$
רכישות

מחאה? הגלייזרים לא ימכרו את מנצ'סטר יונייטד בחמש השנים הקרובות

על פי דיווח ב"גרדיאן", למרות מחאות האוהדים, הבעלים האמריקאים של קבוצת הפרמיירליג לא מתכננים לארוז את המזוודות

שירות כלכליסט 18:4420.08.14

למשפחת גלייזר אין שום כוונה למכור בזמן הקרוב את מנצ'סטר יונייטד - הבעלים האמריקאים השנויים במחלוקת של המועדון מתכוונים להישאר בו עוד חמש שנים לפחות.

  

 

וויין רוני ודארן פלטשר. הגביע האחרון שהקבוצה הניפה וויין רוני ודארן פלטשר. הגביע האחרון שהקבוצה הניפה צילום: איי אף פי

 

החדשות האלה בוודאי לא יתקבלו בברכה בקרב האוהדים ששומרים טינה למודל הבעלות של המשפחה על הקבוצה, שכלל הוספת חוב של 700 מיליון ליש"ט בעת רכישתה ב-2005.

  

הזעם שחשים האוהדים כלפי ששת האחים (חמישה אחים ואחות) ששולטים ביונייטד מאז מות אביהם מלקולם במאי, התעורר מחדש לאחר ההפסד המפתיע 2-1 של הקבוצה במשחק הבית נגד סוונסי. זו היתה הפעם הראשונה שיונייטד הפסידה במשחק פתיחת עונה באולד טראפורד מאז החל עידן הפרמיירליג. זה היה גם המשחק הראשון של המאמן לואי ואן חאל.

  

בעקבות ההפסד, חלק מהאוהדים מיהרו להאשים את הבעלים בהיעדר פעילות בהעברות מאז יוני, אז נרכשו לוק שאו ואנדר הררה עבור סכום משולב של 56 מיליון ליש"ט. הם הוציאו קיטור בטוויטר.ההאשטאג The Glazersout היה בשימוש יותר מ-100 אלף פעמים, כך לפי נתוני טופסי (Topsy), שעוקבת אחר הפעילות בטוויטר. ישנן גם תוכניות למחאות נגד משפחת גלייזר במשחק הבית הבא של יונייטד, שיתקיים ב-14 בספטמבר נגד קווינס פארק ריינג'רס.

 

על אף הנפקת המניות שנערכה לאחרונה, שהכניסה למשפחה 150 מיליון דולר והעלתה ל-15% את שיעור האחזקות במועדון עליו ויתרה לטובת משקיעים חיצוניים, "הגרדיאן" מדווח שבכוונתה לשמור בעתיד הנראה לעין על השליטה במועדון הפאר.

 

בעוד להנפקת המניות לא היתה השפעה מהותית על זהות הבעלים, היא העלתה מחדש את ההשערות שמשפחת גלייזר מתכוונת להרוויח ממכירת הקבוצה. במגזין "פורבס" העריכו במאי כי השווי של יונייטד עומד על 1.85 מיליארד ליש"ט, כך שהמשפחה שולטת כעת על נכס שהשווי שלו הוכפל מאז שילמה עבורו 790 מיליון ליש"ט לפני תשע שנים.

  

יונייטד חווה כעת צמיחה מסחרית ונראה כי משפחת גלייזר מרוצה מהכיוון הנוכחי של הקבוצה, כך לפי מקורות בכירים באולד טראפורד. המטרה היא להמשיך ולשלב בין ההצלחה על המגרש בשנים האחרונות עם התרחבות הפרופיל העולמי של המועדון. 

 

אף שהעונה האחרונה הסתיימה בלי שום תואר, תחת כהונתו הרת האסון של דיוויד מויס, הבעלים ממשיכים להחזיק בחזון ארוך טווח לקבוצה שהואץ בשנים האחרונות. 

 

בקיץ שעבר הקבוצה פתחה חשבון טוויטר, שכעת יש לו כבר יותר מ-3 מיליון עוקבים. עמוד הפייסבוק של יונייטד נהנה מהצלחה דומה, וקיבל כבר למעלה מ-55 מיליון לייקים. בסך הכל, לפי המחלקה המסחרית, יש לקבוצה 690 מיליון אוהדים בעולם. הבעלים סבורים שהעלייה במספר הספונסרים של יונייטד, שעומד כעת על 35 חברות ברחבי העולם, וכן העסקאות המשתלמות, יימשכו. 

 

על אף שיונייטד לא תשחק העונה בליגת האלופות, לראשונה מאז 95', הקבוצה עדיין הצליחה להשיג ביולי חוזה חסות לבוש במחיר שיא של 750 מיליון ליש"ט עם אדידס שייכנס לתוקף בעונה הבאה. מגרש האימונים של הקבוצה מותג מחדש תחת השם מחנה האימונים AON, בעסקת זכויות שם שנחתמה ב-2013 ועומדת על 180 מיליון ליש"ט. חוזים אחרים כוללים הסכם בשווי 47 מיליון ליש"ט עם שברולט להענקת חסות לחולצות. 

 

על אף חוסר הפופולריות של הבעלים, יונייטד נהנית תחתם מהתקופה המוצלחת ביותר שלה. מאז 2006, הקבוצה זכתה בחמישה תארי אליפות ובליגת האלופות. גם החוב פוחת בהדרגה, אף שהוא עדיין נותר ברמה גבוהה למדי של 295 מיליון ליש"ט, כך לפי הנתונים העדכניים האחרונים שפורסמו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x