגיעות ומחלות, לרבות דמנציה.

 

בדיקות רפואיות ותכניות חינוך יעלו את הסכום הכולל של ההסדר ל-765 מיליון דולר.

 

כעשרה שחקנים וקרובי משפחה המייצגים שחקנים התנגדו להסדר, וזאת בטענה כי הוא אינו עונה על תביעות למוות ברשלנות ולא מטיב עם שחקנים שסובלים מהשלבים המוקדמים של אנצפלופתיה טראומטית כרונית (CTE), פגיעת מוח שעלולה להיות קטלנית.

 

לפי הדו"ח האחרון עולה כי אף שהסכום הכולל שישלמו עומד ככל הנראה על 950 מיליון דולר, הליגה צפויה לשלם 54% מהסכום הזה ב-20 השנה הראשונות. הדו"ח שחובר על ידי תומאס וסקז מחברת המחקר הניו יורקית Analysis Research Planning, גורס כי ההכנסות מהקרנות ב-20 השנה הראשונות יובילו לכך ש-675 המיליון המקוריים יספיקו למימון כל התביעות.

 

קריאות להדחתו של קומישינר ה-NFL בעקבות פרשת ריי רייס

 

בחדשות נוספות הקשורות ל-NFL, ארגון הנשים UltraViolet קורא להדחתו של הקומישינר רוג'ר גודל בשל הדרך בה התמודד עם פרשת האלימות המשפחתית של ריי רייס. בארגון מתכוונים להטיס מטוסים מעל שלושה אצטדיונים של קבוצות NFL לפני המשחקים היום. המטוסים ישאו כרזות שיקראו "גודל חייב ללכת" (GoodellMustGo). המטוסים מתוכננים לטוס במשך שעתיים מעל לכל אצטדיון לפני שהאיסור על טיסות ייכנס לתוקפו שעה לפני תחילת המשחק.

 

אחד המטוסים יטוס מעל לאצטדיון מטלייף בניו ג'רזי, לפני המשחק של הניו יורק גאיינטס מול אריזונה קרדינלס. שלטים יחוגו גם מעל אצטדיונים בקליבלנד ובסן פרנסיסקו, וכן מטוס אחד יעלה לאוויר ביום שני לפני משחק באינדיאנפוליס.

 

Ultraviolet והארגון הלאומי לנשים קוראים לגודל להתפטר מתפקידו כקומישינר, זאת לאחר שב-10 בספטמבר דווח כי כבר לפני חמישה חודשים הליגה קיבלה לידיה את צילומי האבטחה שבהם נראה רייס, שחקנה לשעבר של בלטימור רייבנס מכה את מי שהייתה אז ארוסתו והיום היא אשתו בראש עד לאובדן הכרה, זאת על אף שגודל מתעקש כי איש ב-NFL לא צפה בסרטון עד לפני שבוע.

 

בתוך כך, חבר מושבעים גדול בטקסס החליט ביום שישי להגיד כתב אישום נגד השחקן אדריאן פטרסון באשמת פגיעה בילד. עוד משבר נוסף איתו תצטרך הליגה להתמודד.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x